1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Kudüs Başkent olursa…
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs Başkent olursa…

A+A-

Bugün Cuma. Müslümanlar için özel ve kutsal bir gün. Hele hele bir de Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti ilan etmesinden sonra, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın bu Cuma için bir çağrısı var ki; bu Cumayı başka bir 'gür' kılıyor. Çünkü bu çağrı ‘savaş’ (Gaza) çağrısı. Dinimize göre gaza, Allah uğruna O’nun için verilen savaştır. Hatta Allah yolunda ölmek için savaşmaktır. Yani bugün, hem de bu hayırlı gün için tüm Müslümanlara yapılan çağrı budur… Ve bunun inançlara göre geri dönüşü yoktur. Durum böyle olduğuna göre dünya nereye gidiyor?

İlk aklımıza gelen cevap, 'elbette dinler savaşı' cevabıdır.  Tam da bu noktada, 'Müslümanlar kendi aralarında mezhep savaşına gider' diyerek, uzun zamandır bölgede buna dönük yapılan manipülatif operasyonlar daha önem kazanmaktadır. Kaldı ki; ABD’nin işine yarayacağını düşündüğü mezhep savaşı horlarsa acaba neler olur? 

Mesela, ABD’nin mezhep savaşları operasyonunun yanında; bölgede beslediği YPG, PYD ve İŞİD de devreye girerse?.. 

Öte yandan Rusya ile Türkiye’de bunu sorumluluk bilip müdahale ederse?.. 

Düşünmek bile istemiyorum!

Bu durumu düşünmek istemeyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Önce Fransa, İngiltere, BM, ardından Vatikan bu konudaki tavırlarını net bir şekilde ortaya koymuşlardır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatikan’ı arayarak Papa ile görüşmesi de çok önemlidir. Ancak aynı diyalog en kısa zamanda Patrik Barthelomos ile de yapılmalıdır.

Son gelişmeler de göstermiştir ki; dünya üzerindeki tüm Yahudiler Allah'tan İsrail ve Trump gibi düşünmemektedirler. Hristiyan dünyasının büyük çoğunluğu da bu konuda Trump’ın yanında değildir. Hatta ABD derin devleti ile arasındaki gerginliğe çözüm için yanına ABD’deki Yahudi gücünü almak niyetinde olan Trump, bu konuda görevden gidiş sürecini bile hızlandırmış olabilir. Bu durum zaman içinde hızlı bir şeklide gelişecektir.

Bugün görünen, ABD derin devletinin 'paketlemek' istediği Trump’ı, tüm dünya elbirliği ile 'paket'leyecektir. Bunun da en büyük göstergesi, Vatikan’ın 'adalet' noktasından hareketle gösterdiği tavırdır. Evet çanlar bölgede bir 3. Dünya savaşı için çalmaktadır. Ancak yakın zamanda kimin için çalacağı da ortadadır.

Bu arada 60 küsur yıl sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın aynı gün hem de Yunanistan’a gitmesi ve Lozan mesajının verilmesi tesadüf değildir. Her ne kadar FETÖ Terör Örgütü tutukluları için yapılmış bir ziyaret gibi dursa da sonuçları itibarıyla Lozan ve Pandora’nın kriptekst’i açılmıştır. Kimilerinin Armegedon’un uyanışı diye adlandırdığı, kimilerinin de yeni Haçlı seferleri diye adlandırdığı son durum acaba nasıl sonuçlar doğuracak. Yoksa Doğu Akdenizden başlayarak Kıbrıs’ta bir levand devleti, Ege adalarının Rumlaştırılması ile devam etmesi istenen yeni opera syonun adı 'herkesi ait oldukları topraklara geri dönmesini sağlamak' olmasın?

Sonuç ne olur şimdilik kimsenin bilmesi mümkün değil. Bilinen tek gerçek bu savaşın kazananının olmayacağı gerçeğidir. Bu arada kelime anlamı 'barış' şehri olan Kudüs hep savaşların şehri olmuştur.

Arapça El Kuds, İbranice Yeruşalayim (Barış şehri) olarak adlandırılan Kudüs, dünyanın en eski kentlerinden birisidir. Tarih boyunca, birçok kutsal kabul edilen yapıya ev sahipliği yapmasından dolayı çok sayıda savaşa sahne olduğundan defalarca yıkılıp, yeniden inşa edilmiştir.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.