AYM bir “darbe”ye daha hazırlanıyor!

AYM bir “darbe”ye daha hazırlanıyor!

ÖZEL HABER- Geçtiğimiz günlerde, Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği kararla, “yetkisini aşmak” ve “yerel mahkemenin görev alanına müdahale etmekle” suçlanan Anayasa Mahkemesi’nin, yeni bir skandala imza atmaya hazırlandığı iddia edildi. Mahkeme’nin geçt

MİT Tırlarına yönelik baskın görüntülerini yayınlayarak Türkiye’yi Terör Örgütlerine silah yardımı yapmakla suçlayan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lahey’de yargılanması için Casusluk faaliyeti yürütmekle itham edilen Can Dündar ve Erdem Gül’le ilgili “hak ihlali” kararı vererek bütün tepkileri üzerine çeken Anayasa Mahkemesi’nin, yeni bir skandala imza atmaya hazırlandığı iddia edildi.

AYM, FETÖ ŞÜPHELİSİ MÜDÜRLERE CAN SİMİDİ Mİ OLACAK?

Can Dündar ve Eren Erdem için verdiği kararda, “bütün yollar tüketilmeden başvuruyu gündeme alarak yetki sınırlarını aştığı” ve “Yerel mahkemenin görev alanına müdahale” ettiği suçlamalarının merkezine oturan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük tepkisini çeken Anayasa Mahkemesi’nin, yapılan kulisler neticesinde, geçtiğimiz yıl Nisan ayında Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun aldığı kararla değişik rütbelerdeki bin 776 emniyet müdürü ile 10 emniyet amirinin emekliliğe sevk işlemine dair itirazları gündeme aldığı ve uygulamanın iptali yolunu açacağı öne sürüldü.

Bilindiği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu, 2015/1 sayılı Yüksek Değerlendirme Kurulu kararı ile Fetullahçı Terör Örgütü ile ilişkili olduğu iddia edilen bir çok ismi emekliye sevk etmişti.

Yapılan işlem ise, Güvenlik Paketi olarak bilinen 6638 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna dayandırılmıştı.

Kanunun 4 Nisan 2015 günü Resmi Gazetede yayınlanması üzerine, 13-16 Nisan 2015 tarihleri arasında toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu; 1142 Birinci Sınıf Emniyet Müdürünün, 269 İkinci Sınıf Emniyet Müdürünün, 184 Üçüncü Sınıf Emniyet Müdürünün, 181 Dördüncü Sınıf Emniyet Müdürünün, 10 Emniyet Amirinin emekliye sevk edilmeleri yönünde karar vermişti.

İLK İPTAL TALEBİ SİVAS İDARE MAHKEMESİ’NDEN

Güvenlik Paketinde yer alan ve emeklilik işleminin dayanak bulduğu kanun maddelerinin iptaline dair Sivas İdare Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru ile birlikte, emekliye sevk edilen isimlerin de bireysel başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi’nin, Sivas İdare Mahkemesi iptal başvurusunun yanı sıra emekliye sevk edilen isimlerin, “Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun personel arasında ayrım gözetmeden, eşit bir şekilde, objektif bir işlem tesis etmediği, hukukun genel ilkelerine uymadığı, kamu yararı ve hizmet gerekleri ölçütü içinde kalmadığı” iddialarını da dikkate alacağı öne sürüldü.

Bireysel başvurularda, Anayasanın 10’uncu maddesine de atıfta bulunularak, “Herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu ve hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamayacağı” yönündeki amir hükmün, Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun emekliye sevk kararlarında ihlal edildiği bu nedenle de iptalinin istendiği, Yüksek Mahkeme’nin de bu talepleri dikkate alarak emekliye sevk edilen bin 776 emniyet müdürü ile 10 emniyet amirinin göreve dönüşünün yolunu açacağı iddia edildi.

AYM KİMLERİN YOLUNU AÇACAK?

Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun emekliliğine karar verdiği isimler, son 10 yılda gündeme oturan Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Poyrazköy, Hrant Dink suikastı ve KCK operasyonlarının önemli isimleriydi.

Hrant Dink suikastının kilit ismi olan ve aynı dava kapsamında da tutuklu bulunan eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’le birlikte, o kritik dava ve soruşturmaları yürüten FETÖ’yle bağlantılı çok önemli isimler, o kararla emekliye sevk edilmişti.

AVAZTURK.COM