AK Partili Özdağ’dan AYM Başkanı Arslan’a sert tepki!

AK Partili Özdağ’dan AYM Başkanı Arslan’a sert tepki!

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın “AYM'nin kararları herkesi ve her kurumu bağlar” şeklindeki açıklamasından sonra Avaztürk Haber Müdürü Arzu Erdoğral’a konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, çok sert tepki gösterdi.

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verilen 'hak ihlali' kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından eleştirilen Anayasa Mahkemesi'nin Başkanı Zühtü Arslan, 'AYM'ye Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı'nda konuştu. Arslan, “hemen başında bu toplantının çok daha önceden planlandığını belirterek, "Zamanlama manidar değil" derken “AYM'nin kararları herkesi ve her kurumu bağlar” ifadelerini kullandı.

 

SEN LAYÜSEL MİSİN?

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AYM Başkanı Arslan’ın sözlerine “Sen layüsel misin? Layüsel misin ki seni eleştirmeyelim? Sen layüsel misin ki Cumhurbaşkanı seni ve kararını eleştirmesin? Layüsel olan Allah’tır! Allah ve Peygamber dışında herkes eleştirilir” sözleri ile yanıt verdi.

 

Özdağ Avaztürk’e yaptığı açıklama da şu ifadeleri kullandı;

 

AYM’nin kararları layüsel değil ki! AYM, haşa ben karar veririm, benim kararımı kimse eleştiremez, kimse tenkit edemez, kimse üzerine laf söyleyemez demek değildir ki! AYM bir karar vermiştir zaten orada 3 kişi de muhalefet etmiştir. Oy birliği yoktur, oy çoğunluğu vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da bu karara saygı duymadığını belirtmiştir. Yani AYM’nin kararını tenkit etmek en tabi hakkıdır. Ben de bu karara katılmıyorum ve bu nedenle de tenkit ettim. Bu karar katılacağımız bir karar değil. Neticede AYM’nin kararı nihai karar değil. Mahkeme devam ediyor. Tutuksuz yargılanıyorlar. Mahkemenin kararını bekleyeceğiz.  AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın bizim kararımız herkesi bağlar şeklinde cevap vermesini de şık bulmuyorum. Yani ben Cumhurbaşkanı’nın da üstündeyim. Öyle mi? Siz Cumhurbaşkanı’nın ve o makamın üzerinde değilsiniz. Siz atanarak gelmiş olan kişilersiniz. Cumhurbaşkanı seçilerek gelmiş kişi! Dahası; Sen layüsel misin? Layüsel misin ki seni eleştirmeyelim? Sen layüsel misin ki Cumhurbaşkanı seni ve kararını eleştirmesin? Layüsel olan Allah’tır! Allah ve Peygamber dışında herkes eleştirilir.

 

YANLIŞ KARAR VERİLDİĞİNİ ZAMAN İÇERİSİNDE GÖRECEĞİZ

 

Yani yargı burada ben karar veririm herkes bu karara da uyar, evet uyar ama tenkit de eder eleştirir de! Yargı bağımsızdır, yargı objektif olmalıdır, tarafsız olmalıdır. Ama Türkiye’de maalesef birilerinin tesiri altında karar verildiğini gördüğümüz anlar da oldu. Bugün de aynı şekilde gerek Can Dündar’ın gerekse de Erdem Gül’ün tavırları, davranışları ve yapmış oldukları yayınlar mahkeme kararlarını ihlaldir. AYM yanlış karar vermiştir. Yanlış karar verdiğini de zaman içerisinde göreceğiz.

 

CHP İPE UN SERİYOR!

 

Birileri de özellikle de CHP Sayın Cumhurbaşkanımızın bu demecini kast ederek eğer sözünü geri almazsa masaya oturmayız diyor. Her konu ayrı değerlendirilir. Zaten anayasayı değiştirmemek için her şeyi yapıyor CHP! CHP bir yandan 12 Eylül darbe hukukunu ortadan kaldıralım diyor, bir diğer yandan da ipe un seriyor.