150 bin penguen öldü!

150 bin penguen öldü!

2900 kilometre kare büyüklüğündeki bir buz dağının yerinden kopması, penguenlerin besin bulma alanına ulaşmasını engelledi.

Antartika’da Adelie pengueninin yaşadığı bölgede, çok büyük bir buz dağı 2010′da koparak kayaya oturdu. Buz dağının penguenlerin denize çıkışını kapatacak bir noktaya oturması, beslenmelerini engelledi. Bu yüzden 160 bin penguenin olduğu koloninin 150 bin kadarı telef oldu.

Guardian gazetesinin haberine göre, Commonwealth Körfezi’nde Denison burnundaki penguen kolonisi, büyük bir su kütlesinin yakınlarında yaşıyordu. Ancak 2010’da 2900 kilometre kare büyüklüğündeki bir buz dağı yerinden koparak, körfezde sıkıştı ve penguenlerin denize çıkışını kapattı.

Penguenler, beslenme alanları denize ulaşabilmek için 60 kilometrelik yolculuk yapmak zorunda kaldı. Ancak bu zorlu yolculuk hayvanların telef olmasına neden oldu.

KALAN PENGUENLER DE ÖLECEK

Avustralya New South Wales Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi’ne göre 2011’de kolonide 160 bin penguen vardı. Şimdiyse 10 bin kadar penguen kaldı.

Uzmanlara göre, denizdeki buzulların kırılmaması ya da B09B adı verilen buz dağının yer değiştirmemesi halinde önümüzdeki 20 yıl içinde kalan penguenler de ölecek.

Araştırmacılara göre buz dağı yaklaşık 20 yıldır hareket halindeydi. Kıyıya yakın hareket eden buz dağı, bir buzula çarptı ve sıkışıp kaldı.