1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. İki partili sisteme mi geçiyoruz?
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İki partili sisteme mi geçiyoruz?

A+A-

İç politika gündemi, bölgemizdeki gelişmeler ve yapılanmalara paralel olarak hızla değişmeye devam ediyor. Başta ABD olmak üzere (daha önce bu sütunda çok yazdığımız) küresel güçlerin 100 yıllık projesi BOP, hızla sınırları değiştirip butik devletçikler yaratmaya başladı. Bugünden sonra, bu değişimlerin içerdeki yansımalarını daha derin hissedeceğiz. Gelişmelerin ve olayların arka planlarını yazmaya devam edeceğiz.

Türk siyaseti, küresel planların getirdiği değişimler karşısında en büyük refleksini Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu ile yaptı. 2019’da yürürlüğe girecek yeni sistemin yasal dayanaklarının ise bu yasama yılında TBMM’de tamamlanması gerekiyor. Başka gelişmeler yaşanmazsa elbette… (bu gelişmeleri farklı biz yazı konusu olarak ele alacağım).

Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumu öncesinde oluşturulan toplumdaki evet-hayır bloğu, maalesef ki ülkeyi böldü ve bu psikoloji halen varlığını koruyor. Bu bloklaşma, bazı siyasiler tarafından bir şans olarak görüldü ve koruma altına alınmış durumda. Hem iktidar partisi, hem de muhalefet, kendilerine ait bloğun çatlamaması ve dağılmaması ile ilgili ellerinden gelen çabayı gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, karşı blok olarak CHP’yi hedef alırken, CHP de gerek Adalet yürüyüşü, gerekse diğer etkinlikler ile referandumdaki yüzde 49’u dağıtmamaya özel çaba sarf ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi referandumu ile AK Parti’nin MHP ile oluşturduğu  'perde arkası koalisyon’ ise ufak tefek cilveleşmeler dışında devam ediyor. Cilveleşmeler diyorum, çünkü MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Kerkük'e gidecek 5 bin ülkücü ile ilgili söylemi,  AK Parti çevrelerinde, ‘av tüfeği ile mi gidecekler acaba?' gibi esprilere konu oldu.

Kulislerde MHP-AK Parti birlikteliğinin 2019’da yapılacak seçimlerde MHP’ye verilecek 50 milletvekili kontenjanı pazarlığı yapıldığı noktasına kadar dillendiriliyor. Hesaplar da ona göre yapılıyor. Devlet Bahçeli, her ne kadar kendisi ile ilgili Başkan Yardımcılığı teklifine ilişkin çok sert tepki koysa da,  işbirliğinin gereklerini yerine getiriyor. Partisinin başına yeniden geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise çekinmeden ve çok cesur kararlar ile AK Parti’yi yeniden yapılandırıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan’ın partisi içinde yapacağı FETÖ operasyonlarında sonuna kadar arkasında durduğunu ve duracağını çekinmeden ifade ediyor. Bu rahatlık içindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan ise  ‘perde arkasında’ kendisine farklı koalisyonlar kuruyor. Örneğin, eski başbakanlardan Tansu Çiller, uzun bir süredir Erdoğan ile birlikte hareket ediyor. Erdoğan’ın Çiller hamlesi çok önemli. Bakalım Tansu Çiller,  yeni sistemin Türkiye’deki  ‘Hillary’si olabilecek mi? (Tansu Çiller konusunu yakın zamanda detayları ile yazacağım). Çiller'in hamlelerini fark eden muhalefet, İstanbul'daki Çiller ailesine ilişkin arsa ve arazi rantlarına ilişkin dosyaları basına servis etmeye çoktan başladı.

CHP de AK Parti’nin bu siyasi hamleleri karşısında boş durmuyor. CHP’nin doğal ve vazgeçilmez lideri Deniz Baykal’ın Ahmet Türk ile başlattığı diyalog, kuşkusuz CHP-HDP birlikteliğinin çok önemli bir temel taşıydı. Ardından Selahattin Demirtaş’a gönderilen CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, ziyaret çıkışında, Demirtaş’ın çok önemli mesajlarından söz etti. CHP-HDP birlikteliğinin yapı taşları döşenirken, Barzani referandumu sonrasında bölgenin CHP-HDP çatısı altında toplanması konusunda çalışmalar hız kazanmış durumda. Bölgede bulunan AB ve İsrail güçleri ise içerdeki CHP-HDP yakınlaşması için kolları sıvamış durumda. Bunun nedenlerini ve çalışmalarını da ayrı bir yazı konusunda ele alacağım. " Ayrı yazılar" cümlesini sıkça kullanıyorum, çünkü bu konuların arka planlarında çok ilginç gelişmeler ve ittifaklar bulunuyor. İçerdeki her siyasi değişim ve gelişimin bölgede bir karşılığı var ve bunu yazmak da biz gazetecilerin asli görevi olmalı.

Diğer yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ile başlayan ve istifa edecek veya ettirilecek belediye başkanlarının isimlerinin paylaşılmaya başlaması ile süren AK Parti'nin yeniden yapılanması süreci hızla devam ediyor. Gerek AK Parti içinde, gerekse de Ankara’nın başka koridorlarında hangi belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılacağı çekinmeden dillendiriliyor. Kulislerde, Kadir Topbaş’ın istifasının bu alanda önemli bir kırılma noktası olduğuna dikkat çekiliyor. "Boğaz aşireti"ne mensup olduğu söylenen Kadir Topbaş’ın istifaya ikna edilmesinin önemine dikkat çeken bir kaynağım; "Kadir Bey’in bu istifaya iknası, diğerlerine örnek teşkil eder diye düşünüldü. Bir abilik örneği olarak Kadir Topbaş'ın istifasının, diğer isimlere yol göstereceği düşüncesi AK Parti’de hâkim. Şimdi, adı geçen diğer isimlerin de görevden alınmak yerine istifa yoluyla görevlerini bırakacağı beklentisi var" değerlendirmesini yapıyor. Kulislerde konuşulan liste ise çok kabarık. Aralarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in de bulunduğu listede Bursa, Trabzon, Ordu, Balıkesir ve Urfa gibi birçok belediye başkanının isimleri var.

Kuşkusuz ki, listedeki en önemli isim,  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek. Kimilerine göre AK Parti’nin ve Tayyip Erdoğan’ın "dokunamayacağı" bir isim olan Gökçek'in istifa etmesi, diğer direnme eğilimlerini sona erdirecek. Egemen görüş, Tayyip Erdoğan’ın artık "dokunamayacağı"  isim olmadığı ve partiyi yeniden yapılandırmada çok kararlı olduğu yönünde. Bir kaynağımın belirttiğine göre, Melih Gökçek ile ilgili dosyalar çoktan tamamlanmış. Sizin anlayacağınız, AK Parti cephesinde konular çok ve derin.

Yarın, kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.