1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Seyfi Dede’ etkisi hâlâ sürüyor mu?
'Seyfi Dede’ etkisi hâlâ sürüyor mu?

'Seyfi Dede’ etkisi hâlâ sürüyor mu?

2010 yılında “Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs” iddiasıyla gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve aynı davada beraberinde gözaltına alınarak tutuklanan Avukat Ali Hadi Emre’nin yerel mahkemeler ve Yargıtay üzerindeki etkilerinin hâlâ sürdü

A+A-

Yargıda kadrolaşma iddialarıyla tanınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın etkisinin günümüzde de sürdüğü belirlendi. 2011 yılında 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda 10 kişilik grubun saldırısına uğrayan İkitelli Mahallesi Muhtarı Naim Kangal aleyhine avukatlık yapan ve Seyfi Oktay’a yakınlığı ile bilinen avukat Ali Hadi Emre’nin yargı üzerindeki etki gücünü kullanarak Kangal aleyhine ağır bir karar alınmasını sağladığı iddia edildi.

2010 yılında “Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs” iddiasıyla Seyfi Oktay ile birlikte gözaltına alınan Ali Hadi Emre’nin avukatlığını yaptığı davada devletin muhtarına on-onbeş kişilik grubun yapmış olduğu bıçaklı-sopalı saldırıda kendisini korumak maksadıyla silahını çeken Muhtar Naim Kangal’a “kasten adam öldürme” iddiasıyla 60 yıl hapis cezası verildi. Geçtiğimiz ay Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde gerçekleşen temyiz duruşmasından, skandal bir şekilde Ali Hadi Emre’nin yerel mahkemeden çıkartmış olduğu karar, aynı şekilde onandı.

SALDIRIYA UĞRADI, 60 YIL HAPİSLE CEZALANDIRILDI

Dava dosyasına yansıyan bilgilere göre 29 Temmuz 2011 tarihinde 10-15 kişilik bir grubun sopalar ve bıçaklarla saldırdığı İkitelli Mehmet Akif Mahallesi Muhtarı Naim Kangal, olay sırasında kendisini korumak maksadıyla ruhsatlı silahına sarıldı ve üç el ateş etti. Saldırganlar arasında yer alan üç kardeşin yaralandığı olayda hastaneye kaldırılan iki kişi hayatını kaybetti.

AYDIN DOĞAN’IN AJANSI VE FOX MAHKEMEYİ TESİR ALTINDA BIRAKTI

Olay anında Muhtar Kangal’ın, yanında bulunan arkadaşı ile birlikte öldüresiye darp edildiği ve olay yerinde çok sayıda saldırı aleti bulunduğu adli makamlarca tespit edilmiş olmasına rağmen, Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Haber Ajansı’nın “Kendisine tokat atan üç kardeşe kurşun sıkan muhtar” şeklinde haber yaptırılması ve mahkeme tesir altında bırakıldı. Amerikan sermayeli Fox TV ise haber bültenlerinde muhtarı adeta cani ilan etti. Bu haberler, o tarihde, Seyfi Ağa’nın medya desteğinin sağlam olduğu yönünde yorumlara neden olmuştu.

Bakırköy 14. Ağır Ceza mahkemesinde görülen dava sonucunda, meşru müdafaa savunması hiç dikkate alınmaksızın, 60 yıl ceza verilmesinin ardından dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi de, kararı aynı şekilde onadı.

ÖLDÜRME KASTI OLMADIĞINA DAİR DELİLLERİ GÖRMEZDEN GELDİLER

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, haksız tahrik ve meşru müdafaa savunmalarını hiç dikkate almadan ve bu yöndeki delillerden birçoğunun toplanmamasını da gözardı ederek onama kararı vermesi, dosyaya ‘Seyfi Dede’ elinin değdiği şeklinde yorumlanıyor. Oysa tabancasında beş kurşun bulunmasına rağmen, her üç yaralanana da sadece birer el kurşun sıkılması, Yargıtay’ın eski kararlarında, ‘öldürme kastı olmadığını’ ispatlar şeklinde yorumlanıyordu.

SALDIRGANLAR SEYFİ DEDE VE AVUKAT ALİ HADİ’NİN HEMŞEHRİLERİ

Muhtar Naim Kangal’a saldıran gruptaki şahısların Tunceli kökenli olduğu öğrenilirken ‘Seyfi Dede’ lakaplı Seyfi Oktay ve Ali Hadi Emre’nin de Tuncelili olması dikkat çekiyor. Yargıdaki ‘Tuncelili’ kadrolaşması ile tanınan ‘Seyfi Dede’nin Ali Hadi Emre ile birlikte bahse konu davaya nasıl etki ettiğinin araştırılması gerektiği belirtiliyor.

GÖZLER ANAYASA MAHKEMESİ’NDE

Yargıtay’ın skandal kararının ardından Ocak ayında avukatı aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunan Muhtar Naim Kangal, tam bir hukuk garabetinin yaşandığı söz konusu davada gözlerin Anayasa Mahkemesi’ne çevrilmesini sağladı. AYM’nin eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın etkisinde kalarak red kararı mı vereceği yoksa adaletin ayakta kalması için bu skandal kararın çok ağır olduğunu mu açıklayacağı merakla bekleniyor.

TANIDIK BİR İSİM: ALİ HADİ EMRE!

Muhtar Naim Kangal’ı ağır bir cezaya çarptırtan avukat Ali Hadi Emre kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. 2010 yılında sürdürülen ‘yargıyı etkileme soruşturması’ kapsamında sanık avukatı Ali Hadi Emre’nin bürosunun eski müvekkili Naji Sharifi Zindeshti’nin yargıyı nasıl etkilediklerini anlatmakla tehdit ettiği bir mektup ele geçirilmişti. Bu mektup üzerine Zindeshti’nin ifadesine başvurulmuş, “Bu konuda UYAP sisteminde görevli, genç olduğunu söylediği iki görevliden bahsetti. Bu görevliler Nayır’ın dosyasını 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne düşmesini sağlamışlar. Bu konuyla ilgili ismini bilmediğim görevlilere 10 bin dolar civarında para verilmiş. Ben bu konuyu Ali Hadi’nin konuşmalarından biliyorum” itirafında bulunulmuştu. Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan Avukat Ali Hadi Emre ve Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay’ın yargı üzerindeki etkisi, sadece yerel mahkemelerle sınırlı olmadığı, Yargıtay için de geçerli olduğu, Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasında ortaya çıkmıştı.

Yeniakit

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.