'AB-Türkiye anlaşması adım adım uygulanacak'

'AB-Türkiye anlaşması adım adım uygulanacak'

Angela Merkel, sığınmacılara ilişkin Kasım ayında Türkiye-AB Zirvesi'nde karara bağlanan eylem planının adım adım uygulanacağını açıkladı.

Merkel, Türkiye'ye verilen 3 milyar euronun yeterli olmaması durumunda ise bir grup AB ülkesinin belirli sayıda sığınmacıyı kabul edebileceğini söyledi. 

Merkel, Polonya Başbakanı Beata Syzdlo ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Gelecek hafta Brüksel'de yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Avusturya Büyükelçiliği'nde Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun da yer alacağı bir toplantının gerçekleştirileceğini belirten Merkel, burada Türkiye-AB Zirvesi'nde alınan kararlara ilişkin çeşitli konuların ele alınacağını söyledi.

'3 MİLYAR EURO YETERLİ OLMAZSA…' 

"AB-Türkiye anlaşması adım adım uygulanacak" diyen Merkel, bunun dışında, sığınmacıların durumunun iyileştirilmesi için Türkiye'ye verilen 3 milyar euronun yeterli olmaması durumunda, bir grup AB ülkesinin gönüllü olarak belirli sayıda sığınmacıyı kabul etmesinin düşünülebileceğini ifade eti.

Ancak bu öneri gerçekleşmeden önce yasa dışı göçün durdurulması gerektiği şartını koşan Merkel, "Ege Denizi'nde hâlâ çok sayıda yasa dışı göç var" ifadesini kullandı.

CLOONEY'IN ZİYARETİ 

Merkel, ünlü oyuncu George Clooney, eşi Amal Clooney ve eski İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband'in kendisini ziyaret ettiğinin hatırlatılması üzerine, görüşmede sivil toplum kuruluşlarıyla hükümetlerin, insanların ülkelerinden kaçış sebepleriyle mücadelede birlikte çalışmalarına ilişkin fikir alış verişinde bulunulduğunu söyledi.

'POLONYA AKTİF BİR ÜYE OLMAK İSTİYOR'

Polonya Başbakanı Syzdlo da ülkesinin AB'nin güçlenmesi için elinden geleni yapacağını söyledi. 

"Sığınmacı krizinin çözümü konusunda Polonya aktif bir üye olmak istiyor" diyen Syzdlo, ancak ülkesinin AB'nin sığınmacıların dağıtılması yönündeki planını kabul etmediğini yineledi.

AB ile Türkiye'nin kasımda anlaşmaya vardığı konuların uygulamaya geçmesini istediğini ifade eden Syzdlo, insani yardım konusunda Almanya ile Polonya'nın ortak bir proje gerçekleştireceğini, bu projenin diğer ülkelerin birlikte çalışmasına örnek teşkil edebileceğini kaydetti.