1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. ABD'deki proje davalar ve itirafçılar
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD'deki proje davalar ve itirafçılar

A+A-

Devlet aklı ve yeni pro-aktif politikaları ile  ‘ulus devletin güçlendirilmesi’  ve  sınırlarının korunması noktasında ciddi hamleler yapan ve olumlu sonuçlar alan Türkiye; ABD’de görülen iki dava ile sıkıştırılmaya ve teslim alınmaya çalışılıyor. ABD'de Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren  Zarrab ve Flynn davalarında enteresan gelişmeler yaşanıyor. İki ülke ilişkilerini geren bu gelişmelerin ortasında Başbakan Binali Yıldırım, ABD gezisine hazırlanıyor. Başbakan Yıldırım’ın gezisi, 27 Kasım’da görülecek olan Zarrab Davası’ndan 20 gün önce gerçekleşecek. Bu gezi, kritik davalar öncesine rast gelğnce(!), ister istemez gözler bu davaya ve bu dava ile ilgili son zamanlarda ABD'de medyaya sızdırılan bilgilere çevriliyor.

Güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre, Reza Zarrab Davası iddiannamesine yeni eklemeler yapılmış. Bunlardan birisi, 17-25 Aralık’taki tapelerin gerçek olduğuna dönük rapor ve bu tapelerin hukuki olarak geçerliliği konusunda. Diğeri ise Reza Zarrab ile birlikte dosyadaki önemli bir  ‘TÜRK’ vatandaşının itirafçı olduğuna dönük bilgiler. 27 Kasım’da jüri önünde görülecek davaya günler kala, dava dosyasına 100’ün üzerinde Türk’ün de eklendiği kulislere sızan bilgiler arasında.

Zarrab Davası’nın gölgesinde kalan, ancak bu davadan daha hassas ve önemli olan Michael G. Flynn davasındaki gelişmeler ise bir o kadar dikkat çekici. FLYNN Dosyası’ndaki Türk iş adamı Ekim Alptekin’e doğrudan itirafçı olmasının teklif edildiğini, hatta buna zorlandığını bu köşede yazmıştım. Şimdi aynı durum, Michael Flynn’a oğlu üzerinden yapılıyor. 4 farklı hükümet görevlisinin aktardığına göre, Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Flynn’ın oğlu, Rusya'nın ABD Başkanlık seçimine müdahalesine ilişkin olarak yürütülen federal soruşturmaya dahil edilmiş durumda. Michael Flynn’in oğluna dönük soruşturmanın, babasının firması olan Flynn Intel Group’ta yürüttüğü faaliyetlere ilişkin olduğu söyleniyor. Oğul Flynn’a ilişkin soruşturmanın ne zaman başladığına ilişkin bilgi henüz açıklanmış değil.

Genç Flynn, Rusya ve Türkiye başta olmak üzere yabancı hükümetlerle ilişki içerisinde olduğu bilinen ve federal soruşturmanın merkezinde bulunan babası ile çok yakın bir mesai ilişkisi içerisinde bulunuyordu. Oğul Michael G. Flynn, Rusya devlet televizyonu tarafından düzenlenen bir galada konuşacak olan babasına 2015 Aralık ayında Moskova gezisi için eşlik etmişti. Söz konusu gala gecesinde baba Flynn, Rusya Devlet Başkanı Putin ile aynı masada oturmuştu. Denetim Komitesi tarafından yayımlanan kayıtlar, Flynn’in konuşma için yaklaşık olarak 34,000$ aldığını, ayrıca Flynn ve oğlunun seyahat ve lüks bir otelde konaklama masraflarının Rusya Devlet Televizyonu tarafından karşılandığını gösteriyor. ABD Adalet Bakanlığı tarafından aktarılan bilgiye göre, Flynn Intel Group’a, resmi olarak beyan edilmemiş olmasına rağmen, Türk hükümeti adına lobicilik faaliyeti yürütmek için 530,000$ ödeme yapılmış. Oğul Flynn ayrıca, Türk hükümeti tarafından darbenin sorumlusu olarak gösterilen Fetullah Gülen hakkında bilgi toplaması için bir Türk işadamı ile anlaşmış. Michael Flynn'ın eski bir ortağının iddiasına göre oğul Flynn, babasının sağ kolu gibi çalışmış ve Flynn Intel Group’un işlerini yürütmüş. Genç Flynn, babası ile görüşmelere katılmış ve potansiyel müşteriler ile görüşmeler gerçekleştirmiş.

Soruşturma konusunda bilgi sahibi olan bazı hukukçuların aktardığına göre, Mueller, soruşturmanın kilit isimleri olan Flynn ve Manafort’u köşeye sıkıştırmanın ve Trump’ın Rusya ile gizli anlaşması ile ilgili bildiklerini anlatmalarının yollarını arıyor. Bu anlamda Michael G. Flynn’ın cezai sorumluluğunu gündeme getirebilecek herhangi bir gelişme, babası üzerinde ciddi bir baskı oluşturabilecektir. Eski federal savcı Peter Smith, bir aile ferdinin soruşturmaya konu olmasının baskıyı artıracağını ve tipik ebeveyn-çocuk ilişkisinde kendileri yüzünden çocuklarının sıkıntı yaşamasının anne ve babanın en son istediği şey olduğunu ifade ediyor. Öte yandan Flynn’in üzerindeki baskı, Suudi Arabistan’da inşası planlanan nükleer reaktör için Rusya’ya ortak bulmak amacıyla 2015’te Ortadoğu’ya gerçekleştirdiği ve güvenlik kaydından gizlediği seyahate ilişkin bilginin Demokratlar tarafından yayımlanması ile artmış durumda.

Oğul Flynn, Başkanlık seçimi sırasında Twitter’da yaptığı yorumlar ve yaydığı komplo teorileri ile tartışmalı bir figür  haline gelmiş, özellikle Hillary Clinton’ın Comet Ping Pong pizzacısını kullanarak çocuk sex trafiğini yönettiğine ilişkin teoriyi sürekli olarak tekrarlamıştı. Yaklaşık bir ay sonra North Carolinalı bir adam, pizza dükkanına ateş açmıştı. Söz konusu olayın ardından Trump’ın geçiş döneminin başındaki isim olan Pence, oğul Flynn’ın geçiş dönemi ile ilgili herhangi bir görevinin bulunmadığı açıklamasını yapmak zorunda kalmıştı.

ABD medyası, son zamanlarda yoğun bir şekilde bu davalarla ilgili haberlerle dolu. Kuşkusuz ki bu iki dava, hem ABD için ‘İÇERDE’ (Trump’a karşı), hem de ‘DIŞARDA’ TÜRK HÜKÜMETİ’ne dönük önemli siyasi davalar. Masada ise özellikle iki gündür bu köşede yazdığım  bölgedeki yeni yapılanma ve yeni çizilen haritalar var. Son gelişmeler gösteriyor ki Türkiye, masadaki güçlü duruşu ile milli hamleler yapıyor. Son gelişmeler, buna en büyük örnektir. Barzani mücadelesinden sonra bu iki dava için  ‘devlet aklı’ ile gerekli tedbirler alınmaktadır.  Önümüzdeki günlerde bu tedbirleri daha net biçimde görebileceğiz.

Milli devletler, mutlaka kendilerini korurlar ve ilgili herkese de bu konuda 'dokunur’lar. Bu konuda ‘sınır’ ve ‘rütbe’ tanımazlar. Bunun için geçmiş ve tarih en iyi kanıttır. Gelişmeleri takibe devam edeceğiz.

 

 

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.