2015 büyüme ve GSYH öngörüsü

2015 büyüme ve GSYH öngörüsü

Kalkınma Bakanı Yılmaz "Sanayi üretimi verileri ışığında gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 5,4'ü, 2015 büyümesi ise yüzde 4'ü aşabilir' dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, sanayi üretimi verilerinin büyümede son çeyrekte yüzde 5,4'ün aşılabileceğini gösterdiğini, 2015 büyümenin ise yüzde 4 ya da biraz üzerinde gerçekleşebileceğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, büyümenin önemli öncü göstergelerinden sanayi üretimi son çeyrekte yüzde 7,4 artış kaydetti.

Yılmaz verilerin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "OVP'de 2015 yılı GSYH artış hızı yüzde 4, son çeyrek GSYH artış hızı ise yüzde 5,4 olarak tahmin edilmişti. Bu tahminde 2015 yılı dördüncü çeyrek sanayi katma değer artışı yüzde 6,4; yıllık sanayi katma değer artış hızı ise yüzde 3,4 olarak öngörülmüştü" dedi ve ekledi:

"TÜİK açıklaması sonrasında dördüncü çeyrek ortalama sanayi üretim artışı yüzde 7,4 olarak yılın diğer dönemlerinin çok üzerinde gerçekleşmiştir. Yıllık sanayi üretim artış hızı ise ortalama yüzde 3,2 olmuştur. Buna göre yılın son çeyreğinde GSYH büyümesi yüzde 5,4'ü aşabilir, 2015 yılı GSYH büyümesi yüzde 4 ve biraz üzerinde gerçekleşebilir."

TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Aralık'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttı.