1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Melih Gökçek operasyonunda 2. raunt ve 3 yumruk
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Melih Gökçek operasyonunda 2. raunt ve 3 yumruk

A+A-

Bölgede İdlib, siyasette Gökçek operasyonu son hızla devam ediyor. Aslında her ne kadar bunlar birbirinden farklı gibi görünse de birbiri ile ilişkili, hatta  bu ilişki, ‘Vize yasağı'na kadar gidiyor.

Bölgede BOP çerçevesinde ‘devletcikler’ kurma projesi, Kürt Devleti referandumu ile start vermişti. Şimdi ise  ‘YPG-PYD devletçiği’ oluşumu ile yeni bir boyut kazandı. İdlib’e Rusya ile birlikte giren TSK, ABD tarafından her türlü teçhizatı sağlanan YPG-PYD ile karşı karşıya gelmeyi göze almış durumda. Bu pencereden bakınca,  ‘vize yasağı' o kadar da sürpriz gelmiyor. ABD ile Türkiye arasındaki en önemli sorun, elbette bölgedeki stratejik çıkar ve zararlarımız olmakla birlikte, masada diğer kriz dosyaları var ki bunlar arasında FETÖ'den başlayarak, Zarrab Davası, Flyyn Dosyası gibi daha birçok kriz kaynağını sıralayabiliriz.

Görünen o ki, ‘vize yasağı’ dışında her an başka ambargo ve yaptırımlar gelebilir. Gelen bilgiler bu yönde.  Ankara’da yeni ambargoların neler olabileceği üzerine tedbirler alınmaya çalışılırken; yeni dönemde siyasi suikastlardan, öznesi kürt vatandaşların olabileceği iç hareketlenmelere kadar yeni kirli projeler ile karşı karşıyayız. Milyonlarca şehirleşmiş kürt nüfusunun herhangi bir iç karışıklıkta manipüle edilerek kullanılmasına dönük planların uygulamaya konabileceğine dikkat çekiliyor.

Geçtiğimiz gün makam odasında polis memuru Turgut Avcı tarafından silahla vurulan Antalya Korkuteli Savcısı A. Kadir Küçüköner olayı üzerinde (nedeni henüz açıklanmadı) herkesi düşünmeye ve tedbir almaya davet ediyorum. Bence en önemli ayrıntı, savcıyı bir polisin vurmasıdır. Şimdi sıkı durun. Yargıda FETÖ davalarına bakan yargı mensuplarının (hakim ve savcıların) korumaları sessizce geri çekilmiş durumda!!!! Yargı mensupları, bu konuda çok tedirgin ve dertlerini anlatacak makam bulabilmiş değiller. Konuştuğum bazı yargı mensupları, özellikle terör yargılamalarının yapıldığı mahkemelerde görev yapan yargıç ve savcıların artık korumaları olmadığını dile getiriyorlar. Buradan yetkililere sesleniyorum: Bu nasıl bir uygulamadır? Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı, umarım bu konuda en kısa zamanda çalışma yapacaktır. Terör davalarına bakan yargı mensuplarının korumaları neden alınır? Birisi çıkıp bunu açıklamalıdır.

Yine aynı görüşmede,  son zamanda avukatlıktan hâkim yapılan yeni yargı mensuplarının (hem de Sulh Ceza Mahkemeleri’ne,  yani her türlü tutuklama ve serbest bırakma kararlarını verebilen) mahkemelere atandığını öğrendim. Yeni hâkim, eski avukat olan bu yargı mensuplarının avukatlık ofislerinin çalışmaya devam ettiğine dikkat çekiyorlar. Sanırım bunların tespiti, devletimiz için çok zor değildir. Bu durumun adalet açısından acı sonuçları ortaya çıkabilir.

