1. YAZARLAR

  2. FATMA YILDIRIM

  3. Trajik bir final boşan-ma!
FATMA YILDIRIM

FATMA YILDIRIM

Yazarın Tüm Yazıları >

Trajik bir final boşan-ma!

A+A-

Son günlerde sosyal medya da sürekli #süresizNafakaZulümdür etiketiyle sesini duyurmaya çalışanlar birçok yorum yazmışlar. Çok kısa süreli evli kalan, eşit kusurlu ve çocuğu olmayıp boşanan kişilerin hak arayışı ne yazık ki kaş yapayım derken, göz çıkaran türden olmuş.

 Şöyle yorum yazanlara bir baktım da, bir kısmı kendini düzgünce ifade ederken, bir kısmı da kadınları aşağılayan, karalayan hatta tehdit boyutunda cümleler kurmuşlar.

 -"Nafaka erkek avcılarının sırtını sıvazlamak!"

 -"Kadınlara niye nafaka bağlansın ki gitsin çalışsın asalaklar!"

  -"Evlenmeyin! Yoksa sizde bu zulme maruz kalırsınız."

  -"Gururlu kadınsan çalış."

  -"Nafaka aç köpeklerin gelir kaynağı olmuş."

   -"Nafaka kadın cinayetlerinin altında yatan ana sebeptir." gibi daha bir çok çirkin cümle...

Hak, haksızlık yaparak aranmaz ya da savunulmaz. Hele edep dairesinin dışına çıkarak hiç!

Haksız eleştiri, kılıflandırılmış bir saldırıdır.

Kendinizi savunmak için ördüğünüz sizce gerçek(!) olan, karşı taraf için bir hüzün entarisi oluveriyor.

Kadının yaşam zincirindeki en zayıf halka, ekonomik bağımsızlığı ve eksik eğitim ya da eğitimsizliktir. Erkek birçok işte çalışabilirken kadın, kendini koruyabilmek adına, seçici davranmak zorundadır. Boşanan kadın ve eşi vefat eden kadına bakış açısında bile bir körlük vardır. Bu dünyada kendine sahte cennet kurmaya çalışan şahsiyetler(!) tarafından boşanmış kadın açık hedef haline geliyor. Her kadın için geçerli olmamakla birlikte çalışmaya yeltenen kadın, tacizlere ve baskılara maruz kalıyor.

Boşanma evresi ve boşandıktan sonra zorlu hayat koşulları karşısında yaşam döngüsünü sağlamak hayli zaman alır. Bir yandan boşanmış kadın ibaresi ile daha önce hiç çalışmamış ve bir bilgi birikimi olmayan kadın, yıllarca yaşadığı fanustan ve steril ortamdan çıkınca hayatta bocalar durur. Boşanma davası açmak için bile avukat ücreti, mahkemeye yatırılan harçlar da uzun süren çekişmeli boşanmalarda oldukça yekûn tutmaktadır. İşte bu bağlamda verilen tedbir nafakası can simidi vazifesi görür.

Hukuka göre nafaka ödenmesinde kadın veya erkek ayrımı yapılmıyor. Toplumsal yapı nedeniyle büyük bir çoğunlukla kadın eşe nafaka bağlanmaktadır. Yani erkeklerde kadınlardan nafaka alabiliyor. Böylece sosyal adaletsizlik de ortadan kalkmış oluyor.

Ayrıca boşanma esnasında veya bitiminde katkı payı davası(mal paylaşımı)açılıp her iki tarafta birbirinden talepte bulunabiliyor.

Boşanmayı kafasına koyan kusurlu taraf, davayı açmadan önce mal varlıklarını bir bir devredip gelirini de düşük göstererek hem eşinin hakkını gasp edip hem de mahkemeyi yanıltmaya çalışıyor.  Duruma cinsiyetçi bakmak yerine objektif bakış ve insan kavramı üzerinden yorumlamak en doğru olanıdır. İşte ilerde böyle sözlere maruz kalmamak adına kız çocuklarının okutulması çok önemlidir. Okuyup topluma ve kendine faydalı birey olabilmek için eğitim-öğretim şarttır.

Bir sorunu çözmek isterken, tipik küfür ehli ve cam kırığı kelimeler yerine yapıcı ve onarıcı cümleler kurmak daha akıllıca olur.

 İnsanlık üzerinize zimmetlidir!

 Unutmayınız...

"Bazen Cennet bir Selâm'a düşer ama veren bulunmaz!"

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.