1. YAZARLAR

  2. SHENI HAMID/Londra

  3. ABD-Suud silah anlaşması ve İsrail'in Savunma Sanayii Fuarı: Var bu işte bir iş ama…
SHENI HAMID/Londra

SHENI HAMID/Londra

Avrupa ve Londra Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD-Suud silah anlaşması ve İsrail'in Savunma Sanayii Fuarı: Var bu işte bir iş ama…

A+A-

Eski bir Hint anlatışı uyarınca, bir köy meydanına getirilmiş filin etrafına altı tane kör adamı toplamışlar ve körlerden, bu file elleriyle dokunarak, hayvanın şeklini tanımlamasını istemişler. Kör adamlardan biri, filin geniş karnına dokunup ‘bu, duvar gibi bir hayvandır’ darken; diğeriyse, filin hortumuna değmesiyle ‘yok, aslında ok gibi bir hayvandır bu’ demiş. ‘Hayır!’ itirazıyla atılmış öbürü;  filin kulağına, bacağına, kuyruğuna dokunmaya devam eden diğer körlerle birlikte, tartışmaya doğru sürüklenirken. Çünkü her biri uyarınca hayvan ya bir direk, ya yelpaze ya da hortum şeklindeymiş. Filin, gerçek görünümüyle nasıl bir bütünlük yapısına sahip olabileceği üzerinde saatlerce karar kılamayan grup, konuyla alakalı tutarlı sonuca ulaşamadığı gibi, hayvanın aslında neye benzediğini de ne yazık ki asla kavrayamamış. Tıpkı, ABD’nin Sudi Arabistan ile 20 Mayıs’ta yaptığı 350 Milyar Dolarlık Silah ve Askeri Malzeme Ticareti Anlaşması’nın, Israil’i arka planda bırakarak ülkeyi kızdırdığını öne süren spekülasyoncular gibi.

 

Bu pahalı anlaşmanın ayrıntılarını, uygulama pratiğinin İran üzerinde yaratacağı kontrolü ve bölgedeki Amerikan etkenliğinin yoğunlaşacağına dair yorumları pek çoğumuz biliyoruz. Hatta kamuoyunu donatmış dedikodu uyarınca, Sudi Arabistan ile ABD’nin birbirinden hiç hoşlanmayan eski dostlar(!) olduğunu da duymayan bulunmamıştır. Fakat fazla söylenmemiş mevzu olarak ise, ‘Sudi Arabistan’daki taze reformların aslında bati desteğiyle pekiştirildiğini ve reform perdesi aralığından uzanan değneğin nihayet ABD politik yönetimi tarafindan tutulduğunu’ vurgulamamız yerinde olacaktır.

 

Bu aşamada sorgulanacak ‘Sudi Arabistan’ı, Taliban ve Al-Qaida başta olmak üzere, kendisine karşıt tüm terör gruplarını desteklemekle suçlayan İsrail’in, şimdi niçin ılımlı bir tutum içerisine girdiği’ hususu olmalıdır. Şaşırılmaması gereken cevap uyarınca durumun, silah ve askeri malzeme ticareti alanında gerçekleştirilen 350 Milyar Dolarlık ABD-Sudi Arabistan anlaşmasıyla alakalı bulunduğu açıklanabilir. Şöyle ki; bu radikal karar, silah-askeri savunma malzemeleri üretimi ve silah ticareti hareketliliğini küresel alanda canlandırır büyük bir pazar meydanı yaratacaktır. Üstüne üstlük bu pazarda hatırı sayılır bir payı olan İsrail’in silah ve askeri savunma malzemeleri üreten firmaları, aynı alanda faaliyet gösteren ABD üreticileriyle ortaklaşa çalışmaktadır. Dolayısıyla ülke, malum ABD-Sudi Arabistan anlaşmasından yüklü komisyonlar kazanacaktır elbet!

 

Dahası, İsrail böyle bir gelişmeyi desteklemeye devam ederse, kendi sınırları içerisinde ürettiği yerli mali silah ve askeri malzemelerini, Çin dahil olmak üzere Uzak Doğu’ya satabilme konusunda ABD’nin iznini bile garantileyecektir.

 

Saman altından su yürüten malum ülkenin tekrar gündeme gelmesi, aslında şaşırılacak bir tesadüf değildir. Hatta, Sudan’da süregelen sivil savaşta ve Myanmar’da ya da Ivory Coast’taki soykırımlarda kullanılan silahların İsrail’de üretildiğini, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi bile ifade ederken… Fakat İsrail’in küresel barışı sağlayıcı teşebbüsleri de göz ardı edilmemelidir. Özellikle bu niyetle, Haziran ayı başında Tel Aviv’de gerçekleştirilen ISDEF (The Israel Defence Exhibition – Israil Savunma Fuarı) saptamalarımıza en uygun örneği sunarken.

 

Uluslararası alandaki popülerliği dikkate çekilerek, bu fuarın ‘silah ve askeri malzemeler ticareti ile askeri savunma alanında faaliyet gösteren’ birçok ülke temsilcisini bir araya topladığı algıdan kaçırılmamalıdır: ABD, Sudi Arabistan, Fransa, Almanya, Çin, Senegal, Ghana, Hindistan, Endonezya, merkez Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Cameron, Congo, Ivory Coast, Myanmar ve tabi ki Türkiye gibi…

 

İstatistik uyarınca, uluslararası alanda 250 firmanın katıldığı bu etkinlikte yüzde 48 oranındaki satıcılar İsrail haricindeki ülkeleri temsil etmişken; ziyaretçi sayısı 15 bini aşmış aktivite sonrasında ise yüzde 86 oranındaki ziyaretçiler, fuardan ‘silah- askeri savunma malzemesi satın alarak’ ayrılmış bulunmaktadır.

 

Uzun lafın kısası, ABD-Sudi Arabistan arasında gerçekleştirilmiş bahsi geçen anlaşmayı, dünyanın başına gelebilecek ve İsrail menfaatlerine tezat düşebilir en büyük sürpriz olarak değerlendirenler, boş yere yormasın kendini. Çünkü küresel barışı destekleyecek; terörist faaliyetlerine darbe vuracak; hatta İran ile Kuzey Kore’nin nükleer hırsa bürünmüş gözünü dahi korkutacak ABD-Sudi Arabistan atılımı ile Israil’in ISDEF’inin hangi yönde ilerlediğini görmek, fili tarif etmeye çalışan kör adamlardan daha üstün bir avantaj sunmaktadır.

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.