40 kişi askeri kampı taradı: 20 ölü

40 kişi askeri kampı taradı: 20 ölü

Filipinler'in güneyindeki bir askeri kampa kimliği belirsiz kişilerce açılan ateşte 3'ü asker 20 kişi öldü.

Askeri sözcü General Restituto Padilla, yaptığı açıklamada, henüz hangi gruba mensup olduğu tespit edilemeyen yaklaşık 40 militanın, cumartesi günü Lanao del Sur kentinin Butig ilçesindeki askeri kampa ateş açtığını belirtti.

Askeriyenin pazar günü bölgeye takviye ekipler, bombardıman uçakları ve savaş helikopterleri konuşlandırdığını bildiren Padilla, askerlerin uzaktan zaman zaman bölgeye müdahale ettiğini kaydetti.

Çatışma sırasında saldırganlara 40 militanın daha eklendiğini söyleyen Padilla, yöre halkının güvenli bölgelere kaçtığını dile getirdi.

Çatışmaların üç gün sürdüğünü belirten Padilla, Tugaya ilçesinde bulunan takviye ekiplere açılan ateş sonucu bir askerin öldüğünü söyledi.

Padilla, militanların, 2012'de Marawi şehrinde öldürülen, "Sanusi" olarak tanınan Endonezyalı terör şüphelisine bağlı bir gruba mensup olabileceklerini sözlerine ekledi.

Başkent Manila'nın 840 kilometre güneyindeki Lanao del Sur, ülkede Müslüman eyaletlerin çoğunun bulunduğu Mindanao Özerk Bölgesinde yer alıyor.

Filipinler'in güneyindeki direniş hareketi Moro İslami Kurtuluş Cephesi, yaklaşık 40 yıl süren ve 120 bin kişinin ölümüne neden olan çatışmaların ardından hükümetle, 27 Mart 2014'te Bangsamoro Barış Anlaşması imzalamıştı.

Anlaşmanın imzalanmasıyla Mindanao’ya kalıcı ve sürdürülebilir barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasasının nihai taslağı eylül ayında Filipinler Kongresine sunulmuştu. 

Yeni dönem çalışmalarına 18 Ocak'ta başlayan Senato, 9 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler ve devlet başkanlığı seçimleri nedeniyle şubat başında tatile girdi. Yasanın Senato'da onaylanması de seçim sonrasına bırakıldı.