1. YAZARLAR

  2. CELALETTİN YÜNEL

  3. Kılıçdaroğlu’nun "İnce" seçim haritası!
CELALETTİN YÜNEL

CELALETTİN YÜNEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu’nun "İnce" seçim haritası!

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri'yle Meclis'e giren Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Temmuz 2007’de de Milletvekili Genel Seçimleri'nde İstanbul'dan 23. dönem milletvekili seçildi ve Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu.

2009 yılında ilk yenilgiyi Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin yüzde 44,77 aldığı oya karşı yüzde 36,98'de 29 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde tattı.

22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan Kurultayında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçildi.

KILIÇDAROĞLU HEP KAYBETTİ

2010 Halkoylaması/Referandumu 12 Eylül 2010 tarihinde yapıldı. 2010 Halkoylaması / Referandumunda 52.051.828 seçmenden yüzde 73,71’i oy kullandı. Toplam 38.369.099 oydan 37.644.037’si geçerli sayıldı. Anayasa değişikliğine yüzde 57.88 “Evet” derken, yüzde 42,12 “Hayır” oyu kullandı.

Kılıçdaroğlu bu seçimde de HAYIR diyerek ikinci kez kaybetti.

SEÇİM KAZANMAK İÇİN DEĞİL KOLTUKTA KALMAK İÇİN SAVAŞTI

Seçim kaybettikçe Kılıçdaroğlu, koltuğunu sağlamlaştırmak için parti içi siyasete daha çok önem verdi. Çünkü Türk milleti yıllarca CHP’nin yanlış politikalarından çok çekmiş ve CHP’yi iktidar yapmak bundan sonra imkansız bir şeydi.

Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP, 34 yıl sonra "erken" yapılmayan ilk genel seçim olarak tarihe geçen 12 Haziran 2011'de genel seçimlere gitti. AK Parti'nin yüzde 49,83 ile sandıktan çıktığı seçimde Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si 25,98 oy oranı ile yine sandıkta kaldı; ama TBMM'deki sandalye sayıları AK Parti için 341'den 327'ye, MHP için 73'ten 53'e gerilerken, CHP için 112'den 135'e çıktı.

CHP KAYBEDEN KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK VERDİ DE VERDİ

2009, 2010, 2011 seçimlerinin kaybedeni Kılıçdaroğlu’na CHP sahip çıktı ve daha o sıralar Muharrem İnce, “Çıkmışsın yenmiş, çıkmışsın yenmiş. Yenmiş de yenmiş.” demediği 2012 CHP kurultayında tek aday olarak giren Kılıçdaroğlu tekrar genel başkanlığa seçildi.

Baktı ki; CHP kaybetse bile koltuk sağlam. Kaybettikçe koltuğa yapıştı Kılıçdaroğlu. Parti içi çatlak sesleri de ya ihraç etti ya da bir türlü susturarak yoluna kaybederek devam etti.

AK Parti 3 yıl sonra 2014'ün 30 Mart'ında Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığında halkın oylarının yüzde 42,87'sini aldı. Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 26,34'de kaldı. Seçim kaybetmek CHP için artık sıradan bir olay haline gelmişti. CHP kaybediyor Kılıçdaroğlu kazanıyordu; çünkü parti içi iktidarı bu yıllarda oldukça kuvvetleniyor. Parti içi muhalefette kimse sesini çıkaramıyordu.

Yüzde 68'lik oyla 2007 Halkoylaması/Referandumu kabul edilmesiyle 2014'de Türkiye ilk kez cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidildi. Genel ve yerel seçimlerde de kendisinin kazanamayacağını iyice anlayan Kılıçdaroğlu MHP ile bir olup Recep Tayyip ERDOĞAN’ın karşısına “ÇATI ADAYI” olarak Ekmelettin İhsanoğlu'nu çıkarttı. Böylelikle bu seçimde de CHP kaybetmiş Kılıçdaroğlu kaybetmemişti.  %52 oy alan Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilmeyi başararak milletin iradesi ile cumhurbaşkanı oldu. Bu süreçte AK PARTİ’de Genel Başkanlık koltuğuna Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu oturdu.

