Bakan Ünal: Rus turist açığını EXPO 2016 kapatacak

Bakan Ünal: Rus turist açığını EXPO 2016 kapatacak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya'nın turizm sektörünü Türkiye ile yaşadığı uluslararası bir sorundan dolayı yaptırım aracı olarak kullandığını belirterek, "Önümüzdeki süreçte bunun yumuşayacağını düşünüyoruz" dedi. Ünal, Antalya'da, Rus turistler

Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, İspanya'nın başkenti Madrid'de bu yıl 36'ncısı düzenlenen FİTUR 2016 Gezi ve Seyahat Fuarı'nı ziyaret etti. Bakan Mahir Ünal, fuar öncesinde de temasları kapsamında Prado Müzesi'ni ziyaret ederek, eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Ünal'a burada eşi Şule Ünal eşlik etti.

Madrid FİTUR 2016"daki Türkiye standını ziyaret eden Bakan Ünal, yaklaşık 30 gündür önümüzdeki sezon hareketlerini belirleyecek rezervasyonları gerçekleştirecek olan tur operatörleri ile çıktığı Avrupa gezisinde görüştüklerini belirterek, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Ünal, Türkiye olarak öncelikle Almanya Frankfurt ve öncesinde Hollanda'da tur operatörleri ve sektör temsilcileriyle bir araya geldiklerini hatırlatarak, bugün ve yarına da İspanya'da da tur operatörleriyle toplanacaklarını söyledi.

Turizm sektörünün barışın elçisi olduğuna dikkat çeken Ünal, uluslararası ilişkilerde hangi kriz yaşanırsa yaşansın turizmin her zaman iyileştirici ve yapıcı bir etkiye sahip olduğunu vurguladı.

Ülkelerin aralarında yaşadıkları krizlerin turizmin dışında tutmalarının çok önemli olduğunu söyleyen Ünal, ülkelerin turizm sektörünü ilişkilerinde bir yaptırım aracı olarak da kullanmamaları gerektiğini anlattı.

Zaman zaman ülkeler arasında bazı sorunlar ve krizler yaşansa da nihayetinde bu krizlerin kaçınılmaz olarak çözüme kavuşacağını belirten Ünal, "Bu çözümünün kolaylaştırıcısı da her zaman turizm sektörü olmuştur. İnsanların seyahat etme özgürlüğü olmuştur. Ülkelerin aralarında sorun olsa bile halkların kendi aralarında bir sorun olması söz konusu olamaz" dedi.

Ünal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette ülkelerin turizm sektöründe Pazar anlamında bir rekabet avantajı içerisine girmelerini normal karşılayabilirsiniz. Ama bu çabanın içerisine bir ülkenin diğer ülkeyi güvenlik açısından riskli ülke ilan etmesi aslında teröründe amacına hizmet eden bir şeydir.

Terör bizim korkmamızı istiyor, terör bizim endişelenmemizi ve kaygılanmamızı istiyor, biz korkmadan, endişelenmeden, kaygılanmadan terörle ilgili tedbirleri alarak ve insanların seyahat etme özgürlüğünün önünü açarak, bütün ülkeler bu konuda hassas davranarak yolumuza devam etmeliyiz.

YAKIT DESTEĞİ


2015 yılında bizim sadece Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğuna yönelik uyguladığımız uçaklara 6 bin dolar yakıt desteğini bu dönem bütün dünyaya yaygınlaştırdık.

Dünyanın her yerinde İzmir, Muğla, Antalya, Alanya'ya gelen tarifeli, tarifesiz bütün uçaklara tur operatörlerine verilmek üzere 6 bin dolar yakıt desteği veriyoruz.

Aynı zamanda bazı bölgelerdeki tur operatörlerini riskli gördüğümüz alanlarda kredi garanti fonu kapsamına aldık.

Aynı zamanda sektöre yönelik çok ciddi destekler sağılıyoruz. Önümüzdeki süreçte biz hükümet ve Bakanlık olarak sektörün bütün paydaşlarını çözüm ortaklarımız olarak görüyoruz. Sürekli kendileri ile görüşmeler halindeyiz. Önümüzdeki sorunları beraberce çözmek, beraberce aşmak için de çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Madrid'den sonra İngiltere ve İsveç'te de tur operatörleri ile bir araya geleceklerini belirten Ünal, “Seyahat etme özgürlüğünün kısıtlanmasına turizm sektörü olarak karşı çıkmalıyız" dedi.

Ünal şunları söyledi:

"Önümüzdeki dönemde Rusya'nın yaşadığı bir uluslararası sorundan dolayı turizm gibi uluslararası ilişkilerde iyileştirici ve kolaylaştırıcı rol oynayan bir sektörü yaptırım aracı olarak kullanması doğru değil. Ama maalesef Rusya bunu yaptı. Turizm sektörünü Türkiye ile yaşadığı uluslararası bir sorundan dolayı yaptırım aracı olarak kullandı.

Biz önümüzdeki süreçte bunun daha da gevşeyeceğini, yumuşayacağını düşünüyoruz. Çünkü insanların seyahat etme özgürlüğü hiçbir şekilde kısıtlanmaması gerekiyor. Turizm sektörü olarak da bizim buna karşı çıkmamız gerekiyor."

RUS TURİST SAYISINI EXPO 2016 KAPATACAK

"Rusya'dan gelen turistlerin yüzde 75'i Antalya'yı tercih ediyor. Biz Antalya'da Rus turistlerin gelmemesinden dolayı yaşayacağımız sorunu EXPO 2016 ile bu yıl aşıyoruz.

Biz EXPO 2016'ya 3 milyon yerli, 5 milyon yabancı ziyaretçi bekliyoruz. EXPO 2016 olimpiyatlardan daha büyük ve yaklaşık 40'ın üzerinde ülkenin katılacağı ve ana teması çiçek ve çocuk olan büyük bir etkinlik.

Ama bu da yeterli değil. Biz aynı zamanda Avrupa'dan, Kuzey Avrupa'dan gelecek turistlerle Rusya'dan gelecek turist sayısını kapatacağımızı düşünüyoruz."

SAĞLIK TURİZMİ MÜJDESİ


Konuşmasında, "Sağlık turizm ile ilgili de size çok güzel bir müjde vereyim" diyen Bakan Ünal, "Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ortak bir çalışma yürütüyoruz ve sadece sağlık turizmi ile ilgili bir birim oluşturuyoruz. Yani sağlık turizmini koordine edecek bir birim oluşturuyoruz. Bir güzel haber daha vereyim. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Spor Turizmi Daire Başkanlığı oluşturuyoruz. Bu başkanlıkta sadece Türkiye'nin spor turizmini koordine edecek şekilde bunları yürüteceğiz. Aynı zamanda biliyorsunuz Antalya bizim turizm başkentimiz. Antalya'da da Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bir ofisini açıyoruz. İnşallah önümüzdeki 4 yıl Türkiye'yi sektör açısından hem zengin bir ürün çeşitliliğine hem geniş bir bölgesel destinasyona ve hepsinden önemlisi de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı da sektörün yanında, sektörle birlikte yürüyen, sektörün güçlü bir çözüm ortağı ve güvencesi haline getirecektir" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Türkiye standını gezerek bilgi alan Bakan Ünal, fuardaki İznik standında ebru yaptı.