Azerbaycan'dan Türkiye'ye turizm dopingi

Azerbaycan'dan Türkiye'ye turizm dopingi

Azerbaycan, Türkiye ile turizm faaliyetlerini arttırmak için İstanbul'da turizm temsilciliği açtı.

Azerbaycan, Türkiye ile daha aktif turizm faaliyeti yapmak İstanbul'da turizm temsilciliği ofisi açtı. Tanıtıma Azerbaycan devlet yetkilileri, yabancı misyonlar, Türkiye'den yüksek bürokratlar ve yüksek yargı mensupları, ünlü işadamları, yazılı ve görsel basın mensupları, sinema sanatçıları, rektörler, ünlü doktorlar, ve başta İlber Ortaylı olmak üzere saygıdeğer tarihçiler katılım gösterdi.

29 Şubat tarihinde İstanbul'da açılışı gerçekleşen Azerbaycan Turizm Temsilciliği Türkiye Direktörü Nurlana Çakmak, “Bugüne kadar Türkiye ve Azerbaycan Devletleri arasındaki dayanışma ve işbirliği iftiar edecek seviyede olmuştur. Fakat üzülerek söylemeliyim ki, potansiyel Türk turistinin Azerbaycan'ı görmeli hissiyatını yaratamamış, aynı yakınlığı ve algıyı Türk halkı arasında oluşturamamışız, daha doğrusu dikkatlerini çekememişiz. Bundan dolayı Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilik açarak bu yanlış algıyı sen de Azerbaycan'ı gör diyerek Azerbaycan'ı Türkiye'de Türk halkının tatil destinasyonlarının göz bebeği yapacak, hakettiği özlenen seviyeye en yakın zamanda getireceğinden kuşkum yoktur. Azerbaycan artık her Türk ziyaretçisinin özlediği ve sevdiği bir yer olacak. Biz buna yürekten inanıyoruz" dedi.

Çakmak sözlerine, “Bundan böyle, sadece şu an mükemmel olan devlet başkanları, başbakanlık ve bakanlıkların üst seviyedeki siyasi ilişkilerinin yanında Türkiye'den gelecek turist misafirlerle de bu ilişkileri pekiştirmek, taçlandırmak istiyoruz. Değerli Türk halkına, yazılı ve görsel basının doğru tanıtımıyla Azerbaycan'ın sadece petrol ve gaz ülkesi değil, muhteşem bir tatil destinasyonu, keşfedilmemiş güzellikleri dolu dolu yaşayacak, Türk halkının hiç zorlanmadan Türkçe konuşarak bir baştan diğer başa gezip göreceği harika anılarla döneceği bir yer olacak . O yüzden diyoruz ki, sen de Azerbaycan'ı gör. Sadece devlet büyüklerini değil, tüm Türkiye'yi Azerbaycan'ı görmeye çağrı yapıyoruz" şeklinde devam etti.