SEÇİM KAYBETTİKÇE KURULTAYDA KAZANIYORDU

CHP içindeki en güçlü çatlak ses olan Muharrem ince 2014 yılında yapılan Olağanüstü Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına geçmesine rağmen kazanamamıştı. Muharrem İnce’de Kılıçdaroğlu’na karşı ilk yenilgisi bu kurultayda tatmıştı. Kılıçdaroğlu kaybettikçe CHP Kılıçdaroğlu’ndan vazgeçmiyor ve adeta Kılıçdaroğlu’nda diretiyordu. 5 seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu 2. Kurultay zaferini kazanıyordu. Çok gariptir ki; ülke içinde yapılan seçimlerde yüzü gülmeyen Kılıçdaroğlu’nun yüzü parti içindeki seçimlerde gülüyordu.

CHP Kılıçdaroğlu’yla 7 Haziran 2015'te genel seçimlere gitti. AK PARTİ de Davutoğlu ile girdiği bu seçimde Yüzde 40,87 ile sandıktan birinci çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun oyları ise 24,95'te kaldı. Parti içi zaferlerin sahibi  Kılıçdaroğlu AK Parti ile girdiği 6. yarışta da yine kaybeden tarafta yer aldı. Hatta Kılıçdaroğlu “Kaybedersem istifa ederim” dedi; ama istifa sözleri ise yine unutuldu.

Davutoğlu’nun koalisyon çalışmalarına rağmen olumlu sonuç alınamaması ve hükümetin kurulamaması üzerine 1 Kasım'da Türkiye erken genel seçime gitti. Kampanya boyunca CHP içindeki çatlaklarla gündemdeydi. Bu sefer AK PARTİ  yüzde 49,50 ile iktidar oldu.

2016 yılında CHP’de yapılan Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak 3. defa genel başkanlığa seçildi.

HDP, Saadet Partisi, Vatan Partisi, MHP'den atılan muhaliflerin de aralarında bulunduğu irili ufaklı 10'un üzerinde parti ve grubun yanı sıra 16 Nisan 2017'de yapılan referandumda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini öngören Anayasa değişikliği Kılıçdaroğlu'nun tüm algı operasyonlarına rağmen yüzde 51,41'lik oy oranı ile millet tarafından onaylandı. CHP ve diğerleri yüzde 48,50 oranında oy toplayabildi.

8. kez seçim kaybeden Kılıçdaroğlu ise istifa sorularını yine duymazdan geldi ve 24 Haziran seçimlerinde de kendisinin kazanamayacağını bildiği için parti içindeki en büyük çatlak ses olan Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı göstererek kendini kurtardı.

9. seçim kaybeden Kılıçdaroğlu, 3 Kurultayı kazandı.

10. SEÇİMİ KILIÇDAROĞLU MU KAYBEDECEK YOKSA İNCE Mİ?

CHP bir türlü Kılıçdaroğlu’ndan vazgeçmek istemiyor çünkü Kılıçdaroğlu’nun koltuğu çok sağlam. Ama çok gariptir ki; CHP’liler girdiği 9 seçimi kazanan AK PARTİ GENEL BAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ın zaferlerini görmezden gelerek eleştirirken Kılıçdaroğlu’na gıklarını bile çıkartamıyor.

Türkiye’de CHP bundan sonra da hep kaybetmeye devam edecek. Seçimlerde CUMA namazlarını kaçırmayanlar ve Türk milletine Cumhurbaşkanı olarak layık gördükleri İnce’yi CHP’ye layık görmüyorlar.

CHP’nin başına geçmesini istemediğiniz birini neden TÜRKİYE’nin CUMHURBAŞKANI olmasını istediniz? Aslında CHP’liler de biliyordu İnce’nin kaybedeceğini; ama bunu İnce’den kurtulmak için yaptılar.

Şimdilerde ise İnce sesini iyiden iyiye çıkarttıkça Kılıçdaroğlu ve yanındakiler korkmaya başladı. Bakalım CHP 10. Seçimi de Kılıçdaroğlu ile mi kaybedecek yoksa İnce ile mi?

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.