Bakan Bozdağ: Bilirkişilik kanun tasarısı TBMM'ye sevk edilecek

Bakan Bozdağ: Bilirkişilik kanun tasarısı TBMM'ye sevk edilecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önümüzdeki günlerde bilirkişilik kanun tasarısının Bakanlar Kurulu'na, oradan da TBMM'ye sevk edileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Önümüzdeki günlerde bilirkişilik kanun tasarısını Bakanlar Kurulu'na, oradan da TBMM'ye sevk edeceğiz. Bu kanun tasarısı üzerinde görüşü,  eleştirisi olan herkesi buna dair görüşlerini, eleştirilerini, önerilerini hem Adalet Bakanlığı'na hem de TBMM Başkanlığı'na iletmeye davet ediyorum" dedi.

Bilirkişilik kurumunun sorunları ve çözüm önerilerinin tartışılacağı "Bilirkişilik Sempozyumu"nun açılışında konuşan Bozdağ, sempozyumda bilirkişilik kanun tasarı taslağı bakımından son derece yararlı görüşler ve eleştirilerin ortaya çıkacağını belirtti.

Bozdağ, Bilirkişilik yapanların tarafsız ve objektif olmasının, ilim ve fennin gerektirdiği kurallar çerçevesinde raporunu tanzim edip savcıya veya hakime takdiminin adalet terazisinin doğru tartması açısından hayati derecede öneme sahip olduğuna işaret ederek maalesef Türkiye'de yaşanan tartışmalar çerçevesinde bakıldığında bilirkişilik müessesesinin kendine yüklenen vazifeyi toplumun güven duygusunu tatmin edecek biçimde yerine getiremediğini söyledi.

Bakan Özdağ, bu konunun yargıya güven açısından da önemli olduğunu belirtti.

Terörle mücadele konusuna da değinen Bozdağ, terörle mücadele konusunda da bazı ilçe ve mahallelerde sokağa çıkma yasakları olduğunu hatırlatarak, "Sokağa çıkma yasakları vatandaşımızın can ve mal emniyetini sağlamak, temel insani ihtiyaçlarına güvenlik, huzur ve barış içerisinde ulaşmasını temin etmek, eğitim hakkının, sağlık hakkının ve diğer haklarının ülkemizin bütün il ve ilçelerindeki gibi doğru ve sağlıklı bir biçimde yerine getirilmesini sağlamak, kamu düzeni ve kamu güvenliğini tesis etmek, bölgede teröristler tarafından kazılan hendekleri kaldırmak, kurulan barikatları kaldırmak, mayınları temizlemek, bombaları, tuzakları yok etmek ve oradaki insanlarımızın yaşamını yaşanmaz hale getiren teröristleri bölgeden temizlemek maksadıyla ilan edilmiştir dedi.