Alman Bakan Böhmer, Türkiye'ye adeta methiye dizdi

Alman Bakan Böhmer, Türkiye'ye adeta methiye dizdi

Almanya Bakanı Maria Böhmer, Türkiye'nin mültecilere olan desteğinden övgü ile bahsetti.

Almanya Bakanı Maria Böhmer, Türkiye'nin mültecilere olan desteğinden övgü ile bahsederek, "Türkiye 2.7 milyon insana imkan tanıdı. Kucak açma şekli takdire şayandır. AB de 3 milyar euroyu vaat etti. Türkiye'nin çabaları için elbette mali yardım gerekiyor" dedi.

TÜRKİYE- AB Zirvesi gerçekleşirken, Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer'de Ankara'ya yaptığı iki günlük ziyarette sivil toplum kuruluşlarıyla ve bazı bakanlarla bir araya geldi. Görüşmelerin ana konusu 'mülteciler' oldu.

Alman Bakan Böhmer, iki günlük Başkent ziyaretinde, Başbakanlık Göç İdaresi Koordinatörü, UNICEF temsilcileri ve Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi'nden araştırmacılarla görüştü ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu'nu ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'la da görüşen Alman Bakan Maria Böhmer, burada, sığınmacılar konusunda Türk hükümetinin politikalarını örnek aldıklarını belirtti.

'ANTAKYA'DAKİ MÜLTECİ KAMPINDAN ÇOK ETKİLENDİM ÇOK TECRÜBE EDİNDİK'

Daha önceki ziyaretlerinde Türkiye'deki kampları da gezen Böhmer'e Antakya'da fahri hemşehrilik ünvanı verilmişti. Böhmer, bugünkü değerlendirmesinde, "Antakya'daki mülteci kampından çok etkilendim. Öyle ki oradaki çocukları ve gençleri de izleme imkanı buldum. Anasınıfı, okullar, tıbbi birimler, süpermarketler hepsi o kadar güzel ayarlanmış ki mülteciler için. Onların bakımı ve barınması için mükemmel derecede organize edilmiş. Burada çok tecrübe edindik. Kamplarda yapılan yardımları biz de örnek alacağız" dedi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç'ı da makamında ziyaret eden Böhmer, ziyarette Türkiye'de bulunan Türk-Alman Üniversitesine ilişkin konular başta olmak üzere Türk ve Alman Üniversiteleri arasında yükseköğretim alanında mevcut işbirliğinin gelişmesine yönelik konuları görüştü. Görüşmede ayrıca, Alman okullarında Türkçe anadil dersinin müfredata alınması konuşuldu.

Böhmer, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nin (ASAM) Ankara'daki Çok Yönlü Destek Merkezi'ni de ziyaret etti.

"AB de 3 milyar euroyu vaat etti. Türkiye'nin çabaları için elbette mali yardım gerekiyor"

"Türkiye 2.7 milyon insana imkan tanıdı. Kucak açma şekli takdire şayandır"

Almanya Bakanı Maria Böhmer, Türkiye'nin mültecilere olan desteğinden övgü ile bahsederek, "Türkiye 2.7 milyon insana imkan tanıdı. Kucak açma şekli takdire şayandır. AB de 3 milyar euroyu vaat etti. Türkiye'nin çabaları için elbette mali yardım gerekiyor" dedi.

Alman Bakan Böhmer, iki günlük Başkent ziyaretinde, Başbakanlık Göç İdaresi Koordinatörü, UNICEF temsilcileri ve Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi'nden araştırmacılarla görüştü ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu'nu ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti.

"TÜRKİYE 2.7 MİLYON İNSANA İMKAN TANIDI. KUCAK AÇMA ŞEKLİ TAKDİRE ŞAYANDIR"

Mülteci sorununa dikkat çeken Böhmer, "Türkiye 2.7 milyon insana imkan tanıdı. Kucak açma şekli takdire şayandır. Vize konusunun ne kadar önem arz ettiğinin bilincindeyim. Öyle inanıyorum ki iyi ilerlemeler kat edeceğiz" diye konuştu.

"AB DE 3 MİLYAR EUROYU VAAT ETTİ. TÜRKİYE'NİN ÇABALARI İÇİN ELBETTE MALİ YARDIM GEREKİYOR"

Böhmer, "Avrupa Birliği de 3 milyar euroyu vaat etti. Öyle inanıyorum ki Türkiye'nin sarf etmiş olduğu çabalar için elbette mali yardım gerekiyor. O nedenle de zirvede bu imkanın da bir kez daha açık bir şekilde ortaya konması da haklıdır" dedi.