1. YAZARLAR

  2. NURAY BAŞARAN

  3. ‘Afyon menüsü’nde neler var?
NURAY BAŞARAN

NURAY BAŞARAN

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Afyon menüsü’nde neler var?

A+A-

Ak Parti’nin Afyon’da iki gün süren istişare kampı,  aslında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere, kulislerde (görevden alınacağı hala tartışılan) 18 belediye başkanının tartışmaları ile başladı. Toplantının açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belediye başkanları operasyonu noktasında en küçük bir geri adım atmazken; başta Melih Gökçek olmak üzere diğer belediye başkanları ise sessizliğe büründü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, ‘yorulan arkadaşlar sandığı beklemeden görevlerini bırakacaklar’ cümlesiyle kararlılığını ve beklentisini tekrarladı. Erdoğan ayrıca ‘ihanet’ olmadığı takdirde bu kişilerin başka görevlere gelebileceğini de belirtti ki; bu çok önemli ve ince mesajlardan birisiydi.

Bana göre bu cümlelerin gerisinde öyle bir kelime vardı ki… Erdoğan’ın konuşmasında toplantıya davet edilenlere seslendiği ve sık sık konuşmasına yerleştirdiği:  ‘KARDEŞLERİM’ kelimesi!  Yıllardır siyaset yazan ve Erdoğan’ı da yakından tanıyan birisi olarak bu kelime,  hem de bu kadar sıklıkla ilk kez Erdoğan’ın ağzından duyuldu. Erdoğan’ın literatürüne de yabancı olduğunu bildiğim bu seslenme cümlesi,  beni doğrusu çok düşündürdü.  Yakın çevrem ise bu seslenme kelimesinin akıllara Peygamber efendimizin ‘Veda Hutbesi’ni getirdiğini belirtiyor. Bir de buna görevden istifa ettirileceği söylendikten sonra Melih Gökçek’in Erdoğan’a yazdığı Tweet’ teki, ‘Ümmetin lideri’  tanımlamasını ekliyorlar. Bu bir veda mı yoksa yeniden doğuş mu? Bu konudaki yorumu siz okuyucularıma bırakıyorum.

Kuşkusuz en çok merak edilen konuların başında,  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afyon toplantısı öncesinde yaptığı görüşme geliyor.   Sonrasında Melih Gökçek’in Twitter’dan yaptığı açıklamaların ne anlama geldiği konusu ise ayrı bir merak unsuru olmaya devam ediyor. Çünkü bu açıklamaları ile Melih Gökçek adeta, ‘ben işime bakıyorum. İşimin başındayım’ mesajı verdi.

Bu konuda rivayet çok. Kimilerine göre Melih Gökçek, belediye başkanlığı koltuğundan alınacak ama bakanlar kurulunda yeni bir koltuğa oturacak. Hatta bunu abartıp Gökçek’in bakanlar kurulundaki koltuğunun başbakanın koltuğu olduğuna dair iddialarda bulunanlar bile var.

Balıkesir ve Bursa Belediye Başkanlarının da parti yetkililerine istifa etmeyeceklerini bildirdikleri gelen kulis bilgileri arasında. Hatta söz konusu belediye başkanları istifa etmiyoruz demekle kalmadılar, ‘Bizi siz görevden alın. Bir yanlış yaptıysak soruşturma açın’ dediler.

Gökçek cephesindeki durum ise, ‘Melih yumruğu yedi ama düşmedi. Eğer pazartesi günü istifa etmezse (ki pazartesi –bugün- istifa edeceğine dair görüşler var)bu, Melih Gökçek görev süresinin sonuna kadar koltuğunda kalacak anlamına gelir. Bu durum da, ‘ bundan sonra Tayyip Erdoğan’ın artık partide tek başına karar alamayacağı anlamını taşır. ‘ şeklinde yorumlanıyor.

Öte yandan bir gün önce Melih Gökçek’in istifasının gündeme geldiği Ak Parti Afyon İstişare toplantısına Bülent Arınç’ın katılması bir o kadar manidar. Melih Gökçek’in FETÖ’ye Ankara’yı  ‘Parsel parsel sattığı’nı söyleyen Arınç’ın oldukça keyifli olduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Peki Afyon’da menüde ne vardı?  Afyonun ünlü kaymaklı ekmek kadayıfı mı yendi? Kaymaklı mı, kaymaksız mı? Yoksa yenen kol böreği mi? Ya da kime ne ikram edildi? Sanırım menüler ve ikramlar bir iki gün içinde ortaya çıkacaktır. Şimdiden söyleyebileceğimiz şişeden çıkan cinin şişeye giremeyeceğidir…

Şimdi en çok konuşulan konuların başında gelen ise, kaset ve dosyalar savaşı. Ne kadar acıdır ki, bir iktidar partisinin belediye başkanlarının görevden alınması gündeme geliyor. Ya da kulislere düşüyor. Kimse böyle bir durum yok demiyor. En üst seviyede rahatsızlıklar doğrulanıyor. Ve halk ise,  kimin elinde kimin kaseti ve ne gibi belgeler var bunu tartışıyor. İlginç değil mi? İlginç olduğu kadar da acı… İstifanın gündeme geldiği gün Melih Gökçek’e yakın olan Beyaz TV İHANET filmini yayınlıyor. Bu satırları yazdığım dün gece saatlerindeki Beyaz TV’deki film ise ‘Kobranın Yükselişi’!

Gökçek ile ilgili iddialar ve evraklar yağmur gibi havada uçuşuyor. 17/25 Aralık’a kadar bütün dinlemelerin Gökçek’e geldiğinden tutun da, belediyede çok önemli istihbarat ağının olduğuna, hatta belediye ve yeraltı dünyası ilişkisine kadar… Dedim ya cin şişeden çıktı bir kere… Başkentin Belediye Başkanı Melih Gökçek’in daha gitmeden,  gitme olasılığı bile Türkiye’yi altüst etmeye yetti. Dostundan çok düşmanı olan Melik Gökçek’i nasıl bir gelecek bekliyor ve neler yapacak bekleyip göreceğiz. Başbakanlık koltuğuna mı oturacak, bakanlık koltuğuna mı? İstifa mı edecek? Yoksa süresi dolduğunda emekli mi olacak? Yazmaya devam edeceğiz…

Yazıların her türlü yasal sorumluluğu Yazarın kendisine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.