1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Savcılar göreve; Öcalan’a acil soruşturma açılmalı / ÖZEL HABER
Savcılar göreve; Öcalan’a acil soruşturma açılmalı / ÖZEL HABER

Savcılar göreve; Öcalan’a acil soruşturma açılmalı / ÖZEL HABER

ÖZEL HABER- PYD/YPG’nin Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden eylemleri, PKK’nın canlı bomba ve bölgedeki işgal girişimleri ile PKK uzantısı olarak faaliyet gösteren YDG-H ve TAK’ın tırmanan kanlı terör saldırıları, bütün dikkat

A+A-

PKK’nın kurucusu ve yöneticisi sıfatıyla binlerce cana kasteden ve bu suçlardan aldığı ceza nedeniyle idama mahkum edilen, DSP-ANAP-MHP koalisyonunun idamı kaldırması üzerine cezası ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüşen Abdullah Öcalan’ın, cezasını çekmekte olduğu İmralı’dan da örgütü yönettiği, örgütün terör eylemlerine dair talimatları avukatları aracılığıyla buradan verdiği ortaya çıktı.

Öcalan’ın gerek avukatları gerekse HDP’lilerle görüşmelerinde verdiği mesajlarla, birbiriyle ilişkili tüm örgütleri yönetmeye devam ettiğini, kanlı eylem ve hendeklere giden süreçteki özerklik taleplerinin bizzat Öcalan’ın talimatlarından ibaret olduğunu gösteren en önemli belgeler ise İmralı’daki görüşme tutanakları.

PYD/YPG’NİN ÖRGÜTLENME TALİMATI ÖCALAN’DAN

Öcalan’ın İmralı’da Avukatları ve HDP’lilerle yaptığı görüşme tutanaklarında, Suriye’yi kastederek, “Kürtler mutlaka bir öz savunma gücü oluşturmalı” dediği yer alıyor. Bu mesajın iletildiği Suriye’deki çeteler de PYD ve YPG adı altında örgütleniyor.

Türkiye’nin, bu terör örgütlerini, milli güvenliği ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü tehdit eden terör unsurları olarak kabul ettiği ve uluslararası toplum nezdinde bu örgütlerin terör unsuru olduğuna dair girişimlerde bulunduğu biliniyor.

ÖZERKLİK VE ŞEHİRLERDE TIRMANAN TERÖRÜN TALİMATI DA ÖCALAN’DAN

Abdullah Öcalan’ın, İmralı’daki görüşmelerde, özerklik ve özyönetim ilanıyla aynı tartışmalara paralel başlayan, örgüt ve bileşenleri tarafından Halk Savaşı olarak tanımlanan terör eylemlerinin talimatını verdiği de ortaya çıktı.

Öcalan’ın, 2013 yılında aralarında Sırrı Süreyya Önder’in da bulunduğu HDP’lilerle görüşmesinde, “Başarılı olursam, Ne KCK tutuklusu kalır ne başkası. Bu olmazsa 50 bin kişiyle halk savaşı olacak” ifadelerini kullandığı, özerklik ve özyönetim ile ilgili Avrupa Birliği Yerel Yönetim Özerklik Şartına atıfta bulunduğu, Önder’in ise teknik olarak Türkiye’nin o şarta şerhinin bulunduğunu o şerhi kaldırsa bile yerel hukukta karşılığının olmadığını hatırlattığı görülüyor.

Önder’in bu açıklamaları sonrası Öcalan’ın, “Tavrımız şu olacaktır, ana ilke olursa biz kullanırız. Siz ister yasa çıkartın, ister çıkartmayın” şeklinde talimat verdiği öğrenilirken, bugünkü hendekler ve özyönetim ve özerklik ilanlarının, Öcalan’ın İmralı’dan verdiği talimatların bir sonucu olduğu anlaşılıyor.

PKK ve bileşenlerinin, Cumhurbaşkanlığı seçimi arifesinden bugüne kadar süren dönemdeki terörist eylemlerinin de Öcalan’ın talimatlarıyla gerçekleştirdiğini ortaya koyan ifadeler ise o görüşme tutanaklarında aynen şöyle geçiyor:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi olmadan öncesinde çıkması lazım (Çözüm süreci ile ilgili yasayı kastediyor). Bunu Kandil’e de söyleyin, azami Haziran sonuna kadar çıkması lazım, çıkmazsa ben garanti veremem. (…) AKP tekrar uyduruk nedenlerle karşı çıkar ve bunu kabul etmezse tam bir savaş çıkar.”

YÜZLERCE ŞEHİT VE SURİYE’DEN GELEN TEHDİT

Öcalan’ın örgüte verdiği yukarıdaki talimatlarla tırmanan terörün bilançosu yüzlerce şehit, bini aşkın yaralı ve Suriye’deki kaosu bahane ederek Türkiye’nin toprak bütünlüğüne yönelen PYD/YPG tehdidi. Bütün bunlar resmi tutanaklara geçen kayıtlar.

AVAZTÜRK olarak, bu somut veriler ışığında savcıları, PKK ve tüm bileşenlerini yönetmeye devam eden, yaşanan kanlı saldırılar ve kaosun talimatını bizzat verdiği ortaya çıkan, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK’nın Suriye bileşeni PYD/YPG’nin kurucusu Abdullah Öcalan için gereğini yapmaya, ilgili kanun maddeleri kapsamında soruşturma açmaya ve PKK elebaşı Öcalan’ın suiistimal ettiği görüşmelerini soruşturma kapsamında sonlandırmaya davet ediyoruz. 

AVAZTÜRK ÖZEL

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.