1. YAZARLAR

  2. ORHAN SARIKAYA

  3. Yerli Otomobil
ORHAN SARIKAYA

ORHAN SARIKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Otomobil

A+A-

13/10/2015 tarihinde dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık‘ın tanıtımını yaptığı “YERLİ OTOMOBİL” sonrası 02/11/2017 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobili üretecek şirketleri açıkladı ve Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde imzalar atıldı. Buna göre Türkiye’nin yerli otomobilini Turkcell, BMC, Kıraça Holding, Zorlu Holding ve Anadolu Grubu üretecek.

13/10/2015 tarihinde ilk “PROTOTİP” tanıtımı sonrası Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ortak girişim grubundan 2019'da prototipi tamamlamasını 2021'de satışına başlanmasını istedi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan "Bedelini ödemek şartıyla ilk yerli otomobilin taliplisi benim.Mesele sadece otomobil üretmek değil. Buradan ortaya çıkacak teknolojiyle dünyaya meydan okuyacak bir çıkış ortaya koymaktır." diyerek de adeta bu konuda yeni bir çığır açılmasını istedi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından ise anladığımız eski üzerinde çalışılan  “PROTOTİP” modelin rafa kalktığı ve yeni bir  “PROTOTİP” üzerinde çalışılacağı...

Yerli Otomobil ile ilgili olarakta Başbakanımız Binali Yıldırım "Yerli otomobil neden gecikti derseniz, bu iş ekonomi ölçeği bulma meselesidir. Bütün işler ince ve detaylı şekilde yapıldı." diyerek gecikmenin sebebini açıkladı.

Aslında dile kolay Devrim otomobilinden tam 56 yıl sonra Türkiye yeniden Yerli Otomobil için kolları sıvadı. Burada dikkat çeken nokta ise Yerli Otomobil üretiminde birlikte hareket edecek şirketlerin özelliklerinde saklı.

Anadolu Grubu'nun Otomotiv sektöründe ciddi birikimleri var. Haliyle sektörden birisi olması son derece önemli. Zira Anadolu Grubu hem imalatçı hem yabancı otomotiv firmaları ile ortaklıkları olan hem de bilinen markaların ithalatçı olması noktasında isabetli bir karar.Bayilik ve servis ağıda Tüm Türkiye'yi örmüş vaziyette.

İkinci şirket BMC Grubu. Bundan seneler önce ki BMC'nin Türkiye'de ki algısı ile takdir edersiniz ki şimdi ki BMC algısı son derece farklı. Askeri araçların yapımındaki başarıları, aldığı ihaleler ve TSK'nın modernizasyonu noktasında bana göre Türkiye'nin haklı gururu olan markalardan. BMC için Türkiye'nin en büyük ticari ve askeri araç üreticisi diyoruz artık.

Üçüncü şirket ise Kıraça Holding. Bugün Karsan markasının imalatçısı ve Türkiye çapında Bayii ağı mevcut. Tıpkı Anadolu Grubu gibi. Kıraça Holding'in pek bilmediğimiz bir başka yönü ise Motor Yat imalatçısı ve ortaklıkları söz konusu. Ayrıca Fiber Yat üretimi noktasında oldukça kendini geliştirmiş bir holding. Bu nokta da Dizayn aşamasında kesinlikle katkıları olacaktır.

Dördüncü şirket ise Turkcell Grubu. Hem Türkiye hemde Dünya Markası olan Turkcell için aslında çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Başarıları da ortada. Bu konsorsiyumda neden yer alacak derseniz bence en önemli ortak Turkcell grubu. İleri ki yıllarda Otomobil teknolojisinin çok daha ileri doğru gideceği kaçınılmaz gerçek ve bu teknolojik gelişmelerde otomobillerin artık İnternet bağlantısı ile günümüzden çok daha gelişmiş özellikleri olacak. Şimdilerde kendi kendisini park eden araçlar bizler için son derece gelişmiş olarak görülse de, Önümüzde ki yıllarda bu araçların yolcuları gelmeden önce kendilerini hazırlaması mesafeler arasında kendi kendisine İnternet bağlantısı aracılığıyla sürücüsüz ama daha güvenli ve hızlı yolculuklar sağlaması açısından Yerli Otomobil üretiminde son derece önemli ortak olacaktır.Türkiye'de Telekomünikasyon ve İnternet erişiminde bir çok ilkin mimarı olan Turkcell bu başarılarını Yerli Otomobil içinde ortaya koyacaktır.

Beşinci ve son ortak ise Zorlu Holding. Tekstil sektörü ile başlayıp şuan Türkiye'nin teknoloji devleri arasında yer alması açısından son derece önemli. Tekstilden sanayiye geniş bir alanda faaliyet yürüten Zorlu Holding yenilenebilir enerji alanında yani Rüzgar Enerjisi konusunda da faaliyet gösteriyor.Haliyle enerji üretimine yabancı bir holding değil. Zorlu grubunun özellikle tekstil noktasında ki başarıları da yadsınamaz. Bu enerjilerini zannediyorum ki Yerli otomobilin iç dizaynında ve döşemelerinde görebiliriz diye düşünüyorum. Ayrıca enerji noktasında ki atılımlarından dolayı da Yerli Otomobilin elektrikli olacağına göre, Elektrik bataryaları konusunda çalışmalarının olacağını tahmin ediyorum.Zira,Yerli otomobilin sadece fiyat konusunda değil yakıt konusunda da vatandaşların bütçesine uygun olması hedefleniyor. Yerli Otomobilin, 6 saatte doldurulabilen batarya ile çalışması ve 100 kilometre şarj etmeden gidebilmesi de planlar arasında.Ancak zannımca bu 100 Kilometre gidebilmesi mesafe olarak yeterli olmayacaktır ve bu konu da daha da ayrıca çalışmalar yapılacaktır.Yerli Otomobilin enerjisini sağlayacak bu şarjın günde 2 liralık maliyeti olması da planlandı.Haliyle yerli otomobil için hem üretim hem de tüketim konusunda yenilikçi planlar yapılacaktır.Bu bağlamda  Yerli Otomobil ekonomik olarakta Türkiye'ye oldukça fazla katkı sağlayacaktır.Bir diğer husus ise, Zorlu Holding'in Yerli Otomobilin üretiminde cip,entegre gibi elektrik ve elektronik aksamların üretiminde de mevcut teknolojilerini daha da ileri seviyeye taşıyacaktır diye tahmin ediyorum.

Görüldüğü üzere Yerli Otomobil Maceramız yaklaşık olarak 60 yıl sonra nihayete erecek ve her birisi konusunda uzman olan holdingler tarafından tecrübelerini Yerli Otomobil için kullanacaklar.Belki ilk prototip model için 2019 yılı hedef gösterilmesi bizleri biraz hayal kırıklığına uğratsa da gelişen teknolojileri en üst seviye de kullanmak açısından önemli olacaktır. Çünkü hepimiz artık en son teknoloji ürünü olan elektrikli yeri geldiğinde kendi kendisini şarj edebilen Yerli Otomobillere binmek istiyoruz.

Ne diyelim, Vatana Millete hayırlı olsun diyelim ve;

Umalım ki 2019 yılına kalmadan Prototip üretilir, Yine Umalım ki 2021 yılına kalmadan Türkiye Yerli Otomobilini kullanmaya başlar...

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.