1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Davutoğlu: Biz tereddüt etmediysek, siz de etmeyeceksiniz
Başbakan Davutoğlu:  Biz tereddüt etmediysek, siz de etmeyeceksiniz

Başbakan Davutoğlu: Biz tereddüt etmediysek, siz de etmeyeceksiniz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu mülki idari amirler bir arata geldiği toplantıda konuştu.

A+A-

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde millet vicdanı ile devlet aklının birleştiği eylem planını açıklayacağım. Sizin de bölgede olanlar hakkında bilginizin olmasını istiyorum. Her şeyi bilmenizi istiyorum. Ayrıntısına kadar soracağım.

Bizim devlet anlayışımız kudret ve şefkata dayanıyor.

Halktan izole bir yönetim anlayışımız olmayacak. Halkın taziyesinde de düğünde de bir arada olacaksınız.

Kerkük'e gideceğim gece önüme 50 tane rapor koydular. Yok bölücü örgüt şöyle yapacak. diye. Dedim ki 'Ben Kerkük'ün kokusunu almadan gitmeyeceğim" dedim.

Tabii ki tedbirini alacaksınız.

Doğu ve Güneydoğu'da sivil toplum kuruluşu ve önderleriyle gerektiğinde oturup konuşulacak.

"TEREDDÜT ETMEYECEKSİNİZ"

Bu güç bana millet tarafından 4 yıllığına verildi. Hak edersen uzatılır, hak etmezsen uzatılmaz. Sizlere gelen makam da milletten gelmiştir. Aldığımız kararlarda tereddüt gösteremeyiz. Tereddüt eden devlet adamı olamaz. 23 Temmuz'da tereddüt etseydik, Türkiye ateş çemberinin içine sokulmuştu. Biz tereddüt etmediysek, siz de etmeyeceksiniz.

Meşruyetin denetlebilirliği de hukuk devleti kuralıdır. Gücün meşruiyetinden kaçarsanız çağdaş, demokratik, hukuk devletini yaşatamayız. Hesap sorulduğunda da hesaba hazır olmalıyız. Bütün bu mücadelede 6 hususa özen göstermelisiniz.

"HER ZAMAN MİLLETİN YANINDA OLACAKSINIZ"

Birincisi bu görevlerin anlamı, muhtevası halkımızın geleceğidir. Halkla içiçe olunacak, izole bir devlet olmayacak. Bir vali, kaymakam makamı dışında sorumluluk alanındaki her mahalleye gitmemişse, vatandaşın gözyaşı silmemişse ne kadar çok çalışırsa çalışsın vazifesini yapmış olmaz. Önce siz o yaşı göreceksiniz. Her ne surette olursa olsun halkla içiçe olacaksınız. Acısında da, düğünde de bir arada olacaksınız. Gelenek neyse her faaliyette en önde siz olacaksınız. STK önderleriyle doğrudan bilgi almanızı, onların hissiyatına önem vermenizi istiyorum. O halk o kanaat önderinin fikirlerine önem veriyorsa, devlet de ona önem verecek.

"YETKİNİZİ PAYLAŞMAYIN"

İkincisi kamu düzenini koruma boyutu. Bu da hukuk. Biz de kamu düzenini koruma diyoruz. Otorite demiyoruz. Devlet kudrettir ama aynı zamanda şefkattir. Bunu yaparken de, tek meşru güç kullanma yetkisi halk tarafından seçilene tabi olan güvenlik güçlerinindir. Yetkinizi kimse ile paylaşmayın. Bazı akademisyenlerin şanssız bildirisi sonucu, onlara akademisyen olarak seslenmiştim. Cevap gelmedi. Bu terör örgütünün tehdit ettiği insanlar, terör örgütünü tenkit ettiğiniz zaman başınıza ne geleceğini biliyor musunuz? Bu 

kaygıyı kimseye yaşatmayacaksınız. Düşüncesini açıklamaktan dolayı terör örgütü tehdit eder korkusu yaşatmayacaksınız. Terör örgütü üzerinde hepimizin görevini ve kudretini göstererek bunu engelleme vazifesi çıkarıyorum. Bu akademisyenlerin tahayyül ettiğinden başka bir ülke bu ülke. Sizi tehdit edene devlet kudret elini gösterecek. İşte buna kamu düzeni diyoruz.

Üçüncü boyutu terörle mücadele. Dini, etnik gerekçesi ne olursa olsun. hiçbir tereddüt göstermeyeceksiniz.

"TÜM KURULUŞLARLA İÇ İÇE OLACAKSINIZ"

Dördüncü husus kamu hizmetlerinin aksamasına izin vermeyeceksiniz. Kamu hizmetleri olmazsa olmazdır. Halk ile teröristi ayırt edeceksiniz halka şefkat, teröriste kudret elinizi göstereceksiniz. Hiçbir şekilde eğitimde aksamaya izin vermeyeceğiz. Yoksa terör örgütü çocukları barikat arkalarında ölüme gönderiri. Öğretmenler bilgi ve bilim aktarmak için oradalar, onlarla içiçe olacaksınız. Yine sağlık hizmetleri aksamayacak. Birileri onları itham altında bırakmaya çalışıyor. Sağlık hizmetlerini anında yerine getireceğiz. Devletimizin artık gücü, kudreti var. Cizre'de iddia edilen bölgede sağlık ekiplerimizi hazır tuttuk. Ama bu hastaların varlığını ispat edemediler. Ortada hasta, yaralı çıkmadı.

İLETİŞİM VE ALGI

Beşinci unsur iletişim, algı. Dünyada pek az demokratik hukuk kurallarını işletip hem de terörle mücadele eden tek ülke Türkiye'dir. 3 terör örgütüyle mücadele eden tek ülke Türkiye'dir. Biz ikisini bir arada yapmaya çalışmamıza rağmen, her türlü algı operasyonları yapılıyor. Bazen terör örgütler, bazen paralel yapılar sizleri ve bizleri suçlamak için seferberlik halindeler. Benim algı oluşturacak dahi vaktim yok. Var olan algıyla uğraşıyorum. Her bir valimizin, kaymakamımızın bu olayın arkası aktarılacak, kamuoyu önce bizim tarafımızdan bilgilendirilecek. Bunun için sürekli ve çeşitlendirilmiş iletişim stratejisi geliştirmenizi istiyorum. Mücadelemiz ne kadar başarılı olursa olsun, algısı istediğimiz gibi olmaz.

OPERASYON ZAMANINA DİKKAT

Altıncı unsurda, operasyon öncesi, operasyon sırası ve operasyon sonrası yapılacakları konuşmuştuk. Operasyonlardan sonra süratle hayat normalleştirilecek. Koordineli olarak çalışacağız. Tek bir devletin hizmetinde, tek bir milletin geleceği için çalıştığını belirterek, şahsi ve kurumsal hiçbir rekabete girilmeyecek. Bunun için varız, bunun için de çatlak tek sesin çıkmadığı, planlananın dışında hiçbir gelişmenin yaşanmadığı uyum sağlanmalı. Son aylarda tepeden en detay birimine kadar bütün devlet organlarında gördüğüm uyum konusunda memnuniyet duyuyorum. Bunun alana yansımasını da görüyoruz. Bilin ki bu entegre stratejisinin uygulanması için hepimiz bir zincirin halkalarıyız. Kim bu halkada kopukluğa sebep olursa, hesabını verir. Bu koordinasyonun her alanda her aşamada sürdürülmesi konusunda özen göstermenizi rica ediyorum.

Milletin vicdanı ile devletin aklını bir araya getireceğiz. O aklı meşruyeti de gücü de milletten desteğini almış olan siyasi iradelerinindir. Milletin vicdanı da ta Hacı Bektaş'a, Yunus Emre'ye geçmiş kadim erenlerimize dayanan köklü bir mirastır."

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları AVAZ MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.