1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Grubu'ndaki 'SERMAYE' çatlağı krize dönüştü!
AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Grubu'ndaki 'SERMAYE' çatlağı krize dönüştü!

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Grubu'ndaki 'SERMAYE' çatlağı krize dönüştü!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Avukatı Hasan Hilmi Güllü ile Özel Kalem Müdürü Yüksel Aslan’ın başında bulunduğu PORTAŞ A.Ş şirketine 200 milyon TL’ye yakın sermaye aktarım talebi, AK Parti’de büyük çatlak oluşturdu.

A+A-

Ankara Büyükşehir’in CHP’li Başkanı Mansur Yavaş’ın, Yönetim Kurulu Başkanlığını Avukatı Hasan Hilmi Güllü’nün Başkanvekilliğini Özel Kalem Müdürü Yüksel Aslan’ın yaptığı PORTAŞ A.Ş şirketine sermaye aktarımı talebinin 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü başlayan Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantılarında karara bağlanması beklenirken AK Parti cephesinde şok eden gelişmeler yaşandı.

AK Parti Ankara İl Yönetimi ve AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Grubunun söz konusu önergeye RED oyu kullanma yönünde prensip kararı almasına karşın, AK Parti ABB Meclis Grup Başkanı ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin PORTAŞ A.Ş’ye 200 milyon TL’ye yakın bedelle sermaye aktarımına OLUMLU oy verilmesi için yoğun çaba harcadığı ve grup prensip kararını değiştirmeyi başaramayınca önergenin Mecliste oylanmasını geciktirdiği öğrenildi.

BURAYA KADAR NASIL GELİNDİ?

Büyükşehir Belediye bütçesini şirketler üzerinden denetimden kaçırmakla suçlanan ve bu yönde 2020 ve 2021 yılları Denetim Komisyonu raporlarında net ifadeler yer alan Mansur Yavaş yönetimi, PORTAŞ A.Ş şirketine tahmini bedeli 200 milyon TL’ye yakın sermaye aktarımı yapmak için Meclis’e bir önerge verdi. Bu önerge, yapılan oylama sonrası Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Konunun MHP ve AK Parti’nin çoğunlukta olduğu Plan Bütçe Komisyonunda reddedilmesi beklenirken AK Parti ABB Meclis Grup Başkanı ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin girişimleri ile AK Parti Ankara İl Yönetiminden gizli bir şekilde AK Partili Başkan ve üyelerle CHP’li üyenin oylarıyla Komisyondan geçerek Meclis’e geldi.

Mansur Yavaş’ın Avukatı Hasan Hilmi Güllü’nün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Başkan vekilliği görevini de Özel Kalem Müdürü Yüksel Aslan’ın yürüttüğü PORTAŞ A.Ş şirketine 200 milyon TL’ye yakın sermaye aktarımı ile ilgili Plan Bütçe Komisyonunun raporu Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantı gündeminin 96. Sırasına “Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi PORTAŞ’ın sermaye artırımına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu” şeklinde girdi.

AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Grubu, 8 Ağustos Pazartesi günü yaptığı toplantıda, oturumlarda görüşülecek maddeler üzerinde tek tek prensip kararları alırken, PORTAŞ A.Ş’ye sermaye aktarımını öngören 96. Maddeye RED kararı verilmesi yönünde karar alındı. Yapılan tartışmalarda, ABB bütçesinin şirketler üzerinden denetimden kaçırıldığı, meclisten alınan sermayelerin nasıl harcandığına dair Meclis Denetim Komisyonu çalışmaları sırasında şirketlerden hiçbir bilginin gelmediği, bunun yanında şirketlere aktarılan sermayelerin yapılacak seçimlerin finansman bütçesine aktarılacağı bu sebeple söz konusu sermaye aktarımına kesinlikle RED oyu verilmesi gerektiğinin belirtildiği öğrenildi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan’ın da söz konusu sermaye aktarımı konusunda kesinlikle olumsuz görüşe sahip olduğu öğrenildi.

Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP’nin de söz konusu sermaye aktarımı konusunda kesin kararlı olduğu ve önergeye RED oyu vereceği belirtildi.

MECLİS OTURUMUNDA AKIL ALMAZ OYUNLAR

Bütün bu gelişmelerden sonra Meclis’in 8 Ağustos 2022 pazartesi günü yapılan ilk oturumunda, İYİ Parti Grup Başkanı Adnan Beker’in babasının vefatı nedeniyle aç-kapa yapılırken ikinci oturumda, AK Parti’li Meclis Üyeleri ikna edilemediği için CHP, İYİ Parti ve Murat Köse’nin önergenin oylanmasını ötelediği görüldü. 10 Ağustos çarşamba günü yapılan üçüncü oturumda da AK Partili Meclis Üyelerinin ikna edilmemesi üzerine önergenin oylanmasının engellendiği görülürken bugün yapılacak dördüncü oturum öncesi Murat Köse’nin AK Parti Genel Merkezde görevli bazı isimler ile Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen bazı isimleri kullanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ikna ederek” önergeyi geçirme çabasına düştüğü görüldü.

MURAT KÖSE’NİN ISRARCI TAVRININ SEBEBİ NE?

ABB Bütçesini Meclis denetiminden kaçırmak için adeta paravan olarak kullanılan şirketlerden PORTAŞ’a sermaye aktarımı için Mamak Belediye Başkanı da olan AK Parti ABB Grup Başkanı Murat Köse’nin bu kadar ısrarcı olmasının altında ÖZEL İKİLİ İLİŞKİLER olduğu öğrenildi. Köse’nin kendi başına hareket etmediği, Ankaragücü Kulübü Başkanı da olan ve Mansur Yavaş’a yakınlığı ile bilinen Faruk Koca ile ona yakın isimlerden Mücahit Aslan (Ali İhsan Aslan)’ın Köse üzerinde baskı kurduğu öne sürülüyor. Ayrıca Köse’nin, Mamak’ta yaşanan bazı olaylar nedeniyle İYİ Parti ve CHP Meclis üyeleri tarafından tehdit edildiği ve ortada bir pazarlığın döndüğü dedikodularının da ayyuka çıktığı belirtiliyor.

PORTAŞ’IN SERMAYE AKTARIMINA İHTİYACI VAR MI?

Öte yandan Mansur Yavaş yönetiminin 200 milyon TL’ye yakın sermaye aktarımı için ısrarcı olduğu PORTAŞ A.Ş şirketinin mali durumunun sermaye aktarımını gerektirecek bir durumda olmadığı da öğrenildi.

Mevcut sermayesi 130 Milyon TL olan PORTAŞ A.Ş firmasına daha önce de AK parti ve MHP Meclis Üyelerinin de oylarıyla 30 milyonluk sermaye aktarımı yapılmıştı.

Şirket yeni sermaye artırımı talebiyle sermayesini 310 Milyon TL'ye çıkarmayı amaçlıyor.

Oysa Meclis Denetim Komisyonu raporlarına baktığımızda, Belediye Meclisi'nin kendi aktardığı 30 milyonluk sermaye ile ilgili Komisyon aracılığıyla denetleme yetkisi, açık ve alenen engellenmiş.

Bunun yanında PORTAŞ A.Ş, EKAP verilerine göre 8 Nisan 2019 ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasında ABB den 1 Milyar 576 Milyon TL (172 Milyon 806 Bin $) tutarlı ihale almış.

Bu ihaleleri de 1 Milyar 42 Milyon TL (113 Milyon $) bedelle alt yükleniciye ihale etmiş.

PORTAŞ, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı işleri alt yükleniciye devrederken kasasına kümülatif olarak 59 Milyon 787 Bin $ girmiş.

Mansur Yavaş'ın hesap yöntemini kullanıldığında; güncel kur değeriyle PORTAŞ'ın kasasına giren para 1 MİLYAR 32 MİLYON TL'ye tekabül ediyor.

Peki sadece bu mu? Hayır!

Yönetim Kurulu Başkanlığını Mansur Yavaş'ın Avukatı Hasan Hilmi Güllü'nün Başkan Vekilliğini Özel Kalem Müdürü Yüksel Aslan'ın Genel Müdürlüğünü ise İYİ Parti eski Ankara İl Başkanı Mesut Özaslan'ın yaptığı şirketin taşocaklarından da milyonlarca geliri var.

Bunların yanında; 7 Haziran 2022 günü İstanbul'daki 4 adet gayrimenkul/arsayı 112 Milyon TL tahmini bedelle satışa çıkarmış. Aynı gün Ankara'da 5 adet gayrimenkul/arsayı 183 milyon tahmini bedelle satışa çıkarmış.

8 Nisan 2019-30 Haziran 2022 arasında Ankara Büyükşehir Belediyesinden aldığı toplam 1.576.000.000 TL'lik ihaleyi alt taşerona devrederek kasasına yaklaşık 1.032.000.000 TL koyan firmanın gayrimenkul satışlarıyla birlikte kasasına giren/girecek para neredeyse 1,5 milyar TL.

Bunların yanında PORTAŞ A.Ş firmasının Eskişehir Yolu mevkiinde yapımını sürdürdüğü ve kimi CHP’li siyasetçilerle muhalif gazetecilere verileceği dedikodularının ayyuka çıktığı 300 lüks konut ve 20 villa projesinin finansmanının bu kaynak aktarımının bir kısmıyla karşılanma riski olduğu belirtiliyor.

Bütün bu resmi ve kayıtlı verilerle konuşulanlar PORTAŞ A.Ş’nin bur sermaye artırımına ihtiyacı olmadığını, aktarılacak bu sermayenin “başka amaçlar için” kullanılacağını gösteriyor.

ERDOĞAN ve CUMHUR İTTİFAKI KARŞITI SEÇİM BÜTÇESİ Mİ?

CHP’li belediyelerin şirketlere aktarılan bütçeler ve şirketler üzerinden denetimden kaçırılan paralarla siyasetin finansmanını sağladığı çok konuşulup tartışıldı.

AK Partili belediye meclis üyeleri, PORTAŞ’a aktarılmak istenen sermayenin de Mansur Yavaş ve Millet İttifakı cephesinin seçim bütçesine kaydırılacağını öne sürerek bu önergeye karşı çıkıyor. Ancak Mamak Belediye Başkanı ve AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Grup Başkanı Murat Köse’nin bu güçlü olasılığa karşın sermaye aktarımı konusundaki ısrarcılığı AK Parti Ankara siyasetinde büyük ve derin bir çatlağa sebep olmuş durumda.

Konunun çıkara dayalı ÖZEL ilişkiler boyutuyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarılacağı da gelen bilgiler arasında.

AVAZTÜRK Özel

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.