1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Soçi’den sonra Bakü’ye , Barış Konferansı’na…
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Soçi’den sonra Bakü’ye , Barış Konferansı’na…

A+A-

‘3. Dünya savaşı yakındır… Eğer savaş tamtamlarını duymuyorsanız sağırsınız demektir… ABD şu anda Çin ve Rusya'yı kandırıyor. Çin'e askeri gücünü artırmasıyla ve Rusya'ya da Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından sahte kabadayılık hissini verdik. Bu onlar için daha hızlı ölüm olacak. Yaklaşan savaş o kadar ağır olacak ki, sadece bir süper güç kazanacak ve bu bizim milletimiz olacak…

Üçüncü dünya savaşı yolda ve bunun başlangıç noktası İran olacak!
Orduya ‘Stratejik önemlerinden dolayı 7 Orta Doğu ülkesinin kontrolü bizde olmalı' dedik. Çünkü o ülkelerde petrol ve diğer ekonomik kaynaklar bulunuyor. Şimdi tek adım kaldı: İran'ı vurmak… Büyük Rus ayısı ve Çin ortağı uykudan uyanacak ve ardından israil bütün silahlarıyla öldürebildiği kadar Arap öldürecek. Umarım her şey yolunda gider ve Ortadoğu'nun yarısı israil'in olur. Bizim gençlerimiz son yılda oyun konsollarında iyi eğitim gördü. Yakın gelecekte neler olabileceğinin aynası olan yeni Call of Duty 3 oyununu görmek enteresan olacak. Askerlerimiz kurallara uyacak ve Müslümanları küle dönüştürecek, sokaklarda çılgın Rus ve Çinlilerle savaşacak.
Yeni bir dünya düzeninin inşa edilmesi gerekiyor. Sadece bir tane süper güç olmalı. Kazanan global bir hükûmet olacak. Unutma ki, ABD en iyi silahlara sahip ve hiçbir toplumda olmayan ekip bizde bulunuyor. Ve zamanı geldiğinde bu silahları dünyaya tanıtacağız.”

Bu cümleler geçtiğimiz hafta yayınlanan Kissinger'in gelecek için çerçevesini çizip Washington-Tel Aviv hattının mutlak hükümranlığıyla taçlandırdığı müstakbel dünya savaşı senaryosuna  ait cümleler.

3. Dünya Savaşını bölgedeki gelişmelere bakınca da artık açık seçik görebilmekteyiz.  Ekonomik, siyasi, askeri ve jeo-politik unsurları bünyesinde barındıran klasik ötesi bir asimetrik savaş çeşidini içeren komplike savaş türü şimdilik belirli alanlarda sürüyor olsa da yan etkilerini neredeyse tüm dünya iliklerine kadar hissediyor.

Senaryosu çizilen 3. Dünya savaşı için  İslam dünyası ve ağırlık merkezi olarak da Ortadoğu'nun seçilmiş olması başta Türkiye olmak üzere tüm Müslümanları ilgilendiriyor. Ve stratejisi de Müslümanlar ile Müslümanların savaşması üzerine kurulu olduğu da anlaşılıyor.

Batılılar için Ortadoğu demek, ekonomik kaynakların sömürüsü ve bölgenin jeo-stratejik konumundan faydalanma arzusu demektir.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Astana’da başlayan ve Soçi’de geçen hafta gerçekleşen zirve çok önemlidir. Daha önce de yazdığım gibi şimdi bu gelişmeler çerçevesinde 1920 yılındaki Bakü Kongresi gibi yine Bakü’de Ortadoğu Barış Konferansı derhal toplanmalıdır. Ki 3. Dünya Savaşı çıkarılmak istenen coğrafyamızda gerçekler masaya konabilsin. Çünkü tıpkı 1920 yılında olduğu gibi bugün de aynı topraklarda küresel sermayenin yine aynı ülkeleri etkileyecek planları masaya yatırılabilsin. 1920 kongresinin dökümanları elimizdedir. Ve bugün de şartlar o günden farklı değildir.

Bilindiği gibi, 1920 yılında  Komünist Enternasyonal  tarafından Bakü'de düzenlenen toplantı o günün küresel güçlerinin ve devletlerinin hayallerine meydan okumuştu.

Kurultay, yakın tarihimiz içinde önemli bir yere sahiptir. Kurtuluş Savaşımız, Kurultay'ın en önemli tartışma konuları arasındadır. Kurultay tutanakları, emperyalizme karşı mücadelenin iki temel kuvveti; sosyalist hareket ile ulusal kurtuluş hareketleri arasındaki stratejik işbirliğini saptamaktadır.

Kurultay, Ankara Hükümeti önderliğinde yürütülen Ulusal Kurtuluş Hareketi'ni destekleme kararı  da almıştır. Kurultay'da; sömürgeler ve milliyetler sorunun, toprak sorununun, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarının ve emperyalizmin kapsamlı bir tahlilinin yapılması ve bu konulardaki tartışmalar, bugün için hala önemini korumaktadır.

Bu nedenle de şimdi yenisinin ve ikincisinin yapılması çok önemlidir. O gün Ulusal Kurtuluş savaşımızı destekleyen ilk kurultayın ikincisini  bugün biz öncülük ederek 3. Dünya Savaşı’na karşı bölgede barış için  yapmalıyız.

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.