1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Regâib Kandili'nde neler yapabiliriz?
Regâib Kandili'nde neler yapabiliriz?

Regâib Kandili'nde neler yapabiliriz?

Regâib Gecesi (Kandili) Nedir? Üç Aylar’ın müjdecisi olan (hicri aylardan) Receb’in, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan ilk gecesi Regâib kandilidir. Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi ist

A+A-

Regâib Gecesinde Neler Yapabilirsiniz?

1. Oruç Tutabilirsiniz

Bu konuda uzunca bir hadisin sonunda şöyle geçmektedir;

… Hz. Peygamber de:

– “Haram aylarında (receb, zilkade, zilhicce ve muharrem) üç gün oruç tut, bırak; üç gün oruç tut, bırak; üç gün oruç tut, bırak.” buyurdu ve üç parmağını birleştirip bırakmak suretiyle de fiilen gösterdi.

| Ebû Dâvûd, Savm 55. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 43

2. Sadaka Verebilirsiniz

Sadakadan kasıt büyük meblağlar değildir. Uygun miktarlarda küçük küçük sadakalar, bugünkü ibadetlerinizi bereketlendirir inşaAllah. Hiçbir şey veremezseniz, bugün yüzünüzden tebessümü eksik etmeyin. Çünkü tebessüm sadakadır.

3. Kur'an Okumalısınız

Bugün elbet Kur'an okursunuz. Ama sadece Yasin, Amme, Tebareke ile kendinizi sınırlamayın. Bir Rahman, bir Kehf, bir Mutaffifin de okuyun inşaAllah. Yanı sıra küçük bir tefsir çalışmasını, yine meal okuması yapmayı da unutmayın. Bu çalışmalar inşaAllah okuyuşlarınızı bereketlendirir.

4. Kaza Namazı Kılabilirsiniz

Bugün en az 1 günlük kaza namazı kılabilirsiniz. Bugün af için en güzel günlerden birisi ve “Allah’ım, kılamadığım namazlarım var, evet. Ama ben bunlardan pişmanım, kabul buyurursan kazasına geldim.” demek için çok güzel bir fırsat. Gücünüz yeterse 1 günlük ile kalmayıp 1 haftalık da kılabilirsiniz.

5. Zikir Çekebilirsiniz

 “Kalpler ancak; Allah’ı zikretmekle mutmain olur.” [Ra’d Suresi – 28]

Öyleyse bu gece bolca zikir yapmak için çok güzel fırsatlardan biri. Bu güzel günde Seni andım Allah’ım…

İstiğfar edebilir, Esma’ül-Hüsna ile haşır neşir olabilirsiniz. Tüm gününüzü buna odaklarsanız, her boş anınızda diliniz zikre kayacaktır. İnşaAllah kalbinizde o sırada dilinizi dinliyor olur.

6. Faydasız Şeyleri Bırakabilirsiniz

Bu hem faydasız bir alışkanlığınızı bırakmaya karar almak olabilir, bu olmuyorsa en azından bu günlük o işi bırakmak için niyet etmek olabilir. Mesela bugünlük televizyon izlemeyebilirsiniz. Bugünlük her zaman boşa vakit harcadığınız bir şeyi yapmamaya karar verebilirsiniz. Uygulamak için de hemen adım atmalısınız.

7. Dua Etmelisiniz

Regaib, isteme, arzu etme… O halde bu gece lütfu ve keremi çok olan Allah’tan ne istiyorsanız isteyin. Az istemeyin, çok isteyin. Çünkü Mucib olan Rabbimiz şöyle buyuruyor;

“Siz ba­na du­a edin, Ben si­ze ce­vap ve­re­yim.” [Mü’­min Suresi, 40/60] Çünkü o dua edenleri duyan ve karşılık verendir.

Yine Peygamberimiz sallallahu aleyhi vessellem şöyle buyuruyor;

“Al­la­hu Teâ­lâ Haz­ret­le­ri­’nin faz­lın­dan is­te­yin. Zi­ra Al­lah, ken­di­sin­den is­ten­me­si­ni se­ver. İba­de­tin en ef­da­li de (du­a edip) kur­tu­lu­şu bek­le­mek­tir.” [Tirmizi, Da’avat 126, (3666)]

Ancak dua ederken bencilce dua etmek bir Müslümana yakışmaz. O nedenle ümmeti unutmadan dua edilmelidir.

Yine Efendimizin sallallahu aleyhi vessellem mübarek 3 aylarda ettiği bu duayı da unutmayalım.

عَنْ أَنَسٍ أنّ النَّبي صَلَّىَ اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كَانَ إذَا دَخَلَ رَجَبُ قَالَ : اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَانَ

“Allah’ım; Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!”

[Hadis-i Şerif – Heysemî, Mecmeu’z-zevâid, III]

Kaynak: Suffagah

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.