1. YAZARLAR

  2. MEHMET ALİ KULAT

  3. Meral Akşener Ve Yeni Parti
MEHMET ALİ KULAT

MEHMET ALİ KULAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Meral Akşener Ve Yeni Parti

A+A-

Bilindiği üzere şu an ülkemizde çoğunun adını bilmediğimiz 90 civarında siyasi parti var. Dolayısıyla bir yeni partinin daha kurulması yada bu 90 partiden bir kaçının eksilmesi çok da anlam taşımıyor.

Asıl olan "TBMM de temsil olan bir yeni partidir" ve bizim da bu yazıya konu yapacağımız yeni parti ile ifade edeceğimiz bu yöndeki toplumsal beklentiyi irdelemektir. Zira siyasetle ilgili hemen herkesin bu günlerde bizim gibi araştırma firmalarının yetkililerine ilk sordukları; ismi dahi halen netleşmemiş bu siyasi partinin % 10 barajını aşabilecek bir parti olup olamayacağıdır.

Saha araştırmalarında ağırlıklı olarak TBMM de temsil olunan siyasi partilere tepkinin yansıması gibi duran ciddi bir seçmen kitlesi var. Bu tepkisel duruşun kalıcı seçmene dönüşmesi özetle sandığa girecek reye dönüşmesi yeni parti için vitrin, söylem ve kadro ile yakından ilintilidir.

Bu noktada yeni partinin başarısında "hem olmazsa olmazlar" hem de "olmaması gerekenler" belirleyici olacaktır.

 Bu olmazsa olmazlar;

1. İyi bir ekonomi yönetim kadrosu,

2. Güven veren bir dış politika kurmay heyeti,

3. Terör konusunda ve güney doğu konusunda güvenlikçi politikalar kadar şefkatli devlet elini hissettirecek bir milli Kürt politikası,

4. Son olarak da bu yeni partiyi uluslararası arenaya taşıyacak akreditasyonu yüksek ekip...

Elbette bu konulara ilave alt başlıklar oluşturulabilir. Ancak benim genel başlıklarını verdiğim bu konular Türk seçmeninin oy vermesinde önceliklerini ifade etmektedir.

Bu noktada bir konuyu da pas geçmemek gerekiyor. -Yanlış anlaşılmasın akademisyenlerle sorunum yok- hatta bir manada akademisyen sayılırım ama siyaseti CVler toplama üzerine kurgulu diplomalara endeksli, akademi kürsüsü ve 5 yıldız otel lobilerinin görüşmeleri ile değil; milletin sesine soluk, yüreğine tercüman, gönlüne duygu katarak yapanlar başarılı olur.

Peki bu yeni partide olmaması gereken ana başlıklar nelerdir? Öncelikle Fetö terör örgütü ile "en azından toplumun bir kesiminde  var olan intisak algısının" net ifadelerle ret edilmesi daha da önemlisi milli yerli bir siyasi duruş ortaya konularak uluslararası yönlendirmenin parçası olunmadığı gösterilmelidir.

Yeni parti siyasi yelpazenin neresinde durmalıdır? sorusuna cevap olarak da; zaten başka yerde deseniz de, bu partinin lideri Akşener ve ilk başta isimleri anılanlara baktığımızda sağda hem de milliyetçi sağda durduğu aşikar. Ancak Ak Parti ve lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın son yıllarda bu boşluğu ciddi kapattığı dikkate alınmazsa ya daha radikal sağa kayma ya da kötü taklit bir duruşa sahip olunur ki siyasi arenamızda bu alan çok ciddi dolu...

Akşener ve ekibi bir  karar verecekler; kurdukları parti ile  MHP için bir bölen mi olacaklar? Türkiye için bir bilen ve sorunları çözen mi olacaklar? İlki için konuşmaya dahi gerek yok. Zira o durumda MHP yi de baraj altına çeken kendisi de iktidarı bırakın barajda boğulan bir parti olur ve ortaya çıkan sonuç Ak Partiye yarar.

Ülkenin her sorununa bir bilen duruşu sunan bir parti olacaksa bu da yukarıdaki olmazsa olmazlarla ve olmaması gerekenlere riayetle ilgilidir.

Ülkenin iktidar sorunu bir yana ciddi muhalefet ihtiyacı vatanını seven herkesin ifadesidir. Milli, yerli, vizyonu olan güçlü bir muhalefet ülke demokrasisinin sigortası olur. Böyle bir muhalefet iktidara da oto kontrol imkanı sunar. Millet kazanır.

Siyaset milleti doğru okuma ve milletin hayaliyle siyasetçinin hayallerinin buluşma sanatıdır. Bunu başaran kazanır. Hesabi değil hasbi olmalı... Hesap her zaman tutmaz.

 

 

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.