ABD'den yine PYD açıklaması, yine aynı ısrarcı tutum

ABD'den yine PYD açıklaması, yine aynı ısrarcı tutum

ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, terör örgütü PYD'ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Türkiye, DAEŞ’e karşı savaşan bazı Kürt grupları kabul etmiyor, bu  konuda görüşünüz nedir” sorusuna karşılık McGurk, Türkiye’nin PKK’ya karşı  verdiği mücadelede yanlarında durduklarını fakat Suriye'nin kuzeyindeki Kürt  grupları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

McGurk, “PKK, Türkiye’yi ciddi bir şekilde tehdit etmektedir, bunu  tanımalıyız. Bu yaz, PKK, Türk güvenlik güçlerini öldürdü. Türkiye’yi PKK’ya karşı korumak istiyoruz. Fakat aynı zamanda biz Kuzey Suriye bölgesindeki Kürtleri DAEŞ’e karşı güçlendirmek istiyoruz. Kürtler Suriye’nin bir parçası olmak istiyor” şeklinde konuştu.

RUSYA'NIN YAPTIKLARI DİREKT DAEŞ'İN İŞİNE YARIYOR

Rusya’nın DAEŞ’e yönelik operasyonları sekteye uğrattığı konusuna katıldığını ve bunu "Kabul edilemez" olarak değerlendiren McGurk da “Ruslar büyük  oranda muhaliflere saldırıyor ve muhalifler bizim DAEŞ’e karşı birlikte savaştığımız bir grup. Ruslara bunu defalarca söylüyoruz ve ciddi bir kaygı  duymaktayız. Rusya'nın yaptıkları direkt DAEŞ'in işine yarıyor” şeklinde konuştu.