1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. Suriye bataklığına mı çekiliyoruz?
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Suriye bataklığına mı çekiliyoruz?

A+A-

İran Genel Kurmay Başkanı ülkemizi ziyaret etti. Rusya ve ABD Genelkurmay Başkanlarının Türkiye ziyaretleri gündemde. Türkiye, bölgedeki en kritik ülkelerin genel kurmay başkanlarını ağırlıyor.  İslam Devrimi sonrası Genelkurmay Başkanlığı seviyesinde İran'dan Türkiye'ye ilk kez ziyaret yapılıyor. Bölgede büyük hayalleri ve Büyük Ortadoğu gibi yüzyıllık projesi olan küresel bir gücün (ABD) Genel Kurmay Başkanı da ülkemize geliyor. Süper ve bölgesel güçlerin Türkiye trafiği yoğun. Neredeyse birbirleriyle havada çarpışacak aralıklarla ülkemize gelip mevkidaşları ve siyasi otorite ile bir araya geliyorlar. Ortada büyük oyunlar döndüğü kesin.

 

Geçtiğimiz günlerde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu İran ve Rusya’nın Dışişleri yetkilileri Tahran’da bir araya gelirken; üç ülke arasındaki yapılan görüşmelere  ABD’nin de eklenmesi  (özellikle sınır komşumuz Suriye’deki son gelişmelere ekseninde bakınca), Türkiye’nin Suriye'deki askeri müdahalede daha etkin yer alacağına dair ipuçları veriyor. Bu görüşmeler genelkurmay başkanları seviyesinde olunca,  askeri müdahale seçeneğinin giderek daha güçlendiğini söyleyebiliriz.

İran Genel kurmay Başkanı Tümgeneral Bakırinin ziyareti, terörle mücadelede,  istihbarat paylaşımı ve operasyonel işbirliği olarak açıklansa da bölgeye olası Türkiye müdahalesi durumunda İran’ın kırmızı çizgileri ve şartlarını masaya koyduğu tahmin edilebilir. Nitekim, İran devlet televizyonuna konuşan Tümgeneral Bakıri, ziyaretin İran'ın ruhani lideri Ayetullah Hamaney'in onayıyla gerçekleştiğini ifade etmiştir..

Askeri işbirliği ve sınır güvenliği konusunda iki ülkenin çok iyi mutabakatlar sağladığını söyleyen Bakıri; "Ortak eğitim ve öğrenci takası konusunda mutabık kaldık. İki ülke donanması karşılıklı olarak birbirinin ülkesini ziyarete edecek. Askeri tatbikatlarda gözlemci bulunduracak" açıklamasını yaptı.

Kuşkusuz ki, Türkiyeyi en çok etkileyecek bölgesel gelişme, 25 Eylülde Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin gerçekleştireceği referandum olacak.  Türkiye, bu duruma karşı bölgedeki ülkeler ile işbirliği ve destek arama açısından temaslarını sürdürüyor. Bölgeye olası müdahale ise masada bir seçenek olarak varlığını sürdürüyor. Nitekim Bakıri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Iraktan ayrılmasını öngören bağımsızlık referandumunu Türk yetkililerle özel olarak ele aldıklarını belirterek; "Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur ve komşu ülkeleri olumsuz etkiler. Bu yüzden iki ülke bunun mümkün olmadığını ve yapılmaması konusunda ısrarcılar" açıklamasında bulunmuştur.

 

ABDnin bölgede NATO üyesi ve stratejik ortağı olan Türkiye yerine YPGyi müttefiği olarak tercih etmesi, silah ve teçhizat desteği vermesine paralel gerçekleştirilecek olan  referandum; ister istemez Türkiyenin bölgeye daha etkin müdahil olması ve müdahale noktasına yakınlaşmasına neden oluyor. En büyük sıkıntı ise bölgeye müdahale etmesi durumunda Türkiyenin buradan kolay kolay çıkmasının mümkün olmayacağı…

Bölgede YPG ile ÖSO arasında tercih yapma noktasında kalan Türkiyenin yapacağı hamleler hayati önemde. Halen bölgede ve ülkenin bir bölümünde teröre karşı ciddi mücadele verilirken, Avrupadan başlayan yeni terör dalgasının özellikle 25 Eylülde yapılacak olan referanduma kadar Türkiyeyi de etkileme olasılığı  bulunmaktadır. Bu durum, ciddi bir sıkıntı olarak ülkemizin önünde durmaktadır.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun açıkladığı gibi, bizi özellikle YPG konusunda Rus Genel Kurmay Başkanı Valeriy ve Rusya daha iyi anlıyor olabilir. Nitekim, ABD de en az onlar kadar anladığı için zaten bölgedeki politikalarını PYD üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu nedenle, Suriye bataklığının bizim

Vietnam'ımıza dönüşmemesi için askeri müdahalenin uzun dönemli gelişmeleri düşünerek doğru ve iyi planlanması şartt

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.