445 gün sonra gelen ‘pardon’

445 gün sonra gelen ‘pardon’

Zeytin çekirdeğinde bulunan DNA’dan dedesi ve anneannesini öldürdüğü iddia edilen ve 2 kez müebbetle yargılanan Yunus Gülmez 445 gün hapis yattıktan sonra beraat etti.

İzmir’in Konak ilçesinde 6 yıl önce, dedesi ile anneannesini öldürdüğü iddiasıyla tutuklanıp, 2 kez ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davada 445 gün cezaevinde kaldıktan sonra beraat eden Yunus Gülmez’e (35) 21 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi.

Kazım Taşmaz ve İsmet Taşmaz çifti 2010 yılında evlerinde ölü olarak bulundu. Evdeki kahvaltı sofrasındaki 14 zeytin çekirdeğinden 8’inde, çiftin torunu Yunus Gülmez’in DNA’sına rastlandı. Delil ve dinlenen tanıklara göre torun Yunus Gülmez hakkında, dedesi ve anneannesini öldürdüğü iddiasıyla 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

78 BİN TALEP ETTİ 21 BİN VERİLDİ

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, savcının cezalandırılma talep etmesine rağmen, üzerine atılı suçun sabit olmadığına kanaat getirilen Yunus Gülmez’in 2012 yılı şubat ayında beraatine karar verildi ve tahliye edildi. Yargıtay’ın mahkemenin kararını onaması üzerine Yunus Gülmez, 445 gün cezaevinde yattıktan sonra özgürlüğüne kavuştu.

Bu olayın ardından yıllarca oturduğu semtten başka bir yere taşınan ve tekstil işiyle uğraşan Yunus Gülmez, boşu boşuna aylarca cezaevinde yattığını belirtip, avukatı Kurtuluş Kanat aracılığıyla Maliye Hazinesi’ne karşı 28 bin 963 lira 70 kuruşu maddi, 50 bin lirası manevi olmak üzere toplam 78 bin 963 lira 70 kuruş tazminat dava açtı. Mahkeme heyeti de yasal faizi hariç, 13 bin 371 lira 74 kuruş maddi, 8 bin lira manevi olmak üzere toplam 21 bin 371 lira 74 kuruş tazminat ödenmesine karar verdi. Hazine avukatı ise kararın temyizi için başvuru yaptı.