1 milyonu aşkın öğrenci “yetim kardeş” destanı yazdı

1 milyonu aşkın öğrenci “yetim kardeş” destanı yazdı

Türkiye’nin 81 ilinde uygulanan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi kapsamında 2015-2016 eğitim – öğretim yılı ilk dönemi itibariyle toplamda 5 bin 971 okuldan 20 bin 260 yetim çocuğa destek verilirken, 1,589 Kur’an kur

Türkiye’nin güzel yürekli çocukları paylaşma, yardımlaşma ve kardeşlikte destanlar yazıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir Sen işbirliğiyle yürütülen Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi, 2015-16 eğitim döneminde de büyüyerek sürüyor.

Türkiye’nin çocuklarının merhamet ellerini 4 kıtada 56 ülkeye uzatan proje ile müthiş bir kardeşlik köprüsü kuruluyor.

Anaokulları, ilkokul, ortaokul, lise ve Kur’an kurslarında eğitimlerini sürdüren öğrencilerimizin gönüllülük esası ile katıldıkları ve her ay sınıflarında topladıkları 100 TL ile seçecekleri ülkedeki bir yetim kardeşlerinin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve kısmen de barınma ihtiyacına önemli bir destek sundukları “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi, geleceğin iyiliksever Türkiye’sinin bugünden inşasını amaçlıyor.

1 MİLYONU AŞKIN ÖĞRENCİ İYİLİKTE YARIŞTILAR

Üç yıldır sürdürülmekte olan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesinin 2015 – 2016 eğitim - öğretim yılının ilk dönem sonuçları belli oldu.  Toplamda 7 bin 560 okuldan 21 bin 347 yetim çocuğa destek verilirken, bu desteğin bin 589 tanesi ise bin 87 Kuran kursu tarafından sağlandı. Öğrencilerin katılım durumlarıyla ilgili olarak ise 5,000’i Kuran kursu sınıflarından olmak üzere 35,000 civarı sınıf tarafından toplamda 1,050.000 civarı öğrencinin bir yetimi kardeş edindiği tahmin ediliyor.

İYİLİKTE YARIŞ TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI

Azerbaycan, Avusturya ve Suudi Arabistan’daki okulların da katılım gösterdikleri proje Türkiye sınırlarını çoktan aşmış durumda. Proje kapsamında Türkiye’de bulunan büyükelçi ve fahri konsolosluklara da projenin tanıtımları gerçekleştirildi.

Devletlerin sadece 2014 yılında 14,3 trilyon dolarlık silahlanma ve savunma sektörü harcaması yaptıkları dünya üzerinde, 200’ü aşkın devletin toplam bütçeleri bu miktara ulaşmıyor. Dünya gelirlerinin yarısının yüzde 1’lik zengin azınlık, diğer yarısının ise yüzde 99’luk halk kesimi tarafından kullanıldığı bir dünyada savaşların, afet ve yoksullukların yetim bıraktığı çocuklar için Türkiye’nin kocaman yürekli öğrencilerinin gösterdiği bu paylaşma, dayanışma, fedakârlık ve duyarlılık her türlü takdirin üzerinde görülüyor.

İHH tarafından yapılan açıklamada “projeye katılım gösteren öğrenciler ve onları bir iyiliğin paydaşı olmaları hususunda yüreklendiren tüm öğretmen ve velilere teşekkür ederiz” denilirken ayrıca “Proje nasıl yürüyor?” sorusuna da şu sözlerle yanıt verildi;

Türkiye'deki öğrencilerin öğretmenleri aracılığıyla İHH'ya yetim sponsoru olmak için başvuruda bulunması ile İHH'nın "Yetim Sponsorluk Destek Sistemi" kapsamındaki Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, Suriye, Burkina Faso, Somali, Sierra Leone, Etiyopya, Çad, Gana, Sudan, Tanzanya, Cibuti, Moritanya, Malavi, Ruanda, Açe, Pakistan, Arakan, Bangladeş, Sri Lanka, Filipinler-Moro, Afganistan, Patani, Keşmir, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Çeçenistan, Kırım, Gürcistan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Preşova, Bosna Hersek, Ekvador, Haiti, Türkiye, Nepal, Mısır ve Zimbabve'den bir veya birden fazla yetim üstlenebilen sınıflar, her ay topladıkları 90 lira ile yetim kardeşlerini en az bir yıl destekliyor.

Ayrıca "www.yetimkardes.org" sitesinden online başvuruda bulunarak da bir yetime sponsor olabiliyorlar.

Çocukları, küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirmeyi hedefleyen projeyle ilgili ayrıntılı bilgiye "www.ihh.org.tr" adresinden ya da 0212 631 21 21 (Dahili: 236, 241) numaralı telefondan arayarak da ulaşabilinir.