Tüm bu kritik konuları takip etmeye devam edeceğiz. Yazı başğımıza gelince, Gökçek ile iki buçuk saate yakın görüşmesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Gökçek'e, ‘fazla uzatma’ dediği biliniyor. Ancak kulislerde Melih Gökçek’in, ‘fazla’ kelimesinden, 2019 seçimlerine kadarki zaman dilimini anladığı dile getiriliyor. Nitekim Ahmet Hakan’ın köşesine taşıdığı, Gökçek’in yerel seçimlere kadar görevine devam edeceği ve yeni dönemde aday olmayacağı yazısının arkasında da bu düşünce yatıyor. Hatta Ahmet Hakan’ın yazısında yer alan ‘sadece twitter yasaklandı’ bilgisinin de konunun Gökçek tarafından 'ne kadar' ciddiye alındığının bir göstergesi olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sonrasında tüm müdürlerini toplayan Gökçek’in,  üst düzey müdürlerinden bazılarını görevden alabileceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinden değil, ekibinden şikâyetçi olduğu izlenimini yaratacağı, gelen kulis bilgileri arasında.

Tüm bunlar ışığında, birkaç gün önce Melih Gökçek ile ilgili yazdığım yazıdaki, ‘Gökçek yumruğu yedi ama düşmedi’ cümlesine, Gökçek’e yakın kaynaklar şöyle yorum yapıyorlar:

" Düşünülenin tam tersine, Gökçek, şu anda karşı tarafa 3 yumruk atmıştır. İlk Yumruk: Büyük kesimin bugün-yarın istifa edeceğine inanmasına rağmen, istifa etmemiştir. İkinci yumruk: Hiçbir belediye başkanına randevu vermeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Melih Gökçek’e randevu vermek zorunda kalmış ve yaklaşık ikibuçuk saat Gökçek'i dinlemiştir. Üçüncü yumruk: Gökçek'in elinde sağlam dosyalar olduğu iddialarına rağmen, hiçbir dosya ve evrak konulmadan bu görüşme sonuçlanmıştır. Üstelik de hangi dosyayı önüne koysa, Erdoğan bu resti görecekken."

Ankara'da ilginç şeyler oluyor. Kulislerde bu konuda en çok merak edilenler ise şunlar:

  1. Gökçek, görüşmeden çıkar çıkmaz neden istifa etmedi?
  2. Melih Gökçek, elindeki belgeleri gösterip ‘bunları  beraber yaptık’ dedi mi?
  3. 15 Temmuz’da  Erdoğan’ın büyük destekçisi olan Gökçek, neden görevden alınma aşamasına geldi?
  4. Herkesin terk ettiği dönemde Gökçek hep yanında yer almışken, bugün ne değişti de Erdoğan, Gökçek'e  ‘fazla uzatma’ dedi?
  5. Melih Gökçek cephesinde zerre kadar paniğin olmaması ne anlama geliyor?
  6. Gökçek, diğer belediye başkanlarına da zaman kazandırdı. Erdoğan’ın başkanları görevden alması biraz daha zorlaştı.

 

Gökçek’e yakın kanal olan Beyaz TV’de yayınlanan  ‘İHANET’,  ‘KOBRANIN YÜKSELİŞİ’ gibi filmlere karşılık, TRT de önceki akşam  ‘GODFATHER 3’  filmi ile topa girdi. 

Sinema tarihinin başyapıtlarından biri olan Baba serisinin üçüncü ve son filmi Godfather 3. Konusuna gelince;  Ailenin lideri olan Michael Corleone artık 60'ına geldiği için kendisine yeni bir varis aramaktadır. Kendisi yeraltı dünyasından çekilecek ve ailesinin suç dünyasıyla ile olan bağlarını da koparacaktır.

Varis olarak gözünü kestirdiği kişi ise Vincent'dır. Fakat olaylar Michael'ın umduğu gibi gitmez ve yeni hesaplaşmalar ve oyunlar baş gösterir...

İlginç değil mi? Yarın bu filmi kare kare sizinle paylaşmak üzere…

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.