1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. İkinci ‘One Minute’ mi geliyor?
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İkinci ‘One Minute’ mi geliyor?

A+A-

İçerde ve dışarda bir çok çevre Rıza Zarrab ile yatıp Rıza Zarrab ile kalkıyor. Herkesin ya da büyük bir kesimin beklentisi,  Zarrab Davası ile birlikte Tayyip Erdoğan’ın kademe kademe sıkıntılarının artması ve siyasi hayatının son bulması.

Öncelikle söylemek gerekirse 15 yıl iktidarda kalan bir lider, elbette bu süre içersinde hata da yapabilir,  yıpranır da. Ki,  kendisi de zaten bu duruma teşhisi koydu: Metal Yorgunluğu!

Son gelişmelere gelince söylemekte fayda var ki; Erdoğan’ın eli de boş değil. Halk arasındaki deyimle , ‘eli armut toplamıyor.’ Size şimdiden söyleyeceğim ve tek cümle ile anlatmak gerekirse başlıkta yazdığım uygundur:

İKİNCİ BİR ONE MİNUTE ÇIKIŞINA HAZIR  OLUN!

Peki ABD’deki son durum ne? Gelişmeler noktasında tüm sorulara birlikte cevap arayalım.

Anlaşılan o ki, Zarrab, ya ‘itirafçı’ oldu. Ya da ‘suçu kabul’ etti. Aslında iki alternatif de üç aşağı beş yukarı aynı sonuçları verecek.

Zarrab’ın dokunulmazlığa karşılık tanıklık yapması büyük olasılık. Şu anda muhtemelen yalnızca avukatlarının bildiği özel bir yerde gözaltında tutuluyordur. Çünkü ABD’de avukatın haberi olmadan mahkum ortadan kaybolmaz. Bir yere götürülemez. Milyonlarca lira ödenen bir avukat ise müvekkilini adım adım takip eder.

 

Türkiye’nin New York Başkonsolosunun kaldığı yeri bilmesi gerekir. Eğer bilmiyorsa,  Dış İşleri Bakanlığı bunun gerekçesini sorabilmeli. Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın kardeşi olma özelliği ile (Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile görev dağılımlarında da sorun yaşayan ) Ertan Yalçın’ın acaba niçin bu duruma çözüm getiremediği ABD’de merak edilen en önemli soru.  Dışişleri Bakanlığımızın aynı gün iki kez ABD’ye ‘nota’ vermek zorunda kaldığı bu karmaşaya  bir an önce çözüm getirmesi adeta Türkiye’nin prestiji açısından olmazsa olmazı gibi duruyor.

ABD’deki konulara hakim olan uzmanlar, ‘ayni durum İsrail veya İtalya’nın başına gelseydi onların NewYork’taki başkonsolosları tüm detayı bilirlerdi. Türkiye’nin maalesef kurt ve deneyimli bir diplomatı NewYork’ta yok. ‘yorumunu yapıyorlar.


öte yandan 27 Kasım’daki  Reza Mahkemesi ne olursa olsun, dünyanın sonu değil. ABD Baskanı Trump’ın  asIl hedefi İran. Buna verilen en iyi örnekleme de şöyle:

Örneğin Afganistan’da üretilen uyuşturucu Hollanda’da satılıyor.  Ve Türkiye’den geçerse yani Türkiye transit ülke olursa,  baş sorumlu hiç Türkiye olur mu? Hayır.  Tabi ki, asıl hedef İran.

Bu nedenle Türkiye hükümetinin çok akıllı bir siyaset izlemesi gerekir. NATO ve Batı karşıtı söylemlerin Türkiye tarafından yapılması için büyük oyunlar dönüyor. Türkiye’nin Rusya’ya doğru yönelmesi sağlanıyor. Bir nevi Rusya üzerinden Türkiye ablukaya alınmaya çalışılıyor. Unutmayalım ki, Rus ekonomisi Rus Musevilerinin elinde. Her ay devamlı İsrail’de buluşan Rus Yahudileri Rus siyasetinde çok etkinler. Türkiye’ye son anda bir oyun oynanabilir.

Nitekim küresel gücün  Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırma ve Rusya’ya yakınlaştırma çalışmaları çoktan başladı bile. NATO ile ipleri koparmış bir Türkiye , son anda Rusya tarafından terk edilince iyice yalnızlığa gidebilir planına karşı ; Türkiye NATO ile de ilgili demeçlerini TSK’ne bırakmalı. Ve NATO ile ilgili yeni planımız olmalı.   Kısaca oyuna gelmemeliyiz. Tarihimiz bize bu konuda en iyi yol göstericidir. Hele hele artık herkesin Atatürk ve Kemalizm çizgisinde buluştuğu bu günlerde. Bu konuyu yarın ayrıntıları ile yazacağım. Ki Tayyip Erdoğan bu hafta ikinci kez Rusya ziyaretine giderken, Rusya acaba perde arkasında hangi devletler ile hangi anlaşmaları yapıyor?

Özetle söylemek gerekirse, Türkiye’nin söylem yumuşamasıyla birlikte ABD ile ve Batı ile orta yolu bulması en iyi çözüm olarak görülüyor. Hatta İsrail ile çok güçlü bir arka kanala ihtiyaç var. Geçmişte Türk-İsrail sorununu çözen arka kanal yeniden devreye sokulabilir. Çünkü ABD yavaş yavaş Orta Doğu’yu terk ediyor. Bıraktığı boşluğu İsrail alıyor. Yarın devam edeceğiz.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.