Askeri Casusluk Davası'nda reddi hakim talebi

Askeri Casusluk Davası'nda reddi hakim talebi

Kamuoyunda Askeri Casusluk Davası olarak bilinen, Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma Davası duruşması gergin başladı.

Geçen haftalarda mahkemeye ulaşan teknik bilirkişi raporlarında delillerin sahte olduğunun vurgulanmasına rağmen heyetin tanık dinlemeye devam edeceğini açıklamasına sanık avukatları itiraz etti.

Sanık avukatlarından Erhan Tokatlı, "Bir şey yokmuş gibi sahte çıkan deliller hukuğa uygunmuş gibi devam etmenizden tarafsızlığınızı kaybettiğiniİ düşünüyoruz" dedi.

'PANDORA OLMASA SANIKLAR OLUR MUYDU'

Heyet Başkanı'nın "Talebiniz nedir?" diye sorması üzerine reddi hakim talebinde bulunduğunu kaydetti. Tokatlı'dan sonra söz alan avukat Murat Ergün ise Ceza Muhakemesi Kanunu'nun delillerle ilgili 206, 262 ve 217. maddelerini hatırlatarak, "Bilirkişi raporu bu davanın tek delili olan Pandora Veri Tabanı hakkında gerçeği yansıtmadığı ve sahte olduğunu ortaya koydu. Bu dosyada Pandora Veri Tabanı olmasaydı bu sanıklar olur muydu? Bu davada Pandora Veri Tabanıyla suçlanmayan sanık var mı? Bu dijitaller olmasa bu dava olur muydu? Hayır olmazdı. Herhangi bir delil var mı? Yok. Elimizde delil yoksa olmayan delillerle bu dava nasıl sürecek? Mahkemenin. Görevi burada birmiştir. Bundan sonra olması gereken bu sahte delillerle ilgili suç çetesine yönelik yargılamadır. Bu da sizin göreviniz değildir. Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulup sanıkların beraatine karar verilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Ergünden sonra söz alan diğer avukatlar da benzer talepleri yinelerken sahte delilleri yarattığı kişilerle ilgili kumpas soruşturmaları be davaların devam ettiğini belirterek bu davanın çöktüğünü öne sürdü. Mahkeme heyeti sanık avukatlarının taleplerini almaya devam ediyor.