1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Asıllı Rus General: 'Ruslarla tartışılmaz müzakere edilir!'
Türk Asıllı Rus General: 'Ruslarla tartışılmaz müzakere edilir!'

Türk Asıllı Rus General: 'Ruslarla tartışılmaz müzakere edilir!'

Rusya Federasyonu Ulusal Güvenlik Akademisi Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Korgeneral Talat Enveroviç Çetin İstanbul Sultanahmet’te düzenlenen basın toplantısında Rusya -Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

A+A-

Rusya Federasyonu Ulusal Güvenlik Akademisi Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Korgeneral Talat Enveroviç Çetin'in Rusya-Türkiye ilişkilerinin geleceği konusunda İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.

Korgeneral Talat Enveroviç Çetin'in Rusya-Türkiye ilişkilerinin geleceği için yaptığı değelendirmeler şu şekilde...

TÜRKLER VE RUSLAR BİRBİRLERİNE BENZERLER

Türkiye ile Rusya yaklaşık bin yıldır öyle ya da öyle bir ilişki içerisinde. Zaman zaman savaşları olsa da ciddi bir komşuluk ilişkileri kurulmuştur. Türkler ve Ruslar karakteristik olarak birbirlerine çok benzerler.

Hem devlete bakış açıları hem de dostluk ilişkileri birbirlerine çok benzer. Aradaki tek sıkıntı iki devletinde büyük devlet olma iddialarıdır. Büyük devlet olma iddiaları olan devletler, birgün bir yerde çıkar çatışmasına girerler. Ancak değişen dünya koşullarında çatışmak yerine işbirliği yapmanın önemini kavrayan iki ülke sonunda buna yönelik bir yola girmişlerdi. Günümüzde iki büyük devlet işbirliği içerisinde olursa, hem dünya ekonomisine hem de kendi halklarının mutluluk ve refahına büyük katkıda bulunabileceklerdir.

KRİZİN ÇÖZÜLEBİLMESİ İÇİN 4 TALEP VARDI

Bu yönde çok ciddi adımlar atılmıştır. Ama maalesef bir yol kazası ile buna izin verilmedi. Rusya bu uçak krizin çözümü için dört talep ileri sürdü. Birincisi özür dilenmesi, ikincisi ailelere tazminat, üçüncüsü uçağın parası ve dördüncüsü de Rus pilotunu öldüren kişinin yakalanıp yargılanması. Elbette tabi kolay olandan başlamak lazım. İlk adım olarak Rus pilotu öldüren kişinin yakalanması iyi bir başlangıç olmuştur. Bundan sonra diğer adımlar gelebilir.

CİDDİ BİR MALİYETİ OLDU

Uçak krizinin her iki tarafa da ciddi maliyeti olmuştur. Türkiye tarafından turistlerin gelmemesi, meyve-sebze ihracatının durması ve Rusya’daki işadamlarının iş yapamaması, Rus tarafında ise Türkiye’den gelen stratejik malların girişinin durmasının iki ülkeye yaklaşık maliyeti 10 milyar dolar olmuştur.

Kriz sonrasında her ne kadar Türk tarafı diplomatik adımlar atmışsa da Rus halkını yeterince tanımadıkları için bu diplomatik adımlar başarısız olmuştur. Rusya’da iş yapan Türk işadamlarına yönelik sert ekonomik yaptırımların hızı kesilmiş, şimdi az da olsa esneme başlamıştır.

KRİZ BİR TÜRLÜ YUMUŞAMIYOR

Kriz neden bir türü yumuşamıyor. Bunun müsebbibi, maalesef Türkiye tarafıdır. İki ülke ve iki halk bin yıldır komşu olmalarına rağmen Türk devleti maalesef Rus halkının psikolojik yapısını çok iyi bilmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde Rusya’yı ve Rus halkını yakından tanıyan  uzmanlar maalesef bulunmamaktadır. Eğer bunlar olsa idi, burada ilk defa söylüyorum ki, şunu bilecekti: Ruslarla tartışılmaz, Ruslara müzakere edilir. Ruslar Türk halkı gibi çok duygusaldır. Dostluklarına da düşmanlıklarına da büyük önem verirler. Para, Ruslar için en son sıradadır. Eğer siz Ruslara, Batılıların anlayışı gibi, Batılılara davrandığınız gibi yaklaşırsanız hiçbir sonuç elde edemezsiniz. Zaten soğuk savaş döneminde Rusya’ya karşı Batı tarafından oluşturulan düşmanlık neticesinde çok uzunca bir süre iki halk birbirini tanıyamamış ve düşmanlık beslemiştir. Son yıllarda bu her ne kadar aşılmışsa da maalesef henüz daha Türk devleti ve halkı Rusları tanıma boyutuna ulaşamamıştır.

RUSLA TARTIŞILMAZ. MÜZAKERE EDİLİR

Rusla tartışılmaz. Müzakere edilir. Müzakereden kastımız da şudur; Rusla bir konuda anlaşmazlığınız varsa önce bir yarım adım atarsınız sonra bunu bir adıma tamamlarınız ve beklersiniz. Rusya, sizin adımınıza bakarak bir adım atacaktır. Tam da burada Rus pilotunu öldüren kişinin yakalanması önemli bir başlangıç olacaktır. Bu konuda atıacak adımlar, ilişkilerin düzelmesi iin iyi bir başlangıç noktası olabilir. Ancak Türk tarafının sakin, sabırlı olması gerekmektedir. Burada iyi bir adım atılırsa ianıyorum ki, Türkiye ile Rusya arasında var olan 300 bin civarındaki evliik ve buna bağlı 1.000.000 civarındaki akrabaık bağlarının oluşturduğu sevgi ile ilişkilerimiz yeniden olması gereken hale gelecektir. Tabi aceleci olmamak, sabırla adım adım ilerleyerek çalışmak gerekmektedir.

 

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.