1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. AK Parti Mv. Abdullah Başcı ‘İSLAM İNTERPOLÜ’ ile ilgili AVAZTÜRK’e konuştu
AK Parti Mv. Abdullah Başcı ‘İSLAM İNTERPOLÜ’ ile ilgili AVAZTÜRK’e konuştu

AK Parti Mv. Abdullah Başcı ‘İSLAM İNTERPOLÜ’ ile ilgili AVAZTÜRK’e konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 'İslam İnterpolü' kurulması önerisini liderlerde onayladı. Bu gelime ile ilgili olarak TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi ve AK Parti Milletvekili Abdullah Başcı, AVAZTÜRK Haber Müdürü Arzu Erdoğral’a konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Zirvesi'nde, üye ülkeler arasında teröre ve diğer suçlara karşı iş birliğini güçlendirmek amacı ile 'İslam İnterpolü' kurulmasını önerdi. Erdoğan'ın önerisini  liderler de onayladı. Konuyla ilgili olarak ise AVAZTÜRK’e konuşan TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi ve AK Parti Milletvekili Abdullah Başcıgerekli olanlar, İslam İnterpolü’nde yapılırsa hem İslam ülkelerine hem dünyaya hem de bu coğrafyaları karıştırıp oralara hakim olmaya çalışanlara iyi bir mesaj verilip, bunların önünün kesileceğini düşünüyorum” dedi.

 

CUMHURBAŞKANIMIZIN HAMLELERİNDEN 5 ÜLKE RAHATSIZ OLUYOR!

 

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İslam İşbirliği Zirvesi'nde 'İslam İnterpolü' kurulmasını önerisine liderlerden de onay geldi. Bu önemli gelişme ile ilgili olarak siz neler söylersiniz?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; İslam toplumu açısından 57 ülkenin toplanarak orada dünyaya verdiği mesaj çok hassas ve ileriye yönelik olarak çok önemli ve önemi artarak devam edecek bir konu… Verilen mesajı öyle tahmin ediyorum ki batı ve bazı güçler dikkatle izliyor ve kendileri de ileride neler olabileceğine yönelik olarak plan ve projelerini şimdiden yapıyor. 'İslam İnterpolü'nün yanı sıra Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın verdiği çarpıcı mesajlarda vardı. Özellikle Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyen güçlerin marjinal grupları harekete geçirmesinin altında yatan yegane nedenlerinden biri de buydu. Erdoğan’ı bu ülkenin başında tutmamalıyız, önümüzdeki süreçlerde büyük açılımlara önderlik eder daha sonra da bu durum bize döner düşüncesi ile Türkiye’nin önünü kesmek için yapılan operasyon da halen devam ediyor.  Her zaman vurguladığım gibi mesele Kürt sorunu falan değil.  Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın hamleleri geldikçe kendini gelişmiş olarak tanımlayan 5 ülke rahatsız oluyor. Bu hamlelerin devamının da geleceğini biliyorlar. Rahatsızlık veren gelişmelerden biri de İslam İnterpolü… Dünden bu yana konunun dünya gündemine oturduğunu da görüyoruz. İslam toplumu ve gelecek için çok önemli yapılması gereken bir hamleydi bu, Sayın Cumhurbaşkanımızda bunu yaptı.

 

DÜNYADA YÜKSELEN İSLAM’IN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN HER YERDEN SALDIRIYORLAR

 

-İslam İnterpolü’nün olması hem ülkemiz hem de İslam Dünyası’na hangi açılardan fayda getirir?

İstihbari bilgiler gelecek tehlikelere karşı önlem alınması açısından yapılan bir şey… İslam topraklarına bilindiği üzere bu malum güçler tarafından sürekli operasyonlar yapılıyor. Savaşlar hep İslam coğrafyalarında yaşanıyor,  tüm dünyada akan Müslüman kanı, açlığa mahkum edilen Müslüman ama diğerlerine baktığımız zaman böyle bir şey yok. Dünyada yükselen İslam’ın önüne geçmek için her yerden saldırıyorlar. O nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın bu hamlesi karşısında batının ne yapacağı oldukça önemli.

