MEHMET ALİ KULAT

MEHMET ALİ KULAT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Dalga

A+A-

Bir kamuoyu araştırma firması yetkilisi olarak gittiğimiz her mecliste, katıldığımız her toplantıda bizlere ilk sorulan soru Ak Parti İl Başkanlarının alınması ve Belediye Başkanlarının istifa ettirilmesi…

Doğrusu bu istifaların hepsini aynı nedenle izah doğru olmaz. Bu istifaların sebep ve zamanlaması da başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Ak Partili yetkililerin kendi takdirlerindedir. Biz; yapılan bu değişimi sebep ve sonuç bağlamında değerlendirmek durumundayız. Toplumsal algıyı doğru okumak, toplumun nabzını tutmak yaptığımız işin gereğidir. Ulaştığımız sonuçları da başta abonelerimiz olmak üzere siyasi muhataplarımızla; zaman zaman da katıldığımız TV / Radyo programları yada konferanslar vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Gördüğümüz kadarıyla şu an itibarıyla Ak Parti yetkilileri kendi tabanları dahil toplum katmanlarına bu istifaları yeterince anlatamamış görülüyor. Elbette bu sürecin tamamlanması ile kamuoyu daha ayrıntılı ifadelerle bilgilendirilecektir.

Toplumun istifalarla çalkalandığı süreç; Ya da Cumhurbaşkanı’nın ifadesiyle  “Yeni Dalga Değişim Rüzgarı” Ak Parti de özellikle FETÖ iltisakı, Akçalı konular, genel merkezle uyumsuzluk ve ahlaki zaaf temelli bir restorasyon (yenilenme) hareketidir. Ve arkası gelecektir. Elbette metal ve mental yorgunlukları da dikkate almalıyız.

Haklarında toplumsal negatif algı oluşmuş siyasetçi; bu olumsuz algıyı siyaset müessesinin içindeyken hele iktidardaki bir siyasi parti içindeyken çözemez. Siyasetin dışında kendini kurumsal kimliklerden sıyrılmış olarak aklayabiliyorsa aklayıp sonrasında yeniden siyasete dönebilir. Kimse aklanmak için Ak Partiyi aklanma amacıyla alet yapamaz en azından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buna izin vermeyeceğini ifade etmektedir.

Cumhurbaşkanı Ak Parti Genel Başkanı olduğu andan itibaren evladı mesabesinde değer ve anlam yüklediği Ak Parti 'nin kızdırdığı, kırdığı, üzdüğü tabanını yeniden kazanma hamlesi başlattı. Zira kurulduğu günden bugüne Türkiye’deki seçmenin % 80 lik kısmının herhangi bir seçimde en az bir kere oy verdiği bir partidir Ak Parti… Toplumsal katmanların her kesiminin teveccühüyle kitle partisi sıfatı kazanmıştır.

Kamuoyu Araştırmalarında daha önce herhangi bir secimde Ak Parti ye oy vermişken şimdi niçin vermiyorsunuz? Sorusuna verilen cevaplar siyasi muhataplarına ISTIFA / YOLA DEVAM şeklinde yansıyor…

Bu rüzgar zannedilmesin ki il başkanları ve belediye başkanları ile sınırlı olacak... Bu fırtınadan aynı nedenlerle muhalefet de kaçınılmaz olarak etkilenecektir.

Bu günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de; haklarında pek çok dava açılan birkaç MHP li Belediye Başkanının istifasını isterse çok sürpriz olmayacaktır. Tabii ki CHP li bazı belediye başkanlarının İçişleri müfettişlerinin müdahalesine muhatap olma ihtimali de kulislerde konuşuluyor.

Ama asıl fırtına Milletvekillerine sıra gelince kopacaktır. Vekillere yönelik atılacak adıma uyum yasalarında gerekli parmak sayısı engel gibi görülse de gün ola harman ola…

Bu arada aracılarla bazı yeni partilerle temasa geçen vekiller gizli işleri Reis sevmez bilesiniz; yüreğiniz yetiyorsa bizim gibi herkesle mertçe görüşün. Gizli kapaklı diyaloglar kurup sonra mertçe görüşenlere, kanaatini de medya önünde paylaşanlara mobing uygulama terbiyesizliğini de Reis biliyor ve izliyor. NOKTA

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.