1. YAZARLAR

  2. HAKAN POLAT

  3. KEKLİK İDİM VURDULAR
HAKAN POLAT

HAKAN POLAT

Yazarın Tüm Yazıları >

KEKLİK İDİM VURDULAR

A+A-

Unutulmaz “Köyden İndim Şehre” filminin altın sayma sahnesinde söylenen türkü. Yaşı benim gibi olanlar canlandırsınlar o sahneyi. Bizim Kayserililer bir küp altını bulur, şehre bozdurmaya gider, otel odasında Zeki Alasya altınları sayarken, Metin Akpınar “Keklik İdim Vurdular” diye türküye başlayınca hepsi rahmetli olan Kemal Sunal, Halit Akçatepe ona eşlik etmeye başlar. Zeki de saydığı altının sayısını unutur. Ve bağırır “kesin ulan, altın sayarken şarkı söylenir mi, şaşırıyom” der.

Sanatçı kolay yetişmiyor. Bu toplum dünya da var olduğundan beri bağrından o kadar çok sanatçı çıkarmış ki. Hem İslamiyet’ten önce hem İslamiyet’ten sonra. Dede Korkut’tan tutun, günümüze kadar. Tasvip ettiğimiz sanat türleri de olabilir tasvip etmediğimiz de. Sanatçı, opera da söyler, bale de yapar. Halk ozanı olur bazen, bazen sinema sanatçısı bazen ressam bazen heykeltıraş, yazar, şair, bazen de usta bir virtüöz.

Sanatçı toplumun öncüsü ve yaşadığı milletin aynası olmalıdır.

Muhalifte olabilir, iktidar yanlısı da. Bu onun sanatçılığından hiçbir şey götürmez. Ama toplumun aynası olur iken toplumsal dinamiklere karşı geldiği esnada ise o sanatçının sanatı değil ama kişiliği de tartışmaya girer.

Artık popülaritesi yok olmaya başlayan Metin Akpınar ne yazık ki sanatıyla değil darbe çığırtkanlığıyla evimize giriyor televizyon ekranlarından. Bizim kuşak, Metin Akpınar da komik ama sosyal mesajlar taşıyan, bazen güldüren bazen ağlatan film formatından artık darbeler formatını görüyor.

Yaşı gereği artık kendine reklam yapacak paralı sevgili bulamadığından olsa gerek, sevgili olarak Yılmaz Özdil, Uğur Dündar, Müjdat Gezen’i buluyor. Eh ne diyelim, Allah mesut bahtiyar eylesin.

Aslında sanatçı kimliği ve kişiliği Türkiye’de ne yazık ki solun tekeli altında. Eğer bir sanatçı solcu fikirleriyle ön plandaysa medya ve TV’de göklere çıkarılıyor. Bize hemen çocukluk hikayelerinden tutun da ne kadar iyi bir aile babası veya annesi olduğu, ne kadar başarılı bir sanatçı olduğu yutturulmaya başlıyor.

Sol kesimden sağ kesime geçerse veya iktidarı desteklerse hemen bir linç kampanyası başlıyor. Muhtemelen sektörden ve piyasadan iş alamaz hale gelip bir kenara atılıyorlar. Amma da atıyor diyecekseniz, namaz kılmaya başlayan veya hacca giden sanatçılarımıza bakın. Piyasada iş yapabiliyorlar mı, hayır kimse iş vermez onlara. Yavuz Bingöl’ün başına gelenler, Orhan Gencebay’a yapılan eleştiriler veya Gamze Özçelik kafasını kapatıp türbana büründü diye tefe koyup çalmalar.

Muhalefet, iktidar medyayı ele geçirdi diye bağıra dursun, belki medya patronları iktidara yakın ama alt kadrolara bakın, kameramanından ışıkçısından tutun, yönetmenine kadar hep solun tekelinde. Dolayısıyla Türkiye’de bir yere gelmek istiyorsan sanatındaki başarından öte ya sol kimliğe sahip olman, ya yatakta iyi olman ya da ibne olman gerekiyor.

Metin Akpınar ve ona benzeyenler bu saatten sonra böyle olamayacaklarına göre, popüler olmak için ya darbe çığırtkanlığı yapacaklar, ya da köşelerine çekilip ağabeylik yapacaklar.

Yoksa keklik idim vurdular diye çok şarkı söylerler.

Yoksa bir Zeki çıkar, susun ulan diye bağırır.

Yoksa bir Bahçeli çıkar, bu işin ceremesini yazar.

Yoksa bir Erdoğan çıkar, bu işin hesabını sorar.

Bu millet sahipsiz değil, bu millet kimsesiz değil beyler.

Artık karşınızda yıllardır ezdiğiniz, fikirlerinizi dayattığınız, bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam diye aşağıladığınız ama her daim maddi, manevi sömürdüğünüz kimseler yok.

Bu millet ne sizin gibi şarlatanlara ne de sanatçı bozuntularına da mahkum değil artık.

hakanpolat006@gmail.com

twitter: hakanpolat006

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.