1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘İhanet Vizesi' veren Rektör Gür'den skandal cevap!
‘İhanet Vizesi' veren Rektör Gür'den skandal cevap!

‘İhanet Vizesi' veren Rektör Gür'den skandal cevap!

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, terör suçlusu bir akademisyenin yurt dışına kaçmasını sağladığı hakkında çıkan haberler hakkında skandal bir açıklama yaparak, "Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğünü yıpratmaya yönelik böyle çarpıtma ve yala

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklıktan Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Nevra Akdemir'in özel görevlendirme ile gönderildiği yurt dışına kaçırıldığı, YÖK'ün soruşturma başlatması üzerine Akdemir'in üniversitedeki idari görevlerinin alınarak, isminin ise üniversite resmi internet sitesinden çıkarıldığı yönündeki iddialara cevap verdi.

Gaziantep'te bazı yerel basında çıkan haberlerde terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklıktan Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Nevra Akdemir'in özel görevlendirme ile Yunanistan'a gönderildiği oradan da Almanya'ya kaçtığı ileri sürülerek, Ali Gür'ün, Nevra Akdemir'e terörden yargılanmasına rağmen önce İslahiye İİBF'de 4 idari görev verildiği iddia edilmişti. YÖK'ün soruşturma başlatması üzerine ise Akdemir'iin üniversitedeki idari görevleri geri alınarak, isminin ise üniversite resmi internet sitesinden çıkarıldığı iddia edilmişti.

İddialara cevap veren Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, yerel bir gazetede yer alan 'İhanet Vizesi' ve "3 Flaş gelişme" başlıklı haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yapma zorunluluğunu ortaya çıktığını belirtti. Gür, iddialara cevap verdiği yazılı açıklamada, "Gaziantep'te yerel olarak yayın yapan bir gazetenin 4 Aralık 2017'de "İhanet Vizesi ve 5 Aralık 2017'de ise "3 Flaş Gelişme" başlıklı, asılsız ve toplumda yanlış görüş ve kanılara neden olabilecek tarzda ifadeler içeren haberlere karşılık, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. İddialara konu olan Yrd. Doç. Dr. Refiye Nevra Akdemir hakkında, söz konusu iddialar gündeme geldiği gün itibarıyla, Rektörlüğümüze adli makamlardan konu ile ilgili olarak herhangi bir bilgi ve belge ulaşmamıştır. Bu itibarla haberlere konu öğretim üyesi hakkında, tüm iş ve işlemlerini yasal mevzuat ve hukuk sınırları içerisinde bilgi ve belgelere dayanarak gerçekleştiren Rektörlüğümüzce; bir soruşturma ve açığa alma işleminin yapılması mümkün olmamıştır.

İslahiye İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Refiye Nevra Akdemir, Atina'da düzenlenen Turkish Migration Conference (Türk Göç Konferansına) "Üç Büyük Göç Dalgası ve Gaziantep'in Mekansal Sürekli Yeniden İnşası" başlıklı sözlü sunum yapmak üzere başvuru yapmıştır. Rutin olarak öğretim üyelerine uluslararası sempozyumlara verilen katılım izni, kişinin isteği üzerine, kurumumuzca bilinen herhangi bir hukuku işlem ve üniversitemizce açılan bir idari soruşturma bulunmaması nedeniyle onaylanmıştır. Rektörlüğümüz döneminde şahsın çalıştığı fakültenin ilgili bölümünde öğretim üyesi bulunmaması nedeni ile kendisine idari ve akademik işlerin yürütülmesini sağlamak için zorunlu olarak vekaleten bölüm ve anabilim dalı başkanlığı görevi verilmiştir. Öte yandan, söz konusu öğretim üyesinin istifası rektörlüğümüzün talebiyle değil, kendi isteğiyle 14.11.2017 tarihinde verdiği dilekçeye istinaden 15.11.2017 tarihinde kabul edilerek gerçekleşmiştir. İstifa tarihi itibariyle de ilgilinin üstlendiği tüm idari görevler ortadan kalkmıştır. İddia edildiği gibi istifa işlemi söz konusu haberlerden sonra ve rektörlüğümüzün talebiyle değil, Nevra Akdemir'in 14.11.2017 tarihli dilekçesi doğrultusunda gerçekleşmiştir. Şahsın istifasından sonra ise düzenli olarak güncellenen Üniversitemiz web sitesinden bilgileri kaldırılmıştır. Öte yandan, YÖK tarafından Nevra Akdemir hakkında açılmış, Rektörlüğümüze ulaşan herhangi bir inceleme ve soruşturma bulunmamaktadır. 04.12.2017 tarihinde Üniversitemiz Hukuk Müşavirliğinin resmi talebi üzerine Adli Mercilerden şahıs hakkında düzenlenen iddianame temin edilmiş ve YÖK' e bildirilmek üzere kişi hakkında gerekli idari işlemler başlatılmıştır.

Gerçek durum bu iken; iddiaların muhatabı olan üniversitemizden haberin doğruluğu teyit edilmeden, dayanakları araştırılmadan Üniversitemiz aleyhine olumsuz bir kamuoyu oluşturulmaya yönelik olarak bu haber, daha önce de defalarca tekrarlandığı şekilde yayınlanması iyi niyetli değildir. Yapılan bu işin ne basın meslek ilkeleri, ne basın özgürlüğü, ne de vatandaşın haber alma hakkına saygıyla bağdaşmadığı mutlaktır. En başta etik ilke ve sınırları hiçe sayan, aleni pervasızlığıyla dikkat çeken bu ve benzeri haberler, sağlıklı bir bilgi kaynağına dayanmadığı gibi, yorumlamalarında da oldukça özensiz, yalan içeren ve savruk bir dil akışıyla gazetecilik ilke ve normlarının istismarı açısından kötü bir örnek olmuştur.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, haberde yer alan iddia ve ifadeler gerçek dışı olup kamuoyunu manipüle etme amacını taşımaktadır. Bu tür etik konularda son derece hassas olan Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğünü yıpratmaya yönelik böyle çarpıtma ve yalan haberler her şeyden önce basın ahlakına aykırıdır. Bu yayınlarla ilgili hukuki haklar sonuna kadar kullanılacaktır. Biz görevimizin başında, Gaziantep Üniversitesi'ni büyütmeye, geliştirmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ederken, belli çevrelerce periyodik şekilde sürdürülen saldırıların amacını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" ifadeleri yer aldı.

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.