Ankara'da ulaşım ücretlerine zam!

Ankara'da ulaşım ücretlerine zam!

Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu, Ankara’daki toplu taşıma ücretlerini yeniden belirledi.

Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu'nca belirlenen yeni toplu taşıma tarifesine göre; EGO, Ankaray ve metrolarda tam biniş 2 TL'den 2,35 TL'ye, indirimli biniş ise 1,50 TL'den 1,75 TL'ye çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, UKOME Genel Kurulunun aldığı karar doğrultusunda EGO, Ankaray ve metro ücretlerinde tarife değişikliği yapıldığı vurgulandı.

TAM BİNİŞLER 2,35 LİRAYA ÇIKTI

Açıklamada, 4 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere EGO otobüsleri, metro ve Ankaray'da tam biniş ücretinin 2,35 lira, indirimli biniş ücretinin ise 1,75 lira olarak belirlendiği bildirildi. Bu ulaşım araçlarındaki transfer (aktarım) ücretlerinin de 0,80 kuruş olmasına karar verildiği ifade edildi.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNDE 2,55 OLDU

Belirlenen yeni tarifeye göre özel halk otobüslerinde ise (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücretinin 2,40 TL'den 2,55 TL'ye, indirimli biniş ücretinin 1,50 liradan 1,75 liraya yükseltildiği, minibüs seferlerinde kısa mesafe ücretinin 2,40 TL'den 2,55 TL'ye, uzun mesafe ücretinin ise 2,75 TL'den 2,90 TL olarak belirlendiği açıklandı.

DEĞİŞİKLİKTE YATIRIM MALİYETİ ETKİLİ OLDU

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, işletim maliyetlerinde meydana gelen artışlara karşın, son 5 yıl içinde Başkent toplu taşıma hizmetlerinde bugüne kadar sadece bir kez zam yapıldığına dikkat çekti. Yetkililer şu açıklamayı yaptı:

Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde 01 Eylül 2011 tarihinden bu yana geçen 5 yıllık sürede sadece bir kez tarife değişikliği yapılmış, bu da 19 ay önce tam yolcuda 0,25 kuruş, indirimli yolcu ücretinde ise 0,20 kuruş olarak gerçekleşmiştir. Bunun dışında herhangi bir artış yapılmadan hizmet sürdürülmeye çalışılmıştır. Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen, toplu ulaşım hizmetinde, yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır.

EGO-metro-Ankaray     ESKİ FİYAT  YENİ FİYAT

Tam                                       2 TL            2,35 TL

İndirimli                                 1,50 TL       1,75 TL

Aktarma                                67 Kuruş     80 Kuruş

İndirimli aktarma                   Ücretsiz      20 Kuruş

ÖTA, ÖHO

Tam                                       2,40 TL        2,55 TL

İndirimli                                 1.50 TL        1,75 TL

Dolmuş

Kısa mesafe                          2,40 TL       2,55 TL

Uzun mesafe                        2,75 TL        2,90 TL