AB Türkiye sorusuna cevap veremedi!

AB Türkiye sorusuna cevap veremedi!

Türkiye'den sınırlarını açmasını isteyen AB, kendi sınırlarının kapalı olması ve yasal sorumlulukları ile ilgili sorulara cevap veremedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, dün AB Dönem Başkanı Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uluslararası sözleşmeler çerçevesinde sığınmacılara yönelik yükümlülüklerini yerine getirerek Halep'ten kaçanlara sınırlarını açması gerektiğini söylemişti.

AB Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da "Sığınmacıları almak zorunda olduğunuzu söyleyen Cenevre sözleşmesi hala geçerli" demişti.

AB cevapsız kaldı

Bir AB sözcüsü, AA muhabirinin bu açıklamaları hatırlatıp, "AB kendi sınırlarını kapatıp sınır güvenliğini artırırken, Mogherini ve Hahn'ın Türkiye'ye yaptığı bu çağrılar ne kadar gerçekçi ve inanılır? Bugüne kadar yasal ve ahlaki sorumluluklarını yetirme getirmede başarısız olan AB, Türkiye'ye sığınmacılar konusunda tavsiyede bulunabilir mi?" şeklindeki yazılı sorularına cevap vermekten kaçındı.

Sözcü, ısrar sonrası verdiği yazılı yanıtında sadece, "Sizi Yüksek Temsilci Mogherini'nin basın toplantısının metnine yönlendiriyorum. Web sitelerimizde ve Twitter hesaplarımızda bulabilirsiniz" ifadelerini kullanarak, AB'nin sorumluluklarına dair soruları cevaplamadı.

 "Onları kendi başlarına bırakamayız"

Amsterdam'daki dünkü toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çıkışta yaptığı açıklamada, Tükiye'nin Halep'ten kaçan 5 bin sığınmacıya kapılarını açtığını, 50-55 bininin ise yolda olduğunu söyleyerek, "Onları kendi başlarına bırakamayız. Çünkü hava saldırıları devam ediyor" ifadesini kullanmıştı.

Çavuşoğlu, Hollanda’da yayımlanan "NRC Handelsblad" gazetesine verdiği röportajda da Türkiye’de 2,5 milyon Suriyeli sığınmacı olduğunu ve onlara şimdiye kadar 9 milyar dolar harcandığını kaydetmişti.

AB'nin dış sınırları kapalı, sığınmacılar denizde hayatını kaybediyor

Kara sınırları açılmadığı için deniz yoluyla Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacılar yolda yaşamlarını yitirmeye devam ediyor.

Uluslararası Göç Örgütüne göre, sadece bu yıl 5 Şubat'a kadar 284 sığınmacı Yunanistan'a, 90 sığınmacı da İtalya'ya gitmeye çalışırken denizde boğuldu. Geçen sene ise sadece Ege'de 3 bin 770 kişi hayatını kaybetmişti.

Avrupa'ya 2015 içinde bir milyondan fazla sığınmacı girmişti. Önlem alınmazsa bu sayının 3 milyona çıkmasını bekleyen AB ülkeleri, caydırıcı adımlara yönelmişti. Almanya'nın iki eyaleti ile Danimarka ve İsveç, sığınmacıların belli bir miktardan sonraki paralarına el koyarken, bu iki ülke arasında Schengen askıya alınmıştı.

AB ülkeleri aylar süren uzun görüşmeler sonunda 160 bin sığınmacıyı aralarında paylaşmakta karar kılmış ancak şimdiye kadar bunların yaklaşık 300'ünü yerleştirebilmişlerdi.

Yunanistan Göç Bakanı Ioannis Mouzala, Belçikalı mevkidaşı Theo Francken'in, "Sığınmacıları denize geri gönder. Üzgünüm ama boğulup boğulmamaları umurumda değil" dediğini öne sürmüştü. Francken, bu iddiayı yalanlamıştı.

Türkiye'deki sığınmacılar için 3 milyar avro yardım yapılması kararı alan AB üyeleri, bunun nasıl finanse edileceği konusunda ancak geçen hafta anlaşmaya varabilmişti. Henüz bu para harcanmaya başlanmış değil.

AB üyesi olmayan Norveç ise aralarında hamile ve engelliler de bulunan sığınmacıları Rusya üzerinden geldikleri için sınır dışı etmişti.