1. YAZARLAR

  2. GÖNÜL AKKUŞ

  3. Kerbela’nın kadın komutanı Hz. Zeynep Ana
GÖNÜL AKKUŞ

GÖNÜL AKKUŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kerbela’nın kadın komutanı Hz. Zeynep Ana

A+A-

Alevilk Tanrının birliğine (tevhid) inanan Hz. Muhammed’i peygamber olarak kabul eden, Kitabı Kuran’ı Kerim olan, İslamiyet’in temel kuralı olan Kur’an-ı Kerim ve Ehli Beyt sevgisini en üst seviyesinde yaşayan hakiki din yoludur. Din kurucusu Hz. Muhammed ve ardılları ile kavgalı olan Emeviler Peygamberin gününde kılıç zoru ile Müslüman olmuş görünseler de, peygamberden sonra onun çocuklarını, torunlarını vahşice katletmekten geri kalmadılar. Muaviye tarafından İmam Hasan’ı karısı Cüda’ ya zehirleterek öldürttükten sonra İmam Hüseyin ve Ehlibeyt’in Medine’den çıkarılması baskıları ile başlayan süreçte Ehlibeyt mensubu 63 kişinin hunharca Kerbela’ da katledilmesi bugün bile yüreklerin bitmeyen acısıdır. Muharrem ayında Yası-ı matemler tutulur. Muharrem orucu ile birlikte dünyevi zevkler terk edilir. Konusu Kerbela ve Ehli Bey-in çektiklerini anlatan muhabbetlerde göz yaşı ve hüzün vardır.

Hz. Fatma’nın hüznü babasının mübarek vücudunun toprağa vermesinin ardından yaşadığı acı olaylar ile dillere destan olmuştu. Tarihte ağlamalarıyla şöhret olan beş kişiden biri olarak sayılıyordu. Hz. Adem pişmanlıktan ağlamıştı, Nuh Aleyhisselam, kavmi için ağlamıştı, Hz. Yakup, oğlu Yusufu kaybedince ağlamıştı, Hz. Yahya ve Hz. İbrahim de ateş korkusundan ağlamıştı. Fatıma dan sonra Zeynel Abidin de babası İmam Hüseyin için ağlamıştı, birçok acıyı yaşayan Hz. Zeynep dedesi Hz. Muhammed, Babası İmam Ali, Annesi Hz. Fatıma, ağabeyleri İmam Hasan, İmam Hüseyin ve Kerbela’ da katledilen 2 can pare oğul ve toplam 63 Ehli Beyt mensubuna kanlı göz yaşları ile ağlayandır.

Hz. Zeynep, İmam Ali- Hz Fatima kızıdır. İmam Hasan ve İmam, Hüseyin ağabeyleridir. Doğduğu zaman Cebrail Ya Muhammet bu çocuğun adını Zeynep koy adını Allah seçti dedi.

 Hz. Zeynep Ehli Bey’te düşmanlığın zulumün zalimliğin en üst seviyede olduğu zamanda yaşamıştır. Hz. Zeynep ve Kerbela’nın İmam Hüseyin’den sonra ki komutanıdır. Hz. Zeynep Dedesinin, annesi Hz. Fatima’nın, babası İmam Ali’ nin ağabeyi İmam Hasan ve Kerbela’da İmam Hüseyin’in ve ailesinin katledilişini yaşamıştır. Sabırlı Müşvik merhametliydi Kerbela’ da yiyecekleri hep çocuklara verir kendi halsiz kalırdı.

Hz. Zeynep her zaman İmam Hüseyin’in yanında otururdu. Annesi Hz. Fatima ve babası İmam Ali gibiydi. Anlatan olmadan anlayan, öğreten olmadan öğrenen İmam Ali ve Hz. Fatma gibi yetkin ve bilgili idi.  Kocasının bütün telkinine rağmen İmam Hüseyin’i yalnız bırakmamış çocukları 2 oğlu ile birlikte İmam Hüseyin’e refakat etmiştir. Hz. Zeynep kocasına karşı iradesini koymuş doğru bildiği yolda sonuna kadar gitmiştir. Bu mücadelede evlatlarını şehit vermiştir. Uğradıkları tüm hakaretlere zulme karşı Hz.  Zeynep başı dik alnı açık zalim Yezid’e direnişi sürdürmüş Ehli Beyt davasına sahip çıkmıştır. Önderlik gücünü mükemmel biçimde göstermiştir. Bu acılı kadın Yezit ile Şam’da Emevi camisinde mahkemeleşmiş kesik başları ve bedenleri yerlerine yerleştirmiştir. Kufe pazarında ve Şam’da yaptığı hutbede (konuşma) herkes susmuş onu dinliyordu. Sanki babası İmam Ali konuşuyordu. Hutbesinde Hz. Zeynep Ana   Ey! Kufe halkı! Ey hile ve vefasızlar bize mi ağlıyorsunuz gözyaşlarınız kurumasın bitmesin. Bizim için ağlıyor göz yaşımı döküyorsunuz?  Vallahi çok ağlayın ve az gülün ebedi zillet ve alçaklığı kendiniz için seçtiniz ve bu haysiyetsizliği asla kendinizden uzaklaştıramayacaksınız. Bu acıyı nasıl telefi edebilirsiniz ki Hatemi Peygamberin ciğer parçası olan ve cennet gençlerinin efendisinin öldürülmesi.. Sizler çöplükte bitmiş işe yaramaz faydasız otlar. Ya da içinde kokuşmuş cesetler bulunan kabirleri süsleyen taşlara benziyorsunuz. Sizin dışınız insan görünümünde ama içiniz kokuşmuş. Şimdide ağlıyorsunuz he mi? Size zillet mührü vuruldu…. Devam eder. Kufe halkı hıçkırıklarla ağladılar. Esir olduğu halde Kufe valisininin lanetini yüzüne haykırmıştır.

Hz. Zeynep ailenin en büyüğü idi. Kerbele’da Hüseyin aileyi ona emanet etti. Hz Hüseyin’in Şimir Cevşen tarafından kesilişine tanık oldu o anda Hüseyin’in altı aylık hamile karısı Şehri- Banu’yu Hüseyin’in atı Zülcenah’ın üstüne attı oradan uzaklaştırdı. Ehlibeyt kadınları çıplak olarak aç susuz kesik başlar ile birlikte günlerce şehir şehir dolaştırıldı uzun yol giderek Küfe valisi Ubeydullah İbni Ziyada götürdüler. Hz. Zeynep başı dik kimseden izin almadan geçip bir yere oturdu. Bu hali gören Vali “ Ey Zeynep bu ne hal sanki savaşı siz kazanmışta biz kaybetmiş gibi hareket ediyorsun”  deyince; Hz Zeynep “ Ey babası bilinmeyen oğlu yedi bin kişilik bir ordunun altmış üç kişiyi katletmesine sen savaş mı diyorsun? Bu Hz. Peygamberin soyunu ortadan kaldırmak için yapılmış bir katliamdır. Allah sevdiği kullarına bela verir, belanın azlığı ve çokluğu o kimselere olan sevgisinin ölçüsü ile orantılıdır. Bakara suresi 155 ayet ancak o belalara sabredenler muratlarına ererler. Bu imtihanı biz kazandık”. Sinirlenen Vali Hüseyin’in kesik başını tepsi içinde getirtir ve elindeki sopa ile dişlerine vurur. Şimir Zilcevşen komutasında beş bin kişilik bir orduyla Şama Halife Yezid’e gönderir. Yolculuk tam bir ay sürer.

. Kerbela Şehitlerinin kesik kol, bacak, cesetleri kızgın kumlar üstünde bırakıp 39 kadın 1 erkek esir olarak götürüldüler. Hz. Hüseyin’in hasta olan oğlu İmam Zeynel Abidin’in üzerine Hz Zeynep ve diğer kadınlar kapandı hasta olarak kurtarıldı. Abitlerin ışığı nuru Zeynel Abidin’den bu soy devam etti.

 Ehlibeyt kadınlarını ve esirler Yezit’in huzuruna getirildi. Yezit korkmuş ürkmüş bir kadın beklerken Hz. Zeynep babası İmam Ali gibi kükredi. Biz aç susuz ve sefil bıraktığına bizim varlığımızı tehlikeye soktuğuna inanıyorsun zincire vurup el pençe durdurup üstünlük kurduğunu zannediyorsun. Yezit bu yaptıkların Allaha karşı kibirlilik davasıdır. Resuli tanımamaktır. Sen Hazreti Hamza’nın çiğerlerini yiyen Hindin soyundansın. Senin karakterin şeytanın en çirkin halidir. Ehlibeytin katilisin.  Bizim tek sığındığımız Allah’tır. Ey gerçekleri göremeyen gafil baban Muaviye ve sen ortadan kaldırmak istediğin İslam Dini kıyamete kadar paidar kılındı. Allaha şükürler olsun ki bu savaşın galibi siz değil biziz size kıyamete kadar lanet bize de rahmet okunacak” der. Yezit tepsi içinde kesik başı ortaya getirtti babası için ağlayan İmam Hüseyin’in altı yaşındaki kızı Sakine babasının kesik başını öper yüzünü yüzüne koyar ve oracıkta ölür. Bugün türbesi Emevi Cami yakınındadır. Hz. Zeynep laneti Yezid’in yüzüne haykırmıştır. İmam Hüseyin ve Ehli Beyt’e Yezid’in yaptıkları vilayetlerde duyulunca halk ayaklanmaları oldu. Medine halkı Yezid’e olan biyatlarını bozdu Yezidin valisini Medine’den kovdular. Yezit Halife Osman’ın başına gelenlerin kendi başına gelmesinden korkarak tutumunu değiştirdi. Esirlere giyecek yiyecek verdi. Hz Zeynep ile evlenme talep etti Hz Zeynep kabul etmedi ve kapandığı bir odada bir ay sonra hakka yürüdü türbesi Şam’da bulunmaktadır. Kerbela kahramanı Şehitler Şahı İmam Hüseyin, Kerbela’nın kadın komutanı Hz Zeynep Ana Kerbela direnişin sembolüdür. Hz. Zeynep Ana’nın himmeti cümle canlara olsun. Aşk ile.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.