1. YAZARLAR

  2. ORHAN SARIKAYA

  3. Ücretli Öğretmenler...
ORHAN SARIKAYA

ORHAN SARIKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Ücretli Öğretmenler...

A+A-

Torba Yasa ile TBMM genel kuruluna gelecek olan Milli Eğitim Bakanlığının ücretli öğretmenlere 5.000 kişilik kadro vermesiyle alakalı , Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ilk açıklamasında KPSS puanına bakılmaksızın geçmişe dönük haklarının verilmesi için mülakat sözü verilmişti.
Fakat Ücretli öğretmenlere tanınacağı açıklanan mülakat sözünden sonra mülakata girme şartı iki maddeden dolayı yaklaşık dört bin kişiyi , aileleri ile birlikte on beş bini geçgin ücretli öğretmenimizi derin endişeli bir bekleyişe sevk etmiş...

Ücretli Öğretmenlerimizin durumlarını dramatize etmemekle birlikte on yılın üstünde düşük ücretlerle ve zor şartlarda öğretmenlik yapmış,yaşı ilerlemiş,eşiyle çocuğuyla hayat mücadelesi veren ücretli öğretmenlerimiz bundan sonraki süreci merakla bekliyor, Şöyle ki; Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz'ın açıklamasından sonra

1:Mülakata katılabilme şartı olarak 2017 yılında KPSS  sınavına girmiş olma şartı getirilmiş.

Bu şart yıllarca sınava girmiş beş on puan düşük almakla atanamamış , zaten "öğrenilmiş çaresizlik" içinde olan ve sınav için "maddi-manevi" hazırlığı olmayan binlerce ücretli öğretmeni derin ye'se düşürmüş.Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklaması sonrası böyle bir şart konulmuş olması ücretli öğretmenlerimizin büyük bir kısmını sıkıntıya sokmuş. Zira şimdiye kadar KPSS sınavlarına girmiş olsanız bile 2017 yılında ki KPSS sınavına girmediyseniz mülakat hakkı kazanamıyorsunuz? Neden 2017 KPPS sınavı barem alınıyor? Yada şöyle soralım, Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklaması sonrası neden böyle bir şart getirildi? Madem KPSS şartı getirilecekti o zaman neden bu yıl yapılacak olan 2018 yılı KPSS şartı getirilmiyor da geçtiğimiz yıl yapılan KPSS şartı getiriliyor? Zira ücretli öğretmenlere böyle bir hak tanınacağı önceden bilinseydi o zaman bütün ücretli öğretmenler 2017 yılında KPSS'ye girerdi ve bu mağduriyet oluşmazdı.
Ayrıca geçmiş dönemlerde dershane öğretmenlerinin alımında KPSS şartı aranmamasına rağmen onlardan daha ağır şartlarda çalışan ücretli öğretmenlere neden KPSS şartı getirilmek istenmektedir? Buna mukabil,Ücretli öğretmenlerin bir çoğuda aranan beş yıl şartının üzerinde çalışma süreleri mevcutken.

2 : 2017_2018 Eğitim yılında ücretli öğretmen olarak aktif çalışma zorunluluğu.

10-15 yıl çalışma süreleri olan ücretli öğretmenlerin bir kısmının bu sene görevlendirilmemiş olması da yine ücretli öğretmenlerin kendi elinde olmayan, İl yada ilçe Milli Eğitim Bakanlığı müdürlüklerinin ihtiyacına bağlı olan bir konudur. Yani bu görevlendirme içinde ücretli öğretmenlerin şahsi çabası yeterli değildir. Çünkü İl yada ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün o yıl için o bölgede ücretli öğretmen ihtiyacı varsa siz ücretli öğretmenlik yapabiliyorsunuz aksi takdirde sizin ücretli öğretmenlik yapabilme şansınız yine yok.

Senelerce ücretli öğretmenlik yapan ama bir tek 2017 yılında ki KPSS'ye girmediyseniz yada 2017-2018 eğitim öğretim yılında görevlendirilmedi iseniz size geçmiş olsun demek kanaatimce onlarca yıl düşük ücretle zor şartlarda ücretli öğretmenlik yapanlar için hakkaniyet noktasında zannımca sıkıntılı bir durum.

Sorun nasıl çözülür derseniz;

İlla ki KPSS şartı getirilecekse 2018 yılında yapılacak olan KPSS'ye girme şartı getirilir ve duyurulur. Ek olarakta sadece 2017-2018 eğitim öğrenim yılında çalışma şartı değil, toplamda yapılan ücretli öğretmenlik yılları esas alınır. Böylece hak mahrumiyetlerinin de mağduriyetlerinde önüne geçilmiş olunur...

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum