1. YAZARLAR

  2. ORHAN SARIKAYA

  3. Yine CHP, Yine İhaleye FESAT KARIŞTIRMA İddiası...
ORHAN SARIKAYA

ORHAN SARIKAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Yine CHP, Yine İhaleye FESAT KARIŞTIRMA İddiası...

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesinin kent genelinde evsel ve sanayi atıkları depolamak amacıyla kullandığı Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı ile ilgili 25 Mayıs 2017'de KİK 2017/192912 ile kayıtlı hizmet alım ihalesi yapıldı.

İhaleye ise;

Optimus Çevre Yönetimi LTD.ŞTİ.

Polikay Atık Yönetimi LTD.ŞTİ.

Zirve İnşaat Ltd.Şti.-Beyha Gıda İnş.Ltd.Şti ortak girişimi,

Aksal İnşaat Ltd.Şti. teklif verdi.

Daha sonra Optimus Çevre Yönetimi Ltd.Şti yetersizlikleri nedeniyle ihaleden çekildi. Ve ihale Aksal İnşaat Ltd.Şti.'ne kaldı. Böylece daha önce de aynı ihaleyi kazanan Aksal İnşaat Ltd.Şti, İzmir Büyükşehir Belediyesinin Harmandalı Katı Atık Depolama Hizmet Alım İşi ile 26 ay daha yola devam kararı almış olmuş oldu.

Buraya kadar her şey normal gözükse de ihale iştirakçilerinden Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti. ihaleyi kazanan firmaların yetersizliklerini gerekçe göstererek ihaleye itiraz eder. Ancak  aynı idarenin aynı konulu  KİK 2014/106250 ile kayıtlı ve 21.10.2014 tarihli   Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı İşletilmesi İşinde ihaleyi Aksal İnşaat Ltd.Şti kazanmış ve ihale sonucunu Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti. İhaleyi kazanan firmanın yetersizliklerini gerekçe göstererek ihaleyi İdare Mahkemesine  itiraz etmişti.. Mahkeme  itirazı ret eder. Ardından Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti ihaleyi Danıştay'a götürür ve Danıştay Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti.'yi haklı bulur ve ihale iptal edilir. Bu arada da Aksal İnşaat Ltd.Şti. 9 ay boyunca Harmandalı Katı Atık Çöp  Depolama Alanında hakkı olmadığı halde çalışmış ve hakkı olmayan bir kazanç sahibi olmuş olur.

Aksal İnşaat Ltd.Şti.'nin Danıştay'ın ihale iptal kararı sonrası ise İzmir Büyükşehir Belediyesi yeniden aynı şartlarda 25 Mayıs 2017'de KİK 2017/192912 ile kayıtlı Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı İşletilmesi  işini  tekrar ihaleye çıkarır. İzmir Büyükşehir Belediyesi 26 ay süreyle Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama Alanının İşletilmesi İşi  adı altında çöplerin serilmesi, sıkıştırılması ve örtülmesi işini yine  Aksal Şirketinin kazandığını, idareye şikayet  ve Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayetler sonucunda da   ihaleyi Zirve-Beyha İş Ortaklığının kazandığını ilan eder ve bu firma ile sözleşme yapar.

Konu Polikay Atık Yönetimi Ltd. Şti tarafından Kamu İhale Kuruluna (KİK) taşınır ve ihaleye itiraz edilir.

Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti. bu itirazlarını ise 2 önemli ana başlık altında toplamış;

1.İzmir Büyükşehir Belediyesinin ihale şartnamesinde minimum 2010 Model Kompaktör iş makinasına sahip olunması,

2.Daha önce ihaleye giren firmaların yapmış oldukları işlerde minimum %80 oranında iş bitirme belgesi vermesi gerektiği.

Polikay Atık yönetimi Ltd.Şti yaptığı açıklama ise enteresan!!!!

İhaleye katılan Aksal İnşaat Ltd.Şti ve Zirve- Beyha iş ortaklığı şirketlerinin yetkililerince ihaleye katılabilmek için ihale şartnamesi gereği en az 2010 Model Kompektör iş makinasına sahip olmaları zorunluluğu var. Bu şartın yerine getirilememesi ihale dışı bırakılma gerekçesi.

Aksal firması da Zirve - Beyha İş Ortaklığı da şartnamede talep edilen en az 2010 Kompektör iş makinasına sahip olabilme şartını PROFORMA FATURA ile var gibi gösterdi. PROFORMA FATURA bilindiği üzere sadece TEKLİF FATURASIDIR. Proforma Fatura o malın o şirketin malı olduğunu ifade etmez.

Ayrıca bu en az 2010 Model Çöp Kompaktörü Türkiye'de olmadığı gibi hali hazırda İthal bile edilmemiştir. Ancak 2017 model çöp kompaktörü Proforma Fatura ile varmış gibi gösterilmiştir. Haliyle, Türkiye dahi olmayan bir araç, firmalar tarafından kendi malları gibi gösterilmiş ve İzmir Büyükşehir Belediyesi buna göz yummuştur.

En az 2010 model çöp Kompaktörü Türkiye'de mevcut olmadığı halde varmış gibi, ithalatçı veya tedarikçi firmalardan proforma hükmünde belge ve fatura düzenleme yolu ile yeterlilik sahibiymiş gibi göstermek suretiyle suç değil midir? Bu araç varmış gibi belge düzenleyerek ve suç işleyerek haksız kazanç elde etmeye teşebbüs etmemişler midir? ihaleye fesat karıştırmamışlar mıdır?

Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti.'nin bir diğer itiraz noktası ise;

İhaleye katılma şartı olan %80 oranında iş bitirme belgesinin ise daha önce Danıştayca iptal edilen KİK 2014/106250 ile kayıtlı ve 21.10.2014 terihli  ihalenin kararı göz ardı edilerek İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sanki ihale süresi ve süreci tamamlanmış gibi Aksal İnşaat Ltd.Şti.'ye yeterliliği tartışmalı  bir iş için yeterli iş bitirme belgesi  verildiğini ifade ediyor. Zira işin %80'inin bitmiş olmadığı, Danıştay'ın fesih kararı sonrası yapılan iş üzerinden %80 oranında iş bitirme belgesi verildiğini ifade ediyor.

Kamu İhale Kurumu (KİK) ise itirazlara cevabında, Yeminli Mali Müşavir bize belgeleri sundu ve bizde o belgeleri kabul ettik şeklinde bir nevi topu taca atıyor ve Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti'ne varsa belgen getir diyor! İyi de suç duyurusunda bulunan Polikay Atık Yönetimi Ltd.Şti.'ye mi ait bu yeminli mali müşavirin sunduğu belgeleri araştırmak, yoksa Kamu İhale Kurumuna (KİK) mı?

Polikay Atık Yönetimi Ltd. Şti en son çare olarak;

İhaleyi kazanan Aksal şirketi ile Zirve Ltd.Şti- Beyha Ltd.Şti. iş ortaklığı hakkında 'resmi belgede sahtecilik, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunulması, hileli davranışlarla ihaleye fesat karıştırma' suçlarını işlediği iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Bakalım savcılık bu firmalar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi hakkında nasıl bir inceleme yapacak hep birlikte göreceğiz...

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.