1. YAZARLAR

  2. MEHMET ALİ KULAT

  3. Metal / Mental Yorgunluk...
MEHMET ALİ KULAT

MEHMET ALİ KULAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Metal / Mental Yorgunluk...

A+A-

Son Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı makamındaki kişinin siyasi kimliğini korumasının önü açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da kurucusu olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yeniden genel başkan oldu. Bu değişiklik sonrası AK Parti tabanında partide ciddi değişim yapılacağı beklentisi ve bu beklentilere bağlı adımlar beklendi. Önce AK Parti MKYK sında, sonra Bakanlar kurulunda değişimler geldi. Ancak ne hikmetse ne MKYK daki değişim ne de Bakanlar kurulundaki değişim yeterince tatmin edici bulunmadı.

 Önce Cumhurbaşkanının telaffuz ettiği METAL YORGUNLUK ve bunu ifade için kullandığı YORULAN VARSA ÇEKİLSİN ifadeleri basında geniş yer aldı. Ancak ne hikmetse parti yetkili organlarından tek bir Allahın Kulu da "hepimizin Cumhurbaşkanının ağzından duyduğu" yorulan varsa çekilsin sözünü ya duymadılar yada hiçbiri YORULMAMIŞTI;  çünkü kimse üstüne almadı.         

Bunun tek istisnası bizim Çaycı Hasan oldu. Sabah ofiste çay istiyorum gelmiyor, ne oldu neden çay gelmiyor diyorum meğer bizim Çaycı Hasan Cumhurbaşkanına olan sadakatini bir kere daha gösterip YORULDUM ÇEKİLİYORUM demiş.

METAL YORGUNLUK bir süre dinlenince geçebilir. Asıl sorun MENTAL YORGUNLUK... Bedeni yorulan dinlenir KALBI ve KAFASI YORULANLARIN işi zor.

Tecrübe şüphesiz önemli. İktidar partisi kurulduğu günden bugüne girdiği her seçimi kazanan kadrolarını zaman zaman yenilese de parti hafızası haline gelen bazı isimleri hiç değiştirmedi. Bu isimler engin tecrübeleriyle şüphesiz çok önemli. Değiştirmiş olmak için değiştirmek elbette doğru değil. Ancak 16 yılın sonunda hep aynı insanları görmek sadece parti yönetim ve teşkilatlarında metal yada mental yorgunluk olarak düşünülmemeli...

Siyasi kadrolardaki aynılık iletişim çağı olan günümüzde her gün her vesile karşınızda gördüğünüz kişiler aynı olursa seçmen bazlı metal / mental yorgunlukta yapıyor. Yani yorulan sadece siyasi yada bürokratik kadrolar değil seçmende yorgun...

Siyasi ve bürokratik kadroların sadece yüz yenilenmesi değil seçmende yeni söylem ve duruşlarla yeni heyecanlara kapı açmaları gerekiyor.

Ciddi araştırma şirketlerince yapılan son kamuoyu araştırmalarında TBMM de temsil olunacak yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz? sorusuna verilen her partili seçmen desteğini bir de bu anlamda okumak gerekir. İktidar partisine destekteki ciddi düşüşte bu bağlamda düşünülmeli. Zira Ak Parti ye oy vermeyeceğini söyleyen belli bir seçmen kitlesi (şimdilik) başka partilere gitmek yerine kararsız'da bekliyor...

Bu sorun sadece Ak Parti'nin yada Ak Partililerin sorunu değil. Diğer partilerde parti yönetimlerinden memnun olmayan, değişim isteyen seçmen sayısı Ak Parti'den daha fazla...

 Şu an TBMM de temsil olunan partilerden aradığını bulamadığını söyleyen seçmenin beklentilerini bundan sonraki yazımıza bırakarak bu metal / mental yorgunluk için son söz olarak bu değişim beklentisini siyasiler kadar bürokratlar bağlamında da düşünmekte fayda var.

Vazgeçilmezlerden vazgeçmekten korkmamak lazım. Kimse bulunmaz hint kumaşı değil...

 

 

GÜNÜN SÖZÜ

Partileşen DEVLET; Devletin saygınlığını, Devletleşen PARTİ; Milletin güvenini KAYBEDER...         

Düşüşün en kötüsü; en yukarıdan düşmektir.

 

 

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.