#1128Hain’e bir tepki de UÜ'den

#1128Hain’e bir tepki de UÜ'den

Uludağ Üniversitesi Senatosu "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisini kınadı. Yapılan yazılı açıklamada, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay başkanlığında bugün gerçekleştirilen toplantıda bildirinin akademik özgürlükle alakası

Uludağ Üniversitesi Senatosunca alınan kararla "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisi kınandı.

Senatodan yapılan yazılı açıklamada, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay başkanlığında bugün gerçekleştirilen toplantıda, bildirinin akademik özgürlükle alakası olmadığı yönünde görüş birliğine varıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin birlik ve bütünlüğü, toplumumuzun huzur ve güveni için din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin, canlarını ortaya koyan ve hatta bu uğurda gazi ve şehit olan güvenlik kuvvetlerimizin, ülkemizin bazı bölgelerinde yapmış oldukları terör örgütünü etkisizleştirme harekatını, milletimizin fertlerine yapılan zulümmüş gibi göstermeye çalışan bazı akademisyenlerin yayınlamış olduğu bildiriyi akademik özgürlükle alakadar bulmadığımızı; dünyanın hiçbir yerinde vatanın herhangi bir bölgesini 'kurtarılmış bölge' ilan etme ve kalkışma girişimini desteklemenin masum bir akademik özgürlük gibi görmenin ve özgür düşünceyle bağdaştırmanın mümkün olmayacağını bildirir, bu gibi girişimleri kabul etmediğimizi, kınadığımızı ve telin ettiğimizi kamuoyuna ilan ederiz."

AA