1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Altay Tankı'nda da o var MİLGEM'de de! İşte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün bilinmeyenleri
Altay Tankı'nda da o var MİLGEM'de de! İşte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün bilinmeyenleri

Altay Tankı'nda da o var MİLGEM'de de! İşte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün bilinmeyenleri

65. Hükümet’in en dikkat çeken ismi olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü farklı bir kimlikle ön plana çıkıyor. Çiçeği burnunda Bakan Özlü, AK Parti Hükümeti’nin yeni dönem politikalarının bel kemiğini oluşturması beklenen sanayi ve teknoloji

A+A-

Bakan Özlü, savunma sanayiinin millileştirilmesi hamlelerinin başlatıldığı dönemlerde proje müdürlüğünden müsteşar yardımcılığına kadar bir çok pozisyonda görev yaptı.

Savunma sanayiinin millileştirilmesine yönelik proje ve çalışmalarda görev alan mühendisinden yöneticisine kadar hemen herkesin başta Paralel Yapı ve küresel casusluk şebekeleri olmak üzere şer odaklarının hedefi olduğu bir dönemde Faruk Özlü’nün projelerin tamamlanmasındaki rolü hep taktir edildi.

Yeni Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin kendi tasarımı ilk milli tankı ALTAY, ilk insansız hava aracı ANKA, ilk milli gemisi MİLGEM projelerinin yürütülme aşamasında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaparak ilklerin adamlarından biri oldu.

Özlü’nün görev aldığı diğer önemli projelerden bazıları ise şunlar:

  • Havadan Erken ihbar ve Kontrol Uçağı AWACS,
  • A400M Nakliye Uçağı,
  • F-35 Savaş Uçağı,
  • F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri,
  • Yazılım ve Simülatörler,
  • Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri

FARUK ÖZLÜ KİMDİR?

Peki Binali Yıldırım Başbakanlığı'ndaki 65. hükümette Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına seçilen ve bunu AK Parti Grup salonunda cep telefonundan öğrenince şaşkınlığını gizleyemeyen Faruk Özlü kimdir?

İşte üslendiği onca kritik görev ve projeye rağmen her zaman doğallığı ve sadeliği ön planda tutan, AK Parti’nin seçim zaferlerinin en önemli sebeplerinden olan milli savunma sanayi kadroları içindeki gizli kahramanlardan Faruk Özlü’ye dair merak ettikleriniz...

Faruk Özlü, 19 Kasım 1962’de Düzce’de doğdu. Düzce Lisesi’ni müteakip Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) Makina Mühendisi olarak mezun oldu.  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) Yüksek Lisans ve Doktora yaptı.  İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Sözleşmeli Personel-Mühendis olarak görev aldı.  Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı oldu. Müsteşar Vekilliği yaptı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalıştı.  Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. “Havadan Erken ihbar ve Kontrol Uçağı” AWACS, “A400M Nakliye Uçağı”, “F-35 Savaş Uçağı”, “F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri”, “Yazılım ve Simülatörler”, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri” görev aldığı projelerden bazılardır.

Müsteşar Yardımcısı olarak savunma sanayii stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi,  insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanunun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü. 200 yılından beri savunma yönetimi ve “savunma reformu” konuları üzerinde çalışıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı-MGK bünyesinde kurulan çalışma gruplarında görev aldı.

2011 yılında AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı oldu.

TAI-TUŞAŞ, HEAŞ, TEKNOPARK İSTANBUL ve STM şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı olmak için Müsteşar Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığından 10 Şubat 2015 tarihinde istifa etti.

İyi derece İngilizce bilen 65. Hükümetin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü  evli, iki çocuk babası.

AVAZTÜRK

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.