Bakan Çelik'ten kasaplara sert açıklama

Bakan Çelik'ten kasaplara sert açıklama

Bakanı Çelik, ''Maliyeti belli bir kıymayı 40-45 liraya satma yoluna giderseniz, bu haksız kazanç karşısında bizim susmayız'' dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kırgızistan Tarım ve Arazi Islahı Bakanı Turdunazir Bekboev'i kabulünün ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sektörle birlikte aldıkları ette taban fiyat uygulaması konusundaki kararla Türk hayvancılığının gelişmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Kasabın ve üreticinin zarar etmeyeceği bir geçiş ortamı oluşturmayı hedeflediklerine işaret eden Çelik, birçok ilde karara uyulduğunu ancak karara uymayan kesimlerin de bulunduğunu kaydetti.

'60 mağazayı 160 yaparsanız'

Çelik, şöyle konuştu:

"Siz buna rağmen çok astronomik bir şekilde piyasaya arz ediyorsanız, bizim de yapacağımız yanı başınıza bir market açmaktır. Şu anda Et ve Süt Kurumu bunu yapıyor. Şu anda 60 civarındaki et mağazamızı 160 yaparsınız, bu bir önlem. Biz tüm oyuncuların, aktörlerin piyasada var olmalarından, hak ettikleri kazancı elde etmelerinden yanayız. Kesinlikle oyuncuların piyasadan çekilmeleriyle ilgili bir çalışmamız söz konusu değil. Ama siz karı ve maliyeti belli bir ürünü ısrarla çok yüksek fiyatlara 78 milyonun önüne koymaya çalışırsanız, tabi ki çok farklı önlemler vardır. Bir tanesi budur, diğer önlemler nedir? Hayvan varlığımız arttıracağız, maliyetleri düşüreceğiz, almamız gereken önlemler var çalışmalar yapılıyor. Ama siz her şeye rağmen bugün maliyeti belli bir kıymayı 40-45 liraya satma yoluna giderseniz, bu haksız kazanç karşısında bizim susmamız veya beklememiz söz konusu olmaz."

"Tarla ve raf arasındaki fiyat farkı kabul edilebilir değil" 

Çelik, "Gümrük Bakanı marketlerin yüzde 500 kar ettiğini ve markete kar marjı konulacağını söyledi. Bakanlığınız da bu çalışmanın bir tarafı, bu konuda bilgi verebilir misiniz?" sorusu üzerine, gıda fiyatlarıyla ilgili raf ve tarla fiyatları arasındaki farkın kabul edilebilir olmadığını ve mutlaka bu konunun düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

"Bütün kararlar eleştirilebilir"

"Anayasa Mahkemesinin Erdem Gül ve Can Dündar kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Çelik, "Bütün kararlar eleştirilebilir. Bu çerçevede günümüzde değerlendirmeler yapılıyor. Ben hiçbir karar eleştirilemez diye bir yaklaşımın doğru olmadığını, her kararın eleştirilebileceğini ve tüm değerlendirmelerin bu çerçevede olduğunu ifade edebilirim" yanıtını verdi.