Avrupa Parlementosu: PKK'nın barikat ve hendekleri kabul edilemez

Avrupa Parlementosu: PKK'nın barikat ve hendekleri kabul edilemez

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, terör örgütü PKK'nın barikat ve hendeklerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hollandalı Sosyalist AP Üyesi Kati Piri, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, bu aşamada önceliğin örgütün derhal silahları bırakmasına verilmesi  gerektiğini belirtti.

AP Türkiye Raportörü Piri, "PKK, Avrupa Birliği terör örgütleri  listesinde ve ölümcül saldırılar düzenlediği bir zamanda bu listeden  çıkarılmasının doğru olduğunu sanmıyorum" dedi.

PKK'nın şiddeti kullanmasını, güvenlik güçleri ve sivillere dönük saldırıları kınadığını belirten Piri, "Barikatlar ve hendekler kabul edilemez"  ifadesini kullandı.

TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELE HAKKINA SAHİP 

Türkiye'nin her ülke gibi terörle mücadele halkına sahip olduğunu belirten Piri, 27 Ocak'ta Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen AB, Türkiye ve  Kürtler Konferansındaki konuşmasına da, Diyarbakır'a gittiği zaman, hendekler,  barikatlar gördüğünü belirterek, "Muazzam bir silahlanma söz konusu. Tüm bunlar  nereden geliyor? Beni şaşkınlığa uğrattı. Olayı bir bütün olarak ele almak  gerekiyor. Hükümet buna suskun mu kalmalı?" demişti.