1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ZİHNİ ÇAKIR FİTNE iftiralarına “DÜMDÜK” cevap verdi!
ZİHNİ ÇAKIR  FİTNE iftiralarına  “DÜMDÜK” cevap verdi!

ZİHNİ ÇAKIR FİTNE iftiralarına “DÜMDÜK” cevap verdi!

AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, “AVAZTÜRK ve mensupları hiçbir örtülü savaşın aparatı değil, olmayacak da!” başlıklı yazısında Terörle mücadele samimiyetini sorgulamak ile Terörle mücadeledeki başarının getirdiği bir noktada çözüm sürecinden s

A+A-

AVAZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, “AVAZTÜRK ve mensupları hiçbir örtülü savaşın aparatı değil, olmayacak da!” başlığı ile kaleme aldığı yazısında, tarafsız habercilik ilkeleri çerçevesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Diyarbekir” ziyaretine eşlik eden gazetecilerle sohbetinde dile getirdiği “Çözüm Süreci” açıklamasının sitemizde yer almasının ardından,” terörle yürütülen kararlı ve etkili mücadele sonucu örgüte olan korkusunu yenip, devlete güveni pekişen Kürtlerin, Çözüm Süreci söylemleriyle tekrar örgütün kucağına itilmesi” endişesinin nasıl fitnecilik ve hainlik iftiralarına çevrildiğini anlattı.

Çakır yazısında, sosyal medya üzerinden yürütülen asıl fitneye de değinerek “Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını pür dikkat dinleyen “Sayın Başbakan’ın, bugünkü grup toplantısında, en azından kendi sözlerinde tevile gideceğini beklerken neden sükut-u hayale” uğradığını da dile getirdi.

İşte ZİHNİ ÇAKIR’ın O yazısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, geçtiğimiz günlerde “çelik yeleksiz” gerçekleştirdiği “Diyarbekir”ziyaretine eşlik eden gazetecilerle sohbetinde dile getirdiği “Çözüm Süreci” açıklamasını sitemizde haberleştirince kıyamet koptu.

İşin açığı önce tereddüt etmedik değil! Acaba sayın Başbakan böyle bir ifadeyi kullanmadı mı diye bile düşündük.

Oysa, o ziyarete eşlik edenler, haberimizdeki ifadelerin birebir kullanıldığını teyit ediyorlardı.

Teyitli ve kayıtlı bilgiye göre sayın Başbakan tamı tamına şu cümleyi kurmuştu:

“2013 Mayıs’ına dönülürse, o zamanki gibi PKK tüm silahlı unsurları Türkiye dışına çıkarıp ülke içinde tek bir silahlı unsur kalmazsa, her şey konuşulabilir."

Bir gazeteci için görmeden geçilecek ifadeler değildi bunlar. Sadece son 1 yılda verdiğimiz yaklaşık 500 şehidin sebebi olarak gösterilen sürecin yeniden başlatılacağının ilanıydı. Açıklamayı tarafsız habercilik ilkeleri çerçevesinde haberleştirirken, sosyal medyadaki şahsi hesaplarımızdan da yapıcı ve naif üsluplardan oluşan ifadelerle tenkit ettik.

Vay sen misin eleştiren ve haberleştiren!

Fitneci ilan edildik önce…

Kesmedi hain yaftası vuruldu.

Hızını alamayanlar Paralelci diyecek kadar küstahlaştı hatta.

Bunlara itibar etmedik. Çünkü birçoğu için sosyal medya rant kapısı olmuş. Attıkları ve attırdıkları her twit için ücret aldıkları söyleniyor. Hatta birkaç tetikçi üzerinden itibar suikastı deneyen sosyal medya kahyası bile varmış. Belirlenen hedefi linç etmek için götürü bedelle iş alanlardan bile söz edilirken itibar etmememiz de gayet doğaldı.

Ancak daha 24 saat geçmeden işin renginin farklı olduğunu gördük. Kendi sözlerini haberleştirdiğimiz ve şahsi hesaplarımızdan eleştirdiğimiz için sayın Başbakan da çok öfkelenmiş meğerse.  

Mikrofonu ilk gördüğünde mealen söyledikleri aynen şu: “Bizim terörle mücadele samimiyetimizi sorgulayıp çözüm süreci fitnesi çıkaranların arkalarında kimlerin olduğunu biliyorum takibimdeler.”

Hoppalaaa… Terörle mücadele samimiyetini sorgulamak da ne? Terörle mücadeledeki başarının getirdiği bir noktada çözüm sürecinden söz edilmesini eleştirmiştik oysa.

Terörle yürütülen kararlı ve etkili mücadele sonucu örgüte olan korkusunu yenip, devlete güveni pekişen Kürtlerin, Çözüm Süreci söylemleriyle tekrar örgütün kucağına itilmesinden endişe ettiğimizi dile getirmiştik.

Küçük çıkar grupları dışındaki tabanın, yeni bir Çözüm Süreci ile birlikte AK Parti dışında bir adres arayışına itilme riskini hatırlatmıştık.

Sayın Cumhurbaşkanı da bizimle aynı endişeye bürünmüş olmalı ki; sayın Başbakan’ın gazetecilere yaptığı“Çözüm Süreci” açıklamalarını haberleştirmemizden sadece 24 saat sonra Kızılay Genel Kurulu’nda çok sert ifadelerle “Çözüm mözüm yok” diye anlaşılacak çıkışlar yaptı.

Satırı satırına kullandığı ifadeler aynen şuydu sayın Cumhurbaşkanı’nın: “Terör örgütü yöneticileri ve güdümünde hareket edenler zaman zaman müzakere görüşme ve çözüm gibi laflar ediyor. Ortada müzakere edilecek bir şey yoktur, böyle bilinsin.”

İşin aslı, bu açıklamalardan sonra sosyal medyadaki o mankurtlaştırılmış tetikçi tayfanın, sayın Cumhurbaşkanı için de “fitne” isnadında bulunacağını beklemedik değil. Şükür ki bu densizliğe kadar evrilemediler.

İroni bir tarafa, sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını pür dikkat dinleyen sayın Başbakan’ın, bugünkü grup toplantısında, en azından kendi sözlerinde tevile gideceğini beklerken sükut-u hayale uğradık.

Sayın Başbakan’ın, kendi kullandığı ifadeler üzerine oluşan ortamı sakinleştirmek yerine, hedef gösterme ısrarına, mesnetsiz ithamlarla sanal düşmanlar üretme ve cephe açma inadına hayretler içerisinde tanık olduk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da keskin ifadelerle reddettiği Çözüm Süreci fantezilerine karşı duruş sergileyen bizler dahil herkese atfen, “Son günlerde şahsım ve hükümetimizin terörle mücadeledeki kararlılığını sorgulamaya çalışan bazı fitne tacirleri harekete geçti” ifadelerini kullanıyordu. Bununla da yetinmeyip,“Suret-i Hak’tan görünüp”, “Ankara’dan dışarı bile çıkamayanlardan”“7 Haziran gecesi sus pus bekleyen baykuşlardan” “Küçük çıkar hesabı yapanlardan” oluşan hayali düşmanlardan söz edip, aslında farkında olmadan AK Parti’ye fitne tohumunu ekmek için pusuda bekleyenlere en kullanışlı malzemeleri veriyordu.

 

YAZININ DEVAMINI BU LİNKTEN OKUYABİLİRSİNİZ

 

http://www.avazturk.com/yazar-avazturk-ve-mensuplari-hicbir-ortulu-savasin-aparati-degil-olmayacak-da-204.html

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.