AB ''kayyum'u gündeme getiremedi!''

AB ''kayyum'u gündeme getiremedi!''

Daha önce basın özgürlüğü konusunda Türkiye'yi ağır eleştiren AB liderleri, göçmen krizi zirvesinde 'Zaman'a kayyum' konusunu açamadı.

Financial Times, AB liderlerinin, Türkiye ile AB arasındaki göçmen krizi zirvesi sırasında, zirveyi tehlikeyi atmamak için Zaman gazetesine kayyum atanmasını çok fazla gündeme getirmemeye dikkat ettiğini yazdı.

Haberde özetle şu ifadeler yer aldı:

"AB liderleri, Türkiye'deki medyaya yönelik kısıtlamalara dair yapılacak güçlü itirazların göçle ilgili zirvedeki anlaşmayı tehlikeye atabileceğine dikkat ederek bu konuda parmak uçlarına basarak yürüdü.''

"Birkaç lider, kamuoyu önünde ve özel görüşmelerde, Zaman'a kayyum atamasına dair endişelerini dile getirdi. Ancak eleştiriler, göçle ilgili herhangi bir anlaşmayı tehlikeye sokmamak için dikkatli bir şekilde belli bir ölçüde tutuldu.''

ELEŞTİRİLER ÖNCEKİLERDEN DAHA HAFİF KALDI

"Belçika, Fransa ve Lüksemburg konuyla ilgili kamuoyu önünde eleştirel değerlendirmeler yaptı. İngiltere ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu'na bundan bahsedenler arasındaydı.

"Bazı liderler zirvenin başlamasından önce ılımlı eleştirilerde bulundu. Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande, 'Basın her yerde olması gerektiği gibi Türkiye'de de özgür olmalıdır' dedi.

MERKEL SESSİZ KALDI

"Almanya, 'Konu Şansölye Angela Merkel'in Davutoğlu ile görüşmesinde gündeme getirildi' dedi. Ancak Merkel, sessiz kaldı."

Zaman gazetesi Cuma günü kayyuma devredilmişti.