1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Nihat Hatipoğlu Ve Diyanet İşleri Başkanlığı
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Nihat Hatipoğlu Ve Diyanet İşleri Başkanlığı

A+A-

Türkiye’nin en önemli kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başına kimin getirileceği,  son birkaç günün en önemli konusudur. Diyanet İşleri Başkanı olacak isim, Türkiye’nin kaderini etkileyecek türden bir seçim olacak.

Son yıllarda ülkemizin ve toplumumuzun tüm hayatını kökünden etkileyen Diyanet İşleri Başkanlığı uygulamaları ve din politikaları, “laik Cumhuriyet” kimliğindeki Türkiye’nin,  siyasi kaderi ve yönetim kademelerinin belirlenmesinde etkili olmuştur ve gelecekte de etkili olmaya devam edecektir.

Laik bir ülkede devlet eliyle yönetilen dinin sıkıntılı durumlar yaratmasının kaçınılmaz olduğuna inananlar bulunsa da,  bu önemli kurumun varlığının ülkenin “laik” kimliğinin güvenceye alınmasın kilit rol oynadığına inananlar çoğunluktadır.  Diyanet İşleri Başkanlığı’nı yönetenler, son zamanlarda öyle kişiler ve gruplardan seçildi ki, kurum mevcut konum ve görevlerini yeterince yerine getirmediği gibi, ‘terör örgütü’ boyutuna varan tarikatlara bilerek ya da bilmeyerek sessiz kalarak ve alan açarak “can suyu” vermiş oldu. Bu konuda çok ciddi iddialar mevcuttur.

Temsil ettiği gücün manevi büyüklüğü kadar,  kadroları ve bütçesi de birçok Bakanlığın bütçesini aşan Diyanet İşleri Başkanlığı;  ekonomik anlamda da çok büyük bir pastayı kontrol ediyor. Bu pastanın yan unsurları bile, zaman zaman siyasi partilerin önemli ekonomik kaynağı haline gelebiliyor.

Rakamlarla bakarsak, konuyu daha rahat anlayabiliriz.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi, 6 milyar 867 milyon TL ve personel sayısı, 117 bin 378.

Hem ekonomik, hem inançlar üzerinden en çok istismar edilen kurumların başında gelen Diyanet İşleri Başkanlığı, bundan sonra hangi değerler ve ilkeler üzerinden hareket edecek? Ülkenin kaderini bu değerler ve ilkeler belirleyecek. Diğer önemli soru, kurumun mevcut kimliğini sürdürerek din üzerinden siyaset yapan tarikatlara sessiz kalıp kalmayacağıyla ilgilidir. Bakanlım Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni Başkanı ile nereye evrilecek?  

Kulislerde konuşulan, emekli olan eski Başkan Mehmet Görmez’in DİB Başkanlığı önerdiği iddia edilen isme sıcak bakılmadığı yönünde. 

Uzun zamandır sadece kitlelere ulaşıp dinin doğruluğunu anlatmaya çalışan, bunu bir sosyal sorumluluk projesi gibi yürüten Nihat Hatipoğlu ismi,  bu makam için öne çıkmış durumda. Hatipoğlu’nun en büyük avantajının, kulislerde “Diyanetin Vatikan’ı” olarak isimlendirilen İstanbul Din Dükalığı ekibine ve diğer kliklere mesafeli olması olarak gösteriliyor. Ayrıca, Hatipoğlu’nun saygın kişiliği, halk nezdindeki ‘güçlü’ algısı ve hiçbir gizli ya da açık oluşum ve gruba dahil olmaması, kutsal din değerlerinin yıpratılmaması için isminin öne çıkmasına neden oluyor. Hatipoğlu ismi, bugün için Diyanet İşleri Başkanlığı’na kulislerde herkesin uygun bulduğu isim olarak görülüyor.

Hatipoğlu ailesi ve özellikle ailenin doğu ve güneydoğudaki olumlu algısına da dikkat çekiliyor. 7’den 70’e herkesin sempatisini kazanan Nihat Hatipoğlu’nun ailesi, Hz. Ömer’in soyundan geliyor. Aileye, “Hezan Alimleri” deniyor. Dedesi  Muhammed Selim Efendi ile Atatürk’ün tanışıklığı ve dedesinin Atatürk’ün gördüğü rüyaları yorumlaması, Atatürk ile yazışmaları ve bunlardan NUTUK’ta bahsedilmesi de aileyi Cumhuriyetin önde gelenleri arasında yapıyor. Bunun yanında Hatipoğlu’nun babası olan din âlimi Haydar  Hoca, Medine Havaalanı’nda vefat edince, Medine Mezarlığı’nda Hz. Osman’a yakın bir yere defnedilmiş. Nihat Hatipoğlu Suudi ailesinin itirazına rağmen, babasının mezarında Kuran-ı Kerim okumayı kabul ettiren tek kişi olarak da biliniyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatipoğlu konusunda kararlı olduğu kulislere düşmüş bir haber. Son dakika bir sürprizi olmaması durumunda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Diyanet İşleri Başkanı olarak atanacağı kararnamenin bu hafta içinde açıklanması bekleniyor. Diyanet’te Hatipoğlu döneminin başlamasını heyecanla bekliyoruz.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.