 

AKLIN YOLU BİR, OLMASI GEREKEN DE BUYDU!

 

-Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle İslam ülkeleri içinde yaşanan terör olaylarına ve diğer krizlere karşı başka güçlerin müdahil olması yerine çözümün İslam ülkelerinin kendi içerisinde aranması gerektiğine vurgu yaparak, Müslüman ülkelerin bu tür olaylarda başkalarından yardım beklemesini eleştirdi. Bu konuda yorumunuz ne olur?

İslam ülkelerinin kendi içerisindeki sorunlarını kendilerinin çözmesi lazım.  Dışarıdan birileri çözmek için çağırdıklarında işin içerisine girenler çözmeden ziyade tamamen o toprakları ve toplumları darmadağan ediyorlar. İşte burada bir sıkıntı ve probleme karşı dışarıdan gelecek bir tehlike, hamle varsa onun bilgilerini ve belgelerini önceden elde edip karşı tedbir alınması açısından dile getirilen açıklamalardı bunlar.  Aklın yolu bir, olması gereken de buydu. Birilerinin toplumları içeriden ve dışarıdan yöneteceğini hesaba katarak onlardan yardım alınacağına, tehlike nereden gelecekse onun müdahalesi de, çözümü de toplumun kendi içerisinde yapılsın. Verilen mesajı bu yönden okumak gerekir.

 

GEREKLİ OLANI YAPACAK TEK ÜLKE VAR O DA TÜRKİYE!

 

-İİT’nin şimdiye kadar çok pasif olduğunu ancak Dönem başkanlığının Türkiye’ye geçmesi ile çok şeyin de değişeceğini şimdiden gördük. Bu bağlamda gerek İslam İnterpolü gerekse de atılacak birçok adım dünya da sizin de belirttiğiniz gibi rahatsızlığa neden olacak. Tüm bunların paralelinde İİT’nin eski pasifliğini de düşünürsek yapılmak istenenleri başarmak mümkün olur mu sizce?

Aslında İİT her defasında bir şeyleri yapmayı planlıyordu ama orada kalıyordu. Şimdi dönem başkanlığı ülkemize geçti, daha dünkü toplantı da bile hareketlilik ve heyecan oluştu. Formaliteleri aşıp işin icraata dökülmesi gerekiyordu. Şimdiye kadar da İİİT vardı, İslam ülkeleri de vardı, son zamanda da İslam ordusu kuruldu. Bunların kurulmasından ziyade  aktif çalışması lazım. Onu da yapacak tek ülke var Türkiye… Bu zirvede de gördük hepsi Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkacak söze bakıyorlar.  Yani bunlardan bir şey beklemeden bizim hamle yapmamız gerekiyor.  Sayın Cumhurbaşkanımız da o hamleyi hayata geçirmeyi çalışıyor.  Gerekli olanlar, İslam İnterpolü’nde yapılırsa hem İslam ülkelerine hem dünyaya hem de bu coğrafyaları karıştırıp oralara hakim olmaya çalışanlara iyi bir mesaj verilip bunların önünün kesileceğini düşünüyorum.  O nedenle bu tür kuruluşların aktivitesinin arttırılması gerekiyor. Geleceğe emin adımlarla yürümemiz için gerekli olan bu.  Rahmetli Erbakan’da bildiğiniz gibi D-8’leri kurmuştu.  Fakat işlevi Sayın Erbakan’dan sonra sıkıntıya girmişti. Son dönemlerde ise Sayın Cumhurbaşkanımızın çabaları ile tekrar harekete geçirilmeye çalışılıyor.  İnşallah bu kuruluşlar önümüzdeki süreçte dünya konjonktüründe aktif bir yol oynar ve O mazlum, mağdur topraklara sahip çıkılmış olur.